Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Vzpomínka na finanční stráž

Výstava Stráž obrany státu Československé republiky v roce 1938 ve Vidnavě se koná v Domě partnerství ve Vidnavě. Fotografie a dokumenty seznamují s historií a organizací Stráže obrany státu, její výstrojí a výzbrojí. Výstava má přiblížit lidem historii Jesenicka v září 1938.
V neděli 22. září 1938 se kolem 12. hodiny u hraničních závor soustředilo mnoho ozbrojených ordnerů, kteří se dostali do sporu se dvěma vykonávajícími příslušníky Finanční stráže. Finančníkům se podařilo utéci a incident nahlásili veliteli. Inspektor finanční stráže Josef Novák a dozorce František Pospíšil chtěli s Němci vyjednávat, ale byli zákeřně zavražděni v budově poštovního úřadu. V tu dobu bylo také zjištěno, že úseky kterými se mělo v případě nouze postupovat, jsou obsazeny ordnery se čtyřmi strojními puškami. Proto se vedení rozhodlo použít vlaku, který stál ve stanici připraven k jízdě do Hukovic. Když vlak vyjel z nádraží, zazněla střelba a asi po dvou kilometrech jízdy byla trať zahrazena kameny a ze zahrad, krytými zděnými ploty, byla na vagóny zahájena palba. Cestující, kteří nebyli zraněni, se zachránili během přes pole do Hukovic. Výstava potrvá do 31. července 2018. Přístupná je po domluvě v turistickém informačním centru ve Vidnavě.

Rytíři se budou bít za císaře

Velkolepý rytířský turnaj Na příkaz císaře se koná o víkendu 14. a 15. července 2018 na hradě Sovinec. Nejúspěšnější šermířská společnost v České republice Artus Thor, těžkooděnci v plných zbrojích Taranis, skupiny šermu Fuente Ovejuna a Bibus Spiritus předvedou jedinečné souboje. Děti pobaví loutkové pohádky divadla Kašpárkův svět. Akce po oba dny trvá od 9 do 18 hodin.

Hrad Sovinec

Vydejte se na večerní prohlídku zámku

Mnoho zajímavých expozic čeká návštěvníky na zámku Linhartovy, jehož expozice je jedním z cílů naší soutěže Bránou Jeseníků na Krnovsko. Do 23. července 2018 potrvá výstava obrazů Vlasty Skříšovské z Jeseníku, Květy Rychlé z Raduně a Ludmily Majnušové z Litultovic a fotografií Marie Vojkovské z Krnova i studentů Hradecké fotografické konzervatoře. Kromě toho si zájemci mohou prohlédnout známkovou tvorbu Adolfa Borna, modely hradů a zámků, autíček, fotografie z akce Kick Italy, keramiku Jana Kutálka. Na děti čeká maxipes Fík, mamut v expozici pravěku nebo bájná ryba. Polští fotografové jsou zastoupeni studenty Lodžské fotografické filmové školy, kterou prezentují Tomas Komorowski, Kamila Rosinska, Ilona Kmet, Ewa Sklodowska, Patrycia Godszling, Szymon Kobusinski Maciej Telka a Dawid Szabolewski. Každé úterý, středu a čtvrtek si zájemci mohou prohlédnou zámek v doprovodu kastelána ve večerních hodinách. Prohlídka začíná v 18 hodin.

Relaxujte ve wellness centru

Užít si pět hodin ve slané vodě a zaplatit za tři, takovou akci připravili ve Wellness centru Bruntál. Zaplavete si v divoké řece, sjedete po stometrovém toboganu se zrychlovacími prvky, vyhřejete se v aromatické parní sauně a pak můžete relaxovat na masážní lavici ve vířivce nebo se jen tak opalovat na terase. Pobavíte se i v rekreačním bazénu s vodními a vzduchovými atrakcemi. Trysky s tvarovanými výustky umožňují masáže celého těla. Pětihodinové vodní radovánky v ceně tří hodin potrvají po celé prázdniny. Akce platí i pro abonenty.

Zamiřte na velký lukostřelecký turnaj

Pátý ročník otevřeného turnaje v tradiční lukostřelbě se koná v sobotu 14. července 2018 v příjemném prostředí zámku ve Slezských Rudolticích. Kromě netradičních lukostřeleckých disciplín uvidíte historický průvod s bubny, ukázku turnajových jezdeckých disciplín, dílnu koželuha i kováře, poslechnete si středověkou hudbu, prohlédnete si středověké stany, oděvy, zbraně i zbroj. Pro děti je připravena dětská lukostřelnice, projížďky na koni a další atrakce. Dojet na turnaj můžete po úzkokolejce historickým parním vlakem taženým lokomotivou Rešica. Z Třemešné vyjíždí v 10.45 hodin.

turnaj

Za uměním do Rýmařova

Výstava Květy a kytice v lidovém a naivním umění a v díle Marie Kodovské v Galeii Octopus v Rýmařově vznikla ve spolupráci Městského muzea Rýmařov a Galerie Marie Kodovské s Muzeem Wsi Opolskiej w Opole. Různorodé artefakty a díla vytvořili lidoví a naivní umělci nejen z Polska. Výstavu doplňuje soubor kreseb, maleb a koláží rýmařovské art brut malířky a básnířky Marie Kodovské. Katalog je k dostání v Informačním centru při Městském muzeu Rýmařov. Výstava potrvá do 29. července 2018.


