Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Linhartovský zámek vyhledávají především rodiny s dětmi

Návštěvnickou sezonu na zámku v Linhartovech tradičně zahajuje velikonoční jarmark. Nejinak tomu bylo i letos, kdy o druhé březnové sobotě přijalo pozvání do tohoto vzácného historického objektu přes 1 400 návštěvníků. Kastelána Jaroslava Hrubého jsme se zeptali:

Jste se zájmem veřejnosti spokojen?
Návštěvnost neustále roste. V loňském roce jsme zaznamenali rekordní počet 13 tisíc platících diváků. V tomto údaji přitom nejsou evidovány děti, které mají vstup zdarma. Mám velkou radost, že se nám plní naše přání, aby zámeček sloužil především rodinám s dětmi. Tomu také podřizujeme expozice. Vždyť každoročně je z 80 procent obměňujeme. Myslím si, že jsme vsadili na dobrou kartu.

Která akce na zámku je u návštěvníků oblíbena nejvíce?
Netradiční noční prohlídka, kdy zámkem projde okolo tří tisíc diváků. Vždy vymyslíme komponované téma a pokaždé tento náš krásný klenot nasvítíme svíčkami. Loni jsme jich do zámeckých prostor včetně sklepení rozmístili 7 016.

Jaké zážitky máte připraveny pro ty nejmenší?
Naši koncepci jsme postavili na výjimečnosti, atraktivnosti expozic a také na prvenství. Vytvořili jsme první dětskou galerii v České republice, v níž představujeme velkoplošné prostorové práce z kašírovaného papíru. Víte, moc jsem si přál, abychom měli expozici, kterou nemá žádný jiný zámek na světě.

V čem je její atraktivita?
Nejen v obřích rozměrech soch a v perfektním zpracování. Je tu ještě jedna zajímavost: Spejbla, Hurvínka, Máničku, maxipsa Fíka, žirafu, linhartovského mouřenína a další postavy z pohádkového světa jsme zhotovili z papíru, v němž není žádná kostra z drátů či jiných materiálů. Letos jsme naši expozici obohatili o Podmořský svět J. Verna. Malí návštěvníci se mohou těšit na čtyřmetrového potápěče, Nautila, námořníka Nebojsu, žraloky, chobotnice a především na velkou bájnou rybu, kterou budou moci děti prolézat. Když se jim to podaří, dostanou diplom.
Pro malé návštěvníky však máme překvapení více. Například tolik oblíbené a dnes už legendární igráčky, dále modely letadel, expozici medvídků, medvědů i medvíďat. Pro děvčátka vystavujeme panenky Zuzany Guryčové, Simony Mecerodové a Kateřiny Citové.

Jaroslav Hrubý s potápěčem pro novou expozici Podmořský svět. Foto: archiv Jaroslava Hrubého

Jaroslav Hrubý s potápěčem pro novou expozici Podmořský svět. Foto: archiv Jaroslava Hrubého

Na co se mohou těšit dospělí?
Například na porcelán a křišťál od Márii Míšeňské z Rakouska. Expozici doplňuje plastika  Anděly Genzerové z Prahy. Stálou obrazárnu jsme obohatili o repliky obrazů rodu Haugviců. Manželé Kostkovi z Brna nám zapůjčili porcelánové polévkové mísy a omáčníky, které již řadu let úspěšně sbírají a pyšní se opravdu vzácnými historickými kousky.

Jaká je nejoblíbenější expozice kastelána?
Mou velkou srdeční záležitostí jsou keramické postavičky Jana Kutálka. Jsem jimi okouzlen od mého dětství. Mistr Kutálek čerpal náměty z české i řecké mytologie, pověstí a pohádek. Jeho keramika je neobvykle hravá, má nevšední poezií a zvláštní pohádkové kouzlo. Uvedu aspoň jeden příklad: Postavičky plivníků Kutálek pokřtil krásně poetickými českými jmény. Ve stále expozici je Líbezník, Pustorálek, Fišpajtl, Hostipas, Pišpartéz, Živenka či Houbovníček.

A co maxipes Fík?
Ten to u mne vyhrává už z pouhé nostalgie. Nebylo jednoduché ho vyrobit a pak do zámku přestěhovat. Vždyť na výšku měří  dva a na délku čtyři metry.

Maxipes Fík a další pohádkové bytosti jsou zhotoveny z kašírovaného papíru. Jaroslavu Hrubému při jejich výrobě pomáhají děti z výtvarného kroužku, který obětavý kastelán řadu let vede. Foto: archiv Euroregionu Praděd

Maxipes Fík je zhotoven z kašírovaného papíru. Jaroslavu Hrubému při výrobě obřích pohádkových exponátů pomáhají děti z výtvarného kroužku, který obětavý kastelán řadu let vede. Foto: archiv Euroregionu Praděd

Brány zámku se v roce 2016 veřejnosti otevřou 21. května a provoz bude do konce října. V které dny lze tento nádherný historický skvost navštívit?
V květnu a červnu přijímáme hosty o sobotách a nedělích od 11 do 16 hodin. Víkendový provoz máme také v září a říjnu, kdy je otevřeno od 10 do 16 hodin. V červenci a srpnu pořádáme v úterky, středy a čtvrtky od 18 hodin večerní prohlídky. V pátek, sobotu a neděli jsme zde od 11 do 16 hodin. Se skupinkami o minimálním počtu 10 osob rádi dohodneme konkrétní termín mimo otevírací dobu. Stačí zavolat na telefon 554 652 241, 728 323 270 nebo dopředu se objednat přes internet. (še), 23. března 2016

Zámek v Linhartovech. Foto: archiv Euroregionu Praděd

Zámek v Linhartovech. Foto: archiv Euroregionu Praděd