Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Ennea je řecky devítka

Noblesu i eleganci prvorepublikových kaváren nám dnes připomínají už jen filmy pro pamětníky či archivní fotografie. V době, kdy televize byla v plenkách a o internetu se ještě nikomu ani nezdálo, sloužily jako místo, kde si zákazník nejen vypil svůj oblíbený nápoj, ale přečetl noviny, setkal se se známými, dověděl se o nejnovějším dění.
Ovšem i v dnešní uspěchané době čas od času zatoužíme po útulném místě a šálku voňavé kávy. V Jeseníku oázu klidu, kde vám k černému moku přinesou specialitu vlastní výroby, najdete v Ennea caffé. Příběh této kavárny je neobyčejný. Ennea znamená řecky devět a je vzpomínkou na tatínka, který vařil svým kamarádům a vůbec všem kolemjdoucím moc rád kávu. Jeho rodiče utekli z občanskou válkou zmítaného Řecka a usadili se před sedmdesáti lety v Československu.

Nadýchaná slezská psaníčka. Foto: Archiv Ennea caffé

V Devítce však pečou i podle původních prvorepublikových receptů. Například nadýchané tvarohové koláčky slezské psaníčko. Nabídnou také šlehačkový věneček či karamelovou trubičku. Důležité je, že jejich výrobky jsou z místních surovin. Mouku nakupují z mlýna v Písečné, tvaroh a jogurty v místním zemědělském družstvu, žitnou mouku ve Starém Městě. A třeba bezlepkový makový dort přezdívají Supíkovický, protože je z máku vypěstovaného v nedalekých Supíkovicích. Vyžádat si můžete krajíc žitného kváskového chleba nebo obloženou housku se šunkou a goudou a zeleninou, vege housku s rukolou a rajčaty. A pokud vám nechutná káva s kofeinem, pak vám tu uvaří pravou špaldovou.
Žízeň zaženete domácí limonádou. Sirupy Fructusterrae z Rýmařova jsou skutečně plné ovoce a chuti. Jejich základem je převážně ovoce a plody sbírané ručně na jesenických kopcích, v místních sadech a zahrádkách… Najdete tu rovněž koutek s regionálními lahůdkami. Šípkové sirupy a džemy z Jeseníku, rakytníkové šťávy, chytré ovoce z Hané, Medovinu z Nízkého Jeseníku. Lidé do kavárny přicházejí také za kulturou. Promítají se tu třeba filmy v rámci festivalu Severský filmový podzim a Severská filmová zima či Jeden svět, pořádají autorská čtení, přednášky nebo koncerty.

viola_s_tuzkou_100Podobnou nabídku má také kavárna U Jana na nádvoří zámku Jánský Vrch v Javorníku, kde v létě zvou návštěvníky do letního kina. Ve Vidnavě navazují na tradici v Didier caffé. Její název je odvozen od bývalé šamotárny Didier – Werke. Kavárna tak malinko připomíná zašlou slávu místního průmyslu.