Galerie Pranýř přibližuje významnou osobnost rakousko-uherské šlechtičny, spisovatelky, žijící na Moravě Marie von Ebner-Eschenbach, která byla nominovaná na Nobelu cenu za literaturu. Výstavu zapůjčil spolek Respekt a tolerance. Také janovický zámek nabízí řadu výstav, například zámeckou expozici výtvarných prací ZUŠ Rýmařov, škol a školek Rýmařovska, fotografie Davida Macháče Zahrádkáři a Petra Šimčíka Zákaz vstupu.

Seznamte se s Aloisem Bauchem

Výstavu děl významného regionálního umělce Aloise Baucha si prohlédnete v Galerii Jednota ve Vidnavě. Jeho díla zdobí kostely ve Vidnavě, Žulové, Skorošicích, Uhelné, Nových Vilémovicích, Domašově, Červené a Černé Vodě, Kobylé, Velkých Kuněticích, Bernarticích, Vápenné, Vlčicích, Lipové-lázních, Bukovicích a Písečné. Svými malbami vyzdobil kaple v Nýznerově, Travné, Šumperku, Albrechticích, Krnově a Ježníku.
Výtvarník se narodil 25. listopadu 1867 ve Vidnavě. Malířský talent pochytil od otce, jemuž od 15 let pomáhal v dílně a při výzdobě kostelů a kaplí. V otcově dílně a při studiu obrazových galerií ve Vratislavi, Berlíně, Vídni a v severní Itálii získal mnoho zkušeností, které po přebrání otcovy dílny v roce 1892 využil jako malíř, jenž až do smrti v roce 1938 maloval díla pro kostely či kaple.
Na výstavě, která potrvá do 31. srpna 2018, můžete také shlédnout obraz císaře Františka Josefa I. o rozměrech 251,5 x 167,5 cm. Toto dílo „padne do oka“ jak laikovi, tak i na slovo vzatému odborníkovi.

Sovinecký šperk a Bubofest na hradě

Během prodlouženého víkendu zamiřte na hrad Sovinec, z pestrého programu si určitě vyberete to, co vás baví. Na jarmarku Sovinecký šperk ve čtvrtek 5. a v pátek 6. července 2018 kostýmovaní řemeslníci předvedou různé šperkařské techniky, například ruční vinutí skleněných perlí, pájený šperk, práci s kůží, techniku beadweaving – šití z rokajlu. Připravena je tombola s cenami od samotných tvůrců. Slosovatelné žetony jsou v ceně vstupného a nechybí tradiční sovinecký rébus. Těšit se můžete na šermíře a krásné tanečnice.
Multižánrová přehlídka Bubofest se uskuteční o víkendu 7. a 8. července 2018. Na  malém hradním festivalu vás čeká hudba, tanec, divadlo, two-men show i filmy. Vystoupí například Divadlo Facka Brno, Šarivary, Hazafele, Dudák Ondra, Orákulum, Beata Bocek, Martin Binder, Sarkonia. Na podvečerním promítání uvidíte snímky Jinřich Štreit Na tělo a Jeroným Pražský.

Město běží na věže

Překonat 149 schodů a přeběhnout po lávce na druhou věž musejí závodníci, kteří se v sobotu 30. června 2018 zúčastní 4. ročníku závodu Město běží na věže na rozhledně v Městě Albrechticích. Prezentace začíná v 8.30 hodin u rozhledny Hraniční vrch a první běžci vyběhnou v 9 hodin. Závodí se ve dvanácti kategoriích o pohár ve tvaru rozhledny. Nejrychlejší žena a muž získávají putovní poháry.

Z Bruntálu do Malé Morávky se svezete vláčkem

Slavnostní zahájení turistického provozu historické vlakové soupravy na trati z Bruntálu do Malé Morávky se koná o víkendu 30. června až 1. července 2018. Slezský železniční spolek s podporou Moravskoslezského kraje po devíti letech oživil zdejší lokálku. Program na nádraží v Malé Morávce začne už v osm hodin ráno, aby první vlak, který z Bruntálu vyjede v 7.34 hodin, mohli přivítat pozvaní hosté. První prázdninový víkend projede po trati zesílená historická vlaková souprava pětkrát denně a to v každém směru.
Na nádraží v Malé Morávce budou v sobotu a neděli jezdit modely Sičovy drobné železnice – zahradní dráhy v měřítku 1:8 na které se můžou svézt nejen děti. Předvést své kolejiště přijedou železniční modeláři z Ostravy. Do Karlovy Studánky pojede historický autobus.
Historické vlaky budou z Bruntálu do Malé Morávky jezdit každý prázdninový víkend od 30. června do 2. září 2018 a o svátcích 5. a 6. července 2018. Vypravovány budou 5x denně v obou směrech.