Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Ten sbírá to a ten zas tohle…

První zájemci si prohlédnou nové expozice v Zámku Linhartovy v sobotu 25. května 2019 od 10 hodin. Hlavní výstavní síni kraluje výstava obrazů Martina Hojgra ze Štemberku. K vidění budou také obrazy Ladislava Steiningera z Krnova. Vystaveny jsou sklenice od Márie Míšenské, náprstky Zdeny Závodné, zvonečky Vlasty Linartové a obrazy polských výtvarníků. V přízemí jsou nainstalovány práce žáků ateliéru Trám výtvarného oboru ZUŠ Krnov pod vedením Ivany Steiningerové. Návštěvníci mohou obdivovat sbírku starých psacích strojů, dále přes 600 ks pivních tácků ze sbírky Jiřího Ferka, pivní sklenice a krýgly Márie Míšenské, Pavly Bikárové, Kostase Trandose a restaurace u Kvasničků. Mnohé zaujmou rovněž pivní lahve Tomáše Pavluse. Zajímavá bude výstava pod názvem Vzpomínky nejen na Afriku od Ladislava Mezníka z Krnova. Těšit se můžete na rozsáhlou sbírku modelů hradů a zámků od Petra Voráče, sbírku křišťálu Zuzany Juráňové z Města Albrechtic či repliky historického skla od pana Zdeňka Němce z Vrbna pod Pradědem. Turisté si mohou projít zámecký park a děti vyzkoušet nové dětské hřiště.

Za pastýřem Gillem i třemi tkadlenami na Rejvíz

Odemykáním mechových jezírek začíná v sobotu 25. května 2019 turistická sezona na Rejvízu. Program, který připravil Spolek pro rozvoj Rejvízu, začíná v 11 hodin, kdy od Penzionu Rejvíz vyjde průvod směrem k chatě Férovka. Připraveny jsou soutěže i zábavný program, a také pastýř Gill, který odemkne mechové jezírko. Hrát budou kapely z Javorníku, nebude chybět jarmark a originální nápoje i výtečné pochoutky.
V sobotu se na Rejvízu otevře rovněž Tkalcovské muzeum pohádkou O třech tkadlenách. Unikátní muzeum v budově fary uprostřed vesnické památkové zóny ukazuje starou tradici, jak se kdysi na horách lidé živili. V expozici uvidíte například tři kompletní stavy, ale i předměty denní potřeby našich předků. První představení začne v 11 hodin. Vstup zdarma. Akci pořádá Klub přátel Zlatých Hor.

Zahrejte si turnaj dvou holí

Netradiční golfový turnaj dvou holí si zahrají milovníci zeleného greenu v sobotu 18. května 2019 na golfovém hřišti ve Městě Albrechticích. Pravidla jsou taková, že si z baggu vyberete dvě oblíbené hole. Ty organizátoři při registraci označí samolepkou a pak už vás čeká osmnáct jamek. Začátek je v 9 hodin.

turnajdve hole

Putování po zlatohorském hornictví

První ročník pochodu Putování za zlatohorským hornictvím se koná v sobotu 18. května 2019 ve Zlatých Horách. Jeho účastníci mají jedinečnou příležitost podívat se do Poštovní štoly, propadliště Žebračka, staré historické dobývky Panna Marie Pomocná II i do podzemí speleoterapie. Startuje se od 9 do 11 hodin od Poštovní štoly. Trasa měří 6,5 kilometru a akce se koná za každého počasí.

Muzea lákají na noční prohlídky a akce

Atmosféru netradičních večerních a nočních prohlídek v pátek 17. května 2019 na zámku Bruntál, které se konají v rámci celorepublikového festivalu Muzejní noci, dokreslí doprovodný program. Zahájí ho pohádka pro děti, zazpívá pěvecký sbor Města Vrbno pod Pradědem a vše vyvrcholí bubenickou a ohnivou show. První prohlídka začíná v 18 hodin.
Rýmařovské muzeum pro děti připravilo program zaměřený na vesmír. Noc začne představením literárně-dramatického oboru rýmařovské ZUŠ, poté budou účastníci plnit nejrůznější úkoly. Pokud bude jasné počasí, je v plánu pozorování Měsíce a hvězd hvězdářským dalekohledem. Akce se koná v pátek 17. května od 17.30 hodin.
Také Městské muzeum Krnov se připojí k oslavě Mezinárodního dne muzeí v pátek 17. května od 16 do 20 hodin. Během Muzejní noci s podtitulem Co Čech, to muzikant návštěvníky čekají pěvecká a taneční vystoupení, atrakce a soutěže pro děti, poznávací stanoviště i výuka hry na djembe. Uskuteční se vernisáž výstavy historických hudebních nástrojů ze soukromé sbírky Jaromíra Růžičky. V zahradě vily vystoupí kapela Country Kavalérie ze Svobodných Heřmanic.
V sobotu 18. května 2019 si lidé si od 8 do 18 hodin zdarma prohlédnout reprezentativní prostory vily, kterou nechal postavit krnovský továrník Theodor Flemmich v letech 1914 až 1917, i krátkodobé výstavy. Zdarma jsou otevřeny další památky, například kostel Narození Panny Marie s fresková výzdobou malíře Josefa Sterna, věž kostela sv. Martina nebo kostel sv. Ducha s poslechem krnovských varhan.

Krnov zahajuje turistickou sezonu

Turistickou sezonu v Krnově zahájí ve středu 15. května 2019 přibližně dvouhodinová komentovaná prohlídka města s názvem Po stopách krnovských průmyslníků. Zájemci se dovědí o výrobě varhan, pivovarech a mlýnech i o technických památkách, k nimž patří meteorologická stanice ve Smetanových sadech, historický ocelový nýtovaný most nebo limnigrafická stanice, v níž je umístěno zařízení k pozorování stavu vody v řece Opavě. Procházka skončí v synagoze, kde se nachází stálá expozice Židovští průmyslníci, podnikatelé a vynálezci, Pro účastníky je připraven malý dárek v podobě propagačních tiskovin a předmětů. Sraz je v 16 hodin před turistickým informačním centrem (TIC) na Hlavním náměstí.
Od 15. května bude přístupná i dvaapadesátimetrová radniční věž. Prohlídky se konají každou středu v 10 a 14 hodin, v sobotu ve 14 hodin a v neděli v 9 hodin. Sraz na prohlídku je před hlavním vchodem do budovy radnice. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v TIC na Hlavním náměstí.

Vyběhněte si s Městem na věže

Překonat 149 schodů a přeběhnout ve výšce 25 metrů po lávce na druhou věž musejí závodníci, kteří se v sobotu 11. května 2019 zúčastní 5. ročníku akce Město běží na věže na rozhledně v Městě Albrechticích. Prezentace začíná v 8.30 hodin u rozhledny Hraniční vrch a první účastníci vyběhnou v 9 hodin. Závodí se ve dvanácti kategoriích o poháry ve tvaru rozhledny. Nejrychlejší žena a muž získávají putovní poháry.

Noc literatury v zámeckém pivovaru

V areálu bývalého zámeckého pivovaru v Janovicích u Rýmařova se ve čtvrtek 9. května 2019 uskuteční Noc literatury – literární happening, který netradičním způsobem přiblíží veřejnosti evropskou literaturu. Po komentované prohlídce objektu bude Vladimír Stanzel číst ukázky z evropských literárních novinek. Nezapomeňte si vzít baterku a deku!

Lázeňskou sezonu zahájí Den pramenů

Také letošní už 172. lázeňskou sezonu zahájí v Priessnitzových léčebných lázních Jeseník ve velkém stylu. Od 9. až 12. května 2019 ožijí akcemi centrum města Jeseník i samotné lázně. Premiérově se část programu odehraje ve Smetanových sadech, kde se čtvrtek 9. května uskuteční Den pramenů s komentovanými vycházkami. V parku je připravena také jízda na koloběžkách, lukostřelba, lesní pedagogika a zahrají Funky Bonkers.
V pátek 10. května od 16.30 hodin začíná party na Masarykově náměstí. Zatančí děvčata ze SZUŠ taneční, pestrost dechové muziky představí Dynybyly Band s Funky Bonkers. Večer zahrají Monkey Business. Hlasitou tečku za celým večerem udělají alternativně rockoví Lights Off. Slavnostní pochod Dechového orchestru mladých ZUŠ Jeseník s mažoretkami doprovodí v sobotu 11. května od 13 hodin v jesenických lázních příjezd hostů, mezi nimiž tradičně bude i jejich zakladatel Vincenz Priessnitz s chotí. Po zahajovacích ceremoniích a svěcení pramenů se dění přesune na hřiště za sanatoriem Priessnitz, kde je připravený program pro děti i dospělé. Chybět nebudou hry, soutěže a různé atrakce, vystoupení Dixielandu Armády ČR, bluegrassové kapely Wind, revivalu legendárních britských rockerů Queen či osvědčených domácích Yes Blues i Adama Mišíka. V neděli 12. května následují odpočinkové lázeňské koncerty skupin Plán B a Down Beat Dixieland Band. Přístupná bude hrobka a kaple Vincenze Priessnitze i lázeňská vyhlídka.

 

Zamiřte na pomněnkovou slavnost

Pomněnková slavnost ve stylu první republiky se koná v sobotu 11. května 2019 od 13 hodin v Zámeckém parku Města Albrechtice – Hynčice. Prožijete sobotní odpoledne s báječnou hudbou v krásném prostředí s rozkvetlými pomněnkami se spoustou zábavy pro děti i dospělé. Čeká vás prvorepubliková atmosféra a kousek z krásné historie. A také prodej sazenic původních odrůd zeleniny, přednáška o vodě v krajině a kuchařské dobroty. K tanci a poslechu zahraje skupina LAM Trio. Dobové oblečení na slavnosti vítáno.