Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Za lyžovačkou se vydejte skibusy

Za lyžovačkou do Jeseníků, ať už na sjezdovky nebo do běžeckých stop, v těchto dnech vyráží mnoho milovníků zimních sportů. A není divu. Zasněžené Jeseníky jsou kouzelné. Těm, kteří nechtějí mít starosti, kde zaparkují auto, dovezou z Ostravy, Opavy, ale i Bruntálu do Malé Morávky, Karlova pod Pradědem a třeba až na Ovčárnu skibusy společnosti ARRIVA MORAVA. Cestující v nich mohou převážet zimní vybavení bez problémů. Za přepravu lyží nebo snowboardů skibusem zaplatí 7 nebo 10 korun navíc v závislosti na přepravní vzdálenosti. A pojedou až do března 2019. Skibus jezdí pravidelně také od hotelů či chat v Karlově a Malé Morávce. K dispozici jsou i linky z Bruntálu do Karlova a na Čerťák. Na večerní lyžování na Karlov Ski Express se zájemci dostanou Mini SkiBUSem, který přijede na objednání. Takže lyžovačku si skutečně užijete bez jakýchkoliv omezení!

910132

Nová čtyřsedačka Roháč Express v provozu

Od 8. ledna 2019 zahájila ve Ski Aréně Karlov v Karlově pod Pradědem provoz další nová čtyřsedačka Roháč Express. Je čtvrtou sedačkovou lanovkou v karlovském údolí. Přispěje k rychlejšímu odbavení a my si tak užijeme více času na lyžích nebo prknech. A ještě něco. Alpský standard přináší do Karlova nový odbavovací systém SKIDATA. Umožňuje pohodlnější průchod turnikety. Čipové karty jsou nejen hezké na pohled, ale zároveň praktické. Na zadní straně najdete mapu střediska i důležitá telefonní čísla. Na skipas ze Ski Arény Karlov se navíc nově svezeme i ve Ski Areálu Čerťák. A Karlov je připraven i pro ty, kdo teprve na lyžích či prkně začíná. Vydat se mohou na 1 450 metrů dlouhý lyžařský zážitek. Pozvolný a mírný sklon rodinné vyhlídkové sjezdovky je ideální pro děti, rodiny, lyžařské kurzy i pohodáře. A pokud nás přepadne hlad, pak je k dispozici třeba moderní samoobslužná restaurace U Ježka, která se dočkala rozšíření. K návštěvě láká příjemné prostředí i nabídka jídel a nápojů. Provozní doba je denně od 8.30 do 16.30 a při večerním lyžování od 18 do 21 hodin. Na sjezdovkách teď právě leží sedmdesát centimetrů prašanu. Prostě senzace, teď jen rychle zmáknout úkoly a mohu vyrazit na večerní lyžovačku!

Vyhlídková sjezdovka měří 1 450 metrů. Foto: Archiv Ski Aréna Karlov

Informace na dotek

Určitě i vám se občas stává, že se ocitnete v cizím městě v době, kdy už jsou jejich informační centra uzavřena. Řešení našli v Krnově. O městě, jeho zajímavostech, otevírací době památek i kontaktech na jejich provozovatele, tipech na výlety, možnostech kulturního i sportovního vyžití, ale i o ubytovacích a stravovacích zařízeních se dozvíte dvacet čtyři hodin denně z infokiosku s dotykovým displejem v Hobzíkově ulici. „Jeho výhodou je časově neomezená přístupnost k informacím. Lze je získat i v době, kdy má turistické informační centrum zavřeno,“ říká Zuzana Pavlusová z odboru strategického rozvoje krnovského městského úřadu (MÚ) s tím, že informace zatím nejsou kompletní, ale postupně se do zařízení nahrávají. Infokiosek s informacemi v češtině a polštině se objevil také v Prudniku. Je jednou z aktivit česko-polského projektu Propagace turistických atraktivit partnerských měst Krnova a Prudniku, jehož realizaci finančně podpořil Euroregion Praděd. Projekt zahrnoval společné prezentace turistických atraktivit obou měst na loňských veletrzích cestovního ruchu ve Vratislavi a Ostravě, uspořádání cyklovyjížďky, pořízení propagačních předmětů, vytvoření brožur o prudnickém Sanktuáriu sv. Josefa a hlavní sudetské turistické magistrále a také vydání cykloturistické mapy Krnovska a Prudnicka. S tou se seznámí návštěvníci veletrhů cestovního ruchu. Tím nejbližším je Regiontour od 17. do 20. ledna 2019 v Brně.

Infokiosek v Hobzíkově ulici na budově, kam se letos přestěhuje i krnovské turistické informační centrum. Foto: Archiv MÚ Krnov

V pátek 14. prosince 2018 se lyžuje!

A je to tady. V pátek 14. prosince 2018 zahájí novou zimní sezonu lyžařské areály v Malé Morávce. A to večerkem. Ve Ski Aréně Karlov se rozjede Ski Express, mají tu padesát centimetrů prašanu. Upravená bude i sjezdovka v Kopřivné. Aby ne, právě kvůli večernímu lyžování letos koupili skutečného draka mezi všemi rolbami. A v obou areálech se poctivě zasněžovalo. Navíc o novinkách, které provozovatelé připravili, se dověděli novináři v úterý 11. prosince 2018 na akci pořádané Euroregionem Praděd. Více zjistíte z tiskové zprávy. Já jen vím, že v pátek od 18 hodin určitě na některém ze svahů nebudu chybět!

koprivna_