Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Ennea caffé – místo k setkávání

Kavárna Ennea v Jeseníku sídlí v domě z roku 1835. V interiéru s okenními klenbami z neomítnutých cihel, které řemeslníci objevili náhodou, i stropem z původních trámů je zřejmý obdiv ke zručnosti původních stavitelů. Bar-pult vznikl ze starých cihel získaných při budování výlohy, dřevo z původní podlahy a stropu posloužilo ke zhotovení okenních parapetů. Místo k setkávání, k diskusi, získávání poznatků i nových přátel.
V takovém příjemném prostředí si zákazníci vychutnají lahodnou kávu i skvělé zákusky, na něž Ennea získala certifikát Jeseníky – originální produkt. „Před čtyřmi lety jsme si uvědomili, že pokud chceme hostům nabízet opravdu kvalitní dezerty, musíme je vyrobit sami. V těsném sousedství kavárny jsme vybudovali malou kuchyň, v níž naše cukrářky Kamila a Diana denně připravují širokou škálu dobrot. Mimo jiné i čerstvé housky k snídani. Otevíráme ráno v osm,“ říká majitelka kavárny Eleni Akritidu.
Při pečení používají místní suroviny. Mouku nakupují z mlýna v Písečné, tvaroh a jogurty v místním zemědělském družstvu, žitnou mouku v ProBiu ve Starém Městě a mák v Supíkovicích. Z něj je například bezlepkový makový dort s  máslovým krémem nebo s citronovým mascarpone. Lidé do kavárny přicházejí i za kulturou. Promítají se tu třeba filmy v rámci festivalu Severský filmový podzim a Severská filmová zima či Jeden svět, pořádají autorská čtení, přednášky nebo koncerty
Navíc provozují kavárnu U Jana na nádvoří zámku Jánský Vrch v Javorníku, kde v létě zase zvou návštěvníky do letního kina. Ve Vidnavě otevřeli Didier caffé, v němž opět navazují na tradici. Název Didier je odvozen od názvu továrny Didier – Werke, což byla šamotárna. Kavárna tak malinko připomíná zašlou slávu místního průmyslu. Součástí bar-pultu jsou originální šamotové cihly Didier. Jak podotýká Eleni Akritidu, jsou šťastní, že se jim podařilo sehnat alespoň dvě. V nabídce mají stoprocentní arabiku z děčínské pražírny Caffé 08, domácí zákusky, zmrzlinu, limonády a mnoho dalšího.

Nabídka je lákavá. Foto: Stanislav Juga