Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Vyzkoušejte si deskové hry

Ukončení zámecké sezony na Janovickém zámku se uskuteční v neděli 23. září 2018. Děti i jejich rodiče si mohou od 14 do 17 hodin vyzkoušet nejrůznější deskové hry. V 17 hodin začne divadelní představení rýmařovského amatérského spolku Mahen, který zahraje pohádku Evy Schwarzové Čertovská pohádka. Akce se koná v rámci projektu Květy a kytice, který je spolufinancován z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd a městem Rýmařovem.

Vyběhněte si schody na Cvilín

Druhý ročník běhu Cvilínské schody se koná v sobotu 22. září 2018 od 10 hodin v Krnově. Závodníky čeká 218 schodů s převýšením 55 metrů. Závod je nově zařazený do Česko-slovenského poháru Towerrunning 2018, takže startovat budou také mezinárodní účastníci. Připraven je rodinný běh do schodů, ale otestovat svou výkonnost a užít si sportovní atmosféru může kdokoliv. Generace krnovských sportovců se totiž snaží vyběhnout až nahoru k poutnímu chrámu pod jednu minutu. Chybět nebude doprovodný sportovně zaměřený program s chůzí po laně, skákacím hradem, discGolfem, holandským billiárdem a zajímavým gastrokoutkem. Pro zpestření zatančí skupina Calipso.

 

V Liptani připomenou tragické události z roku 1938

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim a Jesenický horský spolek s obcí Liptaň v sobotu 22. září 2018 připomenou Liptaňskou tragedii, která patří mezi největší střety s německými obyvateli československého pohraničí v roce 1938. Rekonstrukce událostí, kdy se nacističtí Němci pokusili násilím převzít moc týden před podpisem Mnichovské dohody 29. září 1938, se uskuteční přímo v bývalé četnické stanici. Součástí připomínky událostí bude pietní akt. Akce skončí ukázkou boje německého wehrmachtu a Rudé armády na Osoblažsku v březnu 1945.
Dne 22. září 1938 obklíčilo četnickou stanici a ústřednu Stráže obrany státu (SOS) v domě 261 v Liptani asi 150 až 180 lidí, kteří byli ozbrojeni zbraněmi pašovanými z Německa. Zfanatizovaný dav, v němž převažovali místní henleinovci, požadoval odzbrojení posádky stanice. Jejich čtyři vůdci vstoupili do budovy a kategoricky žádali vydání zbraní. Velitel, aby předešel krveprolití, s vydáním zbraní souhlasil. V té chvíli přijížděl motocykl s dvěma příslušníky finanční stráže, kteří před rozvášněným davem utekli do stanice, aniž věděli, že je obsazena Němci. Došlo ke zmatené přestřelce, ve které byli místo Čechů zasaženi tři nacisté – Karl Metzke, Jan Křístek a Alois Müller. Na to reagoval jeden z sudetských vůdců – Alfred Selig – a postřílel všechny neozbrojené četníky a členy finanční stráže. Zavražděni byli vrchní respicient finanční stráže Ludvík Svoboda, dozorci finanční stráže František Čech, Vítězslav Hofírek a Inocenc Dostál. S nimi zahynul velitel četnické stanice vrchní strážmistr Rudolf Mokrý a strážmistr Vilém Leher. Aby vrahové zahladili stopy, odvezli těla do Hlubčic a zakopali je u hřbitovní zdi. Protože v obci tehdy žili pouze Němci a nikdo o události tehdejší československé státní orgány neinformoval, začalo vyšetřování až v létě 1945. Mimořádným lidovým soudem v Opavě bylo odsouzeno v roce 1947 osm lidí. Padly tresty smrti, doživotí a dlouholetého žaláře. Ze čtyři vůdců  nebyl potrestán nikdo.
Při ukázkách bojů uvidíte legendární tank T-34, německý hakl Sdkfz 251, průzkumný Scaut, nákladní Opel Blitz, Kubelwagen, kanon PAK 35/36, motroky BMW , osobní terénní vozidlo GAZ 67 B, přezdívané Čapajev a další techniku z druhé světové války. Také ruskou polní nemocnici či polní tábory obou armád. Na ukázky můžete přijet parním, úzkokolejným vláčkem, v němž čeká malé překvapení.

Milovníci řízků míří do Malé Morávky

Ten, kdo má rád řízky, určitě zamíří o víkendu 15. a 16. září 2018 do Malé Morávky a Karlova pod Pradědem na Festival řízků. Na speciality zvou restaurace U Kovárny, Na Rychtě, Pohoda, U Kazmarky, Na Hvězdě, horské hotely Brans a Kopřivná, hotely Kamzík, Sauna a penziony Ella a Aurum. Do tradiční gastronomické akce se zapojila také restaurace Praděd Vysílač. Na jídelních lístcích najdete nabídku tradiční smažené pochoutky z vepřového, krůtího, kuřecího masa či telecího masa. Ale chybět nebude ani nabídka řízků ze zvěřiny či netradičních druhů potravin.

Malá nabídka z jídelního lístku restaurace U Kazmarky. Foto: Archiv Restaurace U Kazmarky

Zavítejte na Sovinecké šelmování

Hrad Sovinec zve na akci s názvem Sovinecké šelmování. Uskuteční se o víkendu 15. a 16. září 2018. Kromě prohlídek hradu s průvodcem čeká na návštěvníky proniknutí do tajů života velkých šelem. Lidé se naučí odlévat jejich stopy a rozpoznávat znaky jejich přítomnosti v přírodě. Nebude chybět ani seznámení s činností záchranné stanice místní fauny nebo skupina Arcus Regis, která představí své lukostřelecké dovednosti. Součástí dne bude i promítání filmů z dílny Erika Baláže.

 

Zúčastněte se běhu přátelství

Běh přátelství a uniformovaných složek Głuchołazy – Zlaté Hory – Głuchołazy se koná v sobotu 15. září 2018. V 11 hodin se na tratě v Głuchołazích do jednoho kilometru vydají žáci a dorostenci. Ve 13 hodin začíná štafeta přátelství. Smíšené týmy, v nichž musí být nejméně dvě ženy, se utkají v běhu na 4×2 000 metrů. Hlavní závod startuje ve 14 hodin. Běžce čeká dvanáct kilometrů po asfaltu mezi Głuchołazy – Zlatými Horami a zpět. Závodí se v kategorii muži a ženy. Na vítěze čekají poháry i finanční odměna. Každý účastník pak získá pamětní medaili a tričko.

Fotografický maraton ve Flemmichově vile

Jednou z aktivit česko-polského projektu Umění nás spojuje – Sztuka nas łączy byl fotografický plenér pod záštitou prudnického kulturního střediska. Dvanáct amatérských fotografů z Polska a České republiky v červenci strávili společně několik dnů strávili v Prudniku a jeho okolí, kde fotili město a přírodu, ale také interiéry opuštěných budov a továren. Ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Krnov pak zachytili místa v Krnově, kam se běžný návštěvník města nedostane. Počet účastníků v průběhu plenéru narůstal, jak se přidávali další zájemci, kteří nepřehlédnutelnou skupinku v terénu potkali. Z týdenního „fotografického maratonu“ vznikla výstava fotografií, kterou až do 23. září 2018 uvidíte ve Flemmichově vile v Krnově, poté bude přesunuta do Prudniku.
V rámci projektu Umění nás spojuje – Sztuka nas łączy se v Krnově a Prudniku po celý rok prezentovali umělci z České republiky i z Polska, kteří na společných výstavách oslovovali milovníky umění v různých výtvarných oborech i technikách, jako užité umění, malba, plastika, grafika nebo fotografie. Výstavy nebyly pouze ukázkou prací českých a polských umělců, ale především příležitostí k setkávání, sdílení zkušeností a možností navázání nových kontaktů mezi umělci i návštěvníky. Objevily se i nové možnosti spolupráce pracovníků kulturních středisek obou měst. Projekt je financován v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A 2014-2020 Česká republika – Polsko – Fond mikroprojektů Euroregionu Praděd.

Prožijte víkend s veterány na Trofeo Niké

Obdivovat krásu historických vozidel můžete o víkendu 7. až 9. září 2018 na akci Trofeo Niké Jeseníky 2018. Představí se předválečné automobily, nejstarší z nich z roku 1912, ale i další vozy domácích i světových značek, které vykreslí obraz technického vývoje automobilů od období před 1. světovou válkou až po 70. léta 20. století.
Devatenáctý ročník podhorské jízdy veteránů začne v pátek 7. září v 9 hodin v Malé Morávce. Páteční dopoledne v Kopřivné Resort přinese technickou podívanou pro malé i velké ve spolupráci se Světem techniky Ostrava – Dolní oblast Vítkovice. Ve 13 hodin zastaví kolona veteránů v Ryžovišti na náměstí Míru a v 15 hodin dorazí do Razové, kde bude připravená pravá prvorepubliková zabíjačka. V sobotu 8. září se veteráni představí v Bruntále, Miloticích nad Opavou a Krnově. Pak bude pokračovat na zámek v Linhartovech a den ukončí v Ludvíkově. „Mottem naší jízdy je myšlenka Zpomal a rozhlédni se, a to nejen po nádherných historických autech, ale i po krásách Jeseníků. Navíc se každý návštěvník, který přijde ustrojený v prvorepublikovém stylu, může zapojit do soutěže,“ říká pořadatelka Marcela Rotter.
V neděli 9. září uvidíte historická vozidla v Suché Rudné a Karlově Studánce, kde se sraz veteránů promění v muzeum pod otevřeným nebem. Spanilou jízdu účastníci ukončí v Horském hotelu Brans v Malé Morávce. Trofeo Niké přináší i prezentaci životního stylu předků v podobě přehlídky módy první republiky Ivanky Hrdličkové, víkendem budou provázet patroni projektu Miss Československa Ivana Christová a šestinásobný vítěz Rallye Paříž – Dakar Karel Loprais.

Zažijte Bruntál jinak

Pouliční akce Zažít Bruntál jinak, aneb sousedské slavnosti plné nevšedností se koná v sobotu 1. září 2018 ve sportovním areálu 1. ZŠ v Jesenické ulici v Bruntále. Festival pod širým nebem začne od 10 hodin písněmi a pohádkami pro děti. Připravena je Buchtománie, do které může přispět každý účastník vlastním výrobkem nebo jen ochutnávat. Po celý den až do 22 hodin se bude hrát, zpívat, tančit, bubnovat, zkoušet třeba zumbu či moderní africké tance. Večer pak opékat špekáčky a dívat se na ohňovou šou. Zapojit se dobrým nápadem i vlastním stánkem může každý, jde totiž o sousedský festival, kde se iniciativě meze nekladou. Místní organizace a činorodí občané tak budou v nepřeberném množství stánků prodávat jídlo, pití, oblečení a další nezbytnosti, ale třeba učit řemeslům, představovat své umění a dovednosti, poslouchat hudbu, hrát divadlo, sportovat a mnoho dalšího.

Rýmařov ke stým narozeninám republiky chystá řadu akcí

K výročí vzniku Československa připravili v Rýmařově od 2. září do 27. října 2018 řadu akcí. Městská knihovna vyhlásila výtvarnou soutěž na téma 100 let republiky. Práce s námětem výročí, kdy je možné se inspirovat osobnostmi, událostmi, architekturou, módou, sportem, dopravními prostředky, lze vytvořit libovolnými technikami. Výtvarná díla je třeba odevzdat do 14. září 2018 v knihovně. V neděli 2. září 2018 vystoupí v rámci oslav v kapli V Lipkách Spirituál kvintet. Jídla z období první republiky nabízí ve svém menu hotel Slunce, od 22. do 28. října se k němu přidá hotel Praděd.