Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Expediční kamera v Javorníku

Každý rok přináší filmový festival Expediční kamera do dvoustovky českých a slovenských měst ty nejlepší cestovatelské a dobrodružné filmy ze světa i domácí produkce. V letošním programu najdete šest filmů, oceněných například na Kendal Mountain Festivalu či Vancouver International Mountain Film Festival. Například o expedici do nitra peruánské džungleve filmu Matsés, mrazivý příběh horolezce zraněného těsně pod vrcholem vysněné hory Tupendeo v pohoří Kašmír, novozélandské adrenalinové putování Waiau-Toa Odyssey na horských kolech a packraftech, medailonek handicapované lezkyně z Nové Anglie ve snímku Stupmed, závod napříč Spojenými státy v podání dvou houževnatých cyklistek ve filmu Divideda nebo Kroky na hraně o běžecké výpravě slovenských ultraběžců po stopách židovské historie. V Javorníku se promítání koná v pátek 22. března 2019 od 17.30 hodin v kulturním domě.

Autorské čtení i pohled do historie

Hned dvě zajímavé akce se konají ve čtvrtek 21. března 2019 v Rýmařově. V městské knihovně se od 17 hodin setkáte s básníkem, překladatelem a písničkářem Jiřím Dědečkem. Připraveno je autorské čtení proložené písničkami. Společně si tak připomenete Světový den poezie.
V Městském muzeu ve velkém sále Galerie Octopus po 18 hodině začne přednáška historika Igora Hornišera. Věnována je jeho nejnovější knize Mezi orlem a orlicí. Bruntálsko 1914–1938. Knihu o soužití zejména Němců a Čechů v období první republiky na Bruntálsku lze zakoupit v Informačním centru při Městském muzeu Rýmařov či přímo na besedě.

Co vařily naše babičky na jaře

Na dobrý oběd nebo večeři se vydejte o víkendu do hájenky Na Volárně v Roudně. Ve středisku Stodola vás čeká akce Jarní kuchyně, co vařily naše babičky. Vyzkoušet můžete jarní hovězí vývar s jáhlovými nočky, na předkrm si objednat červenou řepu s fazolemi a kozím nebo kravským sýrem. Na jídelním lístku je také avokádová omáčka se špagetami, bramborové plněné knedlíky s uzeným masem se špenátem a smaženou cibulkou se slaninou, krůtí či kuřecí steak s okurkovým salátem a smetanovými bramborami, smažený králík v česnekové krustě nebo cmunda s kyselím zelím a uzeným masem. Sladkou tečku tvoří desert Fusilli s malinami nebo jablečné smoothio s mátou a limetkou. A nechybí volárenský svařáček nebo punč. V sobotu vás na Volárně čekají od 13 do 20 hodin, v neděli od 12 do 17 hodin. Rezervace je nutná na telefonních číslech 777 760 502, 777 760 503 nebo e-mailem.

Hájenka Na Volárně. Foto: Archiv Na Volárně

Ochutnejte Irsko v hotelu Praděd Thamm

Irské speciality nabízí od 17. do 31. března 2019 hotel Praděd Thamm ve Zlatých Horách u příležitosti oslav patrona všech Irů svatého Patrika. Vyzkoušet můžete vydatnou hovězí polévku s klobásou, brambory a zeleninou Dublinský kotlík, jako hlavní jídlo se pak podává keltský steak nebo irský pivní guláš či pastýřský koláč. Pro mlsouny jsou určeny Baileys palačinky i brownies. Chybět nemůže oblíbené pivo Guiness, irský cider, likér Baileys, irská káva, whisky a další dobroty.

Krvavá léta 1938 – 1953

Přednáška Krvavá léta 1938 – 1953 badatele, spisovatele, ředitele nakladatelství Academia Jiřího Padevěta se bude konat ve středu 20. března 2019 v kulturním domě v Javorníku. Historik bude vyprávět příběhy o jedné z velmi temných dob naší historie. Začátek je v 17 hodin.

Oslavte Světový den vody

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku si opět připomenou Světový den vody. Od středy 20. do 23. března 2019 zde připravili zajímavý program, jehož tématem je nepostradatelná součást života – voda. Ve středu 20. března zájemci vyrazí s Jiřím Glabazňou na komentovanou procházku po pramenech. Přednáška o vodních čarodějích Vincenzi Priessnitzovi, Viktoru Schaubergerovi a dalších osobnostech Géniové živé vody začne ve čtvrtek 21. března v 19 hodin. Koncert hudební skupiny Hanulík Brothers a Zdislava Začalová zazní v pátek 22. března ve 20 hodin. Na výlet k Nýznerovským vodopádům v okolí městečka Žulová, kde se těžil kámen a v korytu Stříbrného potoka je jaře obzvláště působivá vodní kaskáda, se můžete vydat v sobotu 23. března v 9 hodin. A od 19 hodin oslavy zakončí cestopisná přednáška cestovatele Libora Turka Voda světa.

Pro milovníky starých fotografií a pohlednic

Velkoformátové kopie historických fotografií a pohlednic před i poválečného Krnova ze sbírek Městského muzea v Krnově, Jiřího Křivy a dalších sběratelů jsou vystaveny od pátku 15. března 2019 ve Flemmichově vile. Jde o čtvrté pokračování výstavy Pohledy na Krnov IV., na níž zájemci uvidí podobu města, kterou už nikdo nepamatuje, anebo kterou si naopak mnozí pamatují ze svého dětství či mládí. A to není vše. Z části fotografií a pohlednic vznikla kniha, kterou pokřtí na vernisáži. K zakoupení bude ve Flemmichově vile. Výstava potrvá do 5. května 2019.

Druhý turnaj v patování

Patování, nebo puttování, je jednou z nejdůležitější částí golfové hry, tvoří přibližně polovinu ze všech úderů při hře. Skvělý dlouhý putt už zachránil nejeden PAR. Navíc se zde hraje na centimetry a dobré patování může pomoci i při špatné hře v poli. Poměřit si své síly a umění lze v Golf Clubu Města Albrechtice v sobotu 16. března 2019 na 2. puttovacím turnaji. Ten se koná v hale od 17 hodin na 44 metrech čtverečních putting greenu s pěti jamkami. Registrace na www.gcma.cz.

golf_mal_web

Ilustrační foto. Archiv: EUR Praděd

Zazávoďte si s Moravskoslezským krajem

Obří slalom si vyzkoušejte v sobotu 16. března 2019 v Malé Morávce ve ski areálu Kopřivná při akci Na lyžích s Moravskoslezským krajem. Připravena je super trať s časomírou, kde si porovnáte svůj čas s ostatními. Nenechte si ujít zajímavé ceny, speciální program plný soutěží a zábavy pro kluky a holky, kteří budou mít skipas zdarma. Těšit se můžete na testování sporťáků z MADEJA Sport, atraktivní ukázky členů Horské služby a nebude chybět tombola. Den ukončí večerní lyžování a od 19 hodin v apres ski koncert The Scoffers. V provozu budou obě sjezdovky.

Jarní festival hudebních souborů

Tradiční jarní Festival hudebních souborů ZUŠ Rýmařov se koná od 13. března do 3. dubna 2019 . Každou středu se můžete těšit na hudební zážitek, který zahajuje 13. března od 18 hodin ZUŠkaband, 20. března od 17 hodin vystoupí Rocková skupina a o týden později se představí hned čtyři skupiny – Rytmický soubor, Chaotics, Soubor populárních písní a Soubor staré hudby. Malou přehlídku završí 3. dubna od 18 hodin pěvecký sbor Vox montana. Všechna vystoupení se konají v sále ZUŠ v Divadelní ulici.