Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Křupavé pečivo od Pradědu

Omamnou vůni čerstvě upečeného rohlíku, koláčů či chleba miluje snad každý. Abychom si mohli dát k snídani křupavé housky nebo další pečivo, o to se ve Vrbně pod Pradědem stará zdejší Pekárna pod Pradědem pod vedením Sabiny a Vladimíra Holajových. Historie pekárny podle nich sahá až do roku 1942, kdy zde pečivo ve dvou parních pecích vyrábělo SD Včela.
I v současnosti zaměstnanci všechny výrobky dělají ručně a pečou je v klasických parních pecích. Každému kousku věnují maximální pečlivost – od míchání těsta, tvarování pečiva až po sázení do pece a kontrolu propečenosti. Stále dodržují staré osvědčené receptury předků, kteří moc dobře věděli, že žádné chemikálie do pečiva a vůbec jídla nepatří. Základem je správné prokvašení těsta, kde se nesmí nic uspěchat, a dobrý poměr surovin. Ty požadují od dodavatelů jen v nejvyšší kvalitě. Část surovin si pěstují sami na BIO poli.
„Zakládáme si na výrobě tradičního řemeslného chleba s dobrou pórovitostí a křupavou kůrkou. Takových kvalit se dá dosáhnout pouze v klasických parních pecích, v kterých pečeme, a které obsluhují pekaři zvládající namáhavou práci s lopatou. Důležitá je teplota vzduchu a vody. Udělat dobré těsto tradiční metodou bez chemických příměsí je věda, vliv na něj má i počasí. Když mrzne, těsto kyne pomaleji, protože jsou díže chladnější, naopak v létě letí rychle nahoru,“ říká provozovatel Vladimír Holaj.

IMG_3605

Chleba musí mít dobrou pórovitost a křupavou kůrku. Ilustrační foto: MTA

viola_s_tuzkou_100A jak poznat správně upečený dobrý chléb? Třeba podle kůrky. Chléb by měl po zmáčknutí zapraskat a spodní kůrka by měla po zaklepání „zazvonit“. Na škodu není ani trochu rozpraskaný povrch. Kůrka by měla být stejnoměrně zabarvená a přiměřeně moučená.