Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Vánoce našich babiček

Starodávné ozdoby, formy na cukroví i dobové vánoční dárky uvidíte už nyní na výstavě Vánoce našich babiček ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Do časů předků se přenesete ve svátečně vyzdobené selské jizbě, kde se seznámíte i se starými zvyky, které tyto svátky doprovázely. Tu pravou atmosféru pak určitě dotváří Jesenický betlém z přelomu 19. a 20. století. Vlastivědnému muzeu ho zapůjčila zdejší farnost a je tak k vidění poprvé. Výstava potrvá do 6. ledna 2019.

Zajděte na adventní tvoření

Adventní věnec podle vlastní fantazie i potřeb si vyrobíte v sobotu a neděli 24. a 25. listopadu 2018 v Zahradě Flora v Úvalně. Pokud si nebudete vědět rady, ochotně vám poradí a pomohou zdejší floristky. Navíc si namalujete baňky, zhotovíte svícen nebo jakoukoli originální vánoční dekoraci, která ozdobí váš domov. K tomu jsou zde připraveny korpusy pro přípravu věnečků, chvojí, svíčky, sušené ovoce, bodce, baňky, stuhy, perličky a mnoho dalšího. Najdete tu rovněž bohatou nabídku vánočních květin, dekorací i ozdob a pro inspiraci aranžmá v různých stylech. Nudit se nebudou ani potomci. Pro ně jsou připraveny adventní dílny, v nichž si třeba nazdobí perníčky. Chybět nebude ani vánoční občerstvení. Adventní tvoření začíná po oba dny už v 8 hodin.

Guláš fest 2018 v golfovém klubu

Třetí ročník gulášové bitvy Guláš fest 2018 se uskuteční v sobotu 17. listopadu 2018 v Golfovém clubu Města Albrechtice. Začátek je v 17 hodin. Podmínkou je příprava guláše z jednoho kilogramu masa, ostatní ingredience jsou již tajné know-how každého účastníka. Pro bližší informace se neváhejte obrátit na na viceprezident@gcma.cz.
Už nyní si golf můžete užívat v zázemí na indooru. Zatím na něm trénují hlavně děti z golfového kroužku, proto před návštěvou je nejvhodnější si ho zarezervovat. V hale lze zkoušet cvičné odpaly do sítě i puttování. V herně jsou k dispozici šipky, stoly pro stolní tenis a další hry.

Listopad v galerii Octopus a Pranýř

Výstavu známého fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vzpomínky najdete v galerii Octopus v Rýmařově. Vzácné fotografie jsou převážně z 60. a 70. let a patří k těm, které autor dosud nevystavil. Výstava potrvá do 2. prosince 2018, stejně jako v galerii Pranýř výstava Marie Kodovská – Zakřikovaná básnířka. Koná se u příležitosti vydání jejích Pohádek, prvního svazku plánovaného čtyřdílného Výboru z básní Marie Kodovské. Knihu nabízí informační centrum při Městském muzeu Rýmařov.
V sobotu 24. listopadu v 15 hodin se ve velkém sále Galerie Octopus uskuteční beseda Radka Oceláka k jeho nové knize Reemigranti o rumunských dosídlencích v Československu. Na besedě bude možnost si knihu zakoupit a nechat si ji podepsat autorem. Na výzvu obnoveného československého státu tehdy přišli z kopců severního Rumunska i Slováci, jejichž předky kdysi bída vyhnala do lesů sedmihradského Rudohoří. Byly jich celé početné rodiny. Sto let izolace a těžkého získávání obživy na neúrodných kopcích rumunského Bihoru je změnilo jen málo. Do české společnosti vnesli doslova závan minulého století. Osídlovací politika státu jich tisíce rozesela po vybraných okresech pohraničí, po zapadlých zemědělských vískách a osadách. V reemigrantských komunitách, do značné míry uzavřených před vnějším světem, přežívala část jejich tradičních zvyků a způsobů jednání ještě celá desetiletí po příchodu do Československa.

Navštivte radnici s českým Honzou

Prohlédnout si budovu radnice ve večerních hodinách můžete v pátek 16. listopadu 2018 v Krnově. Akce Pohádkový večer s českým Honzou je určena především rodinám s malými dětmi, které si radnici projdou od sklepa až po věž.
Při procházce se potkají s Honzou líným, hloupým, statečným i chytrým a budou plnit různé úkoly. Na závěr získají drobnou odměnu. Tradiční Noc radnice začíná v 17 hodin. Prohlídky jsou organizovány po skupinkách, poslední vstoupí do radnice ve 20 hodin. Jednotné vstupné je 20 korun za osobu. Vstupenky na prohlídku prodávají v turistickém informačním centru na Hlavním náměstí. Maximální počet osob ve skupince je dvacet.
Novorenezanční stavba
se secesními prvky z let 1901 až 1903 vyvolávala rozporuplné názory, některým občanům se nelíbila, dnes je jedním ze symbolů města. V interiérech se dochovala bohatá štuková výzdoba. V radničním sále (obřadní síni) jsou malby podle návrhů vídeňského malíře Otto Bartla znázorňující historii města.

Pietní místo připomene padlé v první světové válce

Pietním místem, které bude připomínat padlé v bojích první světové války, se stal bývalý vojenský hřbitov v Polní ulici v Bruntále. Zřízen byl původně v roce 1915. Podle soupisu bruntálské posádkové správy z let 1924 až 1926, zde našlo svůj hrob 150 vojáků z různých zemí tehdejšího Rakouska-Uherska. V období po druhé světové válce hřbitov upadl v zapomnění a později byl zlikvidován, aniž by byla památka vojáků jakkoliv připomenuta.
Pietní místo tvoří kříž a zídka se jmény vojáků. Slavnostní odhalení se uskuteční symbolicky v Den válečných veteránů v neděli 11. listopadu 2018 v 11 hodin. Pozvaní jsou také zástupci Itálie, Maďarska, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska a Srbska, což jsou národnosti zde pohřbených padlých.

Martin na bílém koni vypraví parní vlak a přijede i do Krnova

Husí stehna se zelím i zabijačkové pochoutky patří k listopadu na Osoblažsku. Nejinak tomu bude v sobotu 10. listopadu 2018. V rekreačním areálu Pod Duby v Bohušově pod rukami dovedných řezníků, kuchařů a jejich pomocníků vzniknou jelítka, jitrnice, ovárek, tlačenka i prdolačka. Hody na počest patrona zdejšího kostela ze druhé poloviny 13. století začnou ve 12 hodin. Kromě tradičních husích specialit s osoblažskými kynutými nebo bramborovými knedlíky lze okusit zvěřinový guláš, bramborové placky, husí játra nebo slavnostní Bohušovské koláčky. K tomu je připravený bohatý doprovodný program, v němž zahraje cimbálová muzika Opavští hudci, dobrou náladu budou rozdávat tři obří postavy Dell Arte, kdy rozverný, hlučný Harlekýn i něžný a tichý Pierot usilují o srdce usměvavé Kolombíny. Určitě rozesměje lidový vypravěč Ander z Košic, připravené je pouliční divadlo na chůdách, kejklířská pohádka Brémští cirkusanti i malá škola žonglování. Po celý den se konají projížďky na koních a ukázky paličkování osoblažské krajky, děti si vyrobí martinské husičky ze sádry.
Na hody zájemce doveze po úzkokolejce vlak tažený parní lokomotivou. Ale ještě než se parní vlak vydá v 10.45 hodin do Bohušova, dostaví se na nádraží v Třemešné ve Slezsku svatý Martin na bílém koni a slavnostně otevře první láhev Mladého vína. I během jízdy ho cestující mohou degustovat. Na zpáteční cestu vyjíždí parní vlak z Bohušova ve 15.20 a do Třemešné dorazí v 16.39. V Bohušově bude ovšem program pokračovat s DJ Viktorem Cigánkem.
Do Krnova přijede svatý Martin na bílém koni v neděli 11. listopadu 2018. Na poutní mši, která začne v kostele sv. Martina v 10 hodin, se o hudební doprovod postará Krnovský chrámový sbor pod vedením Václava Mičky a Krnovské žesťové kvarteto. Zazní Missa antiqua od Wolframa Menschika. Po ukončení mše se v 11.15 hodin před kostelem uskuteční slavnostní přivítání jeho patrona. Ani letos nebude chybět občerstvení a návštěvníci se mohou těšit na lahodné poutní perníčky, horký čaj i skleničku Svatomartinského vína. Po slavnosti mohou zájemci vystoupat na věž a prohlédnout si z ní okolí Krnova.

A je tu zase svatomartinské posvícení

Svátek svatého Martina byl jedním z nejoblíbenějších. Děti čekaly na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu. Důležitou tradicí ve vinařských oblastech byla zase slavnost nového vína. Letos se milovníci tohoto moku mohou těšit na 387 různých vín od 110 vinařů a firem.
Ochutnat některé z nich zároveň se specialitami z hus či kachen budete moci třeba ve stylové restauraci U Petra v Jeseníku. Pokrmy zde připravují podle osvědčených receptů. Tradiční martinskou husu tu okusíte od čtvrtka 8. listopadu do neděle 11. listopadu 2018. Mladé víno i to Svatomartinské bude ze sklepů vinařství rodiny Mikuliců z Vrbic na Břeclavsku.
Svatomartinskou husu nabídnou o víkendu 10. – 11. listopadu 2018 v penzionu Na palubě v Mikulovicích. Šéfkuchař se svým týmem připravuje husí paštiku s foie gras, meruňkami, čokoládou, datlemi a zlatem, husí vývar s játry a jako hlavní chody husí prsa nebo husí stehno s uzeným zelím, medem a dýňovými šiškami. Na dezert se bude podávat slaná panna cotta, karamelová čokoláda a perník. Mladá i Svatomartinská vína budou od vinaře Stanislava Konečného z Čejkovic. Je vhodné zarezervovat si stůl předem na telefonním čísle 588 884 688.
Tradiční svatomartinskou husu upečou o víkendu 10. a 11. listopadu 2018 i v hájence Na Volárně v Roudně. Z jídelního lístku si vyberete třeba selskou paštiku s brusinkovým přelivem nebo husí játra na bylinkách. Chybět nebude husí kaldon s domácími nudlemi. Z hlavních jídel se můžete těšit na pečenou husu s bílým zelím s jablky nebo červeným na víně či na husí prsíčka na medu. Přílohou jsou bramborové lokše, chlupaté knedlíky, bramborový knedlík. Na své si přijdou i ti, kteří dávají přednost vepřovému. Pro ně je určeno pečené žebírko nebo koleno. A pokud masu vůbec neholdujete, pak si pochutnáte na pohance se zeleninou. Vše završí dezert – jablkovoořechový štrůdl polévaný čokoládou. Zájem o tyto pochoutky bývá velký, tak si radši místa dopředu zarezervujte na telefonním čísle 777 760 502 nebo 777 760 503.

 

Zajděte na výlov rybníka

Tradičním vyvrcholením práce rybářů bývá výlov rybníka, o který nepřijdou ani v Krnově. Od 6. do 8. listopadu 2018 začne výlov Petrova rybníku. Vždy od 8 hodin návštěvníci uvidí řemeslo, kterým se člověk živí od nepaměti, v praxi a budou mít možnost si vybrat z různých druhů a velikostí ryb za ceny od výrobce. Prodávat se bude v místních sádkách, kde si lze kapra, candáta i jiné druhy koupit po celý rok. Petrův rybník není jen domovem ryb a obojživelníků, ale nacházejí se zde významná hnízdiště a zimoviště vodních ptáků. Rybník se rozkládá na ploše šestatřiceti hektarů a jeho historie sahá do poloviny 16. století.

Návštěvy ze záhrobí ve Flemmichově vile

Dušičkový večer ovládne Flemmichovu vilu v Krnově v pátek 2. listopadu 2018. Od 18 hodin uskuteční tradiční připomínka svátku zesnulých, kdy se návštěvníci dostanou do běžně nepřístupných prostor a atmosféru dokreslí stylová výzdoba i strašidelné projekce ve vile i jejím okolí. Dojde také na vzácné návštěvy ze záhrobí. Nebude chybět krnovský rodák architekt Leopold Bauer nebo císař římský a král český Karel IV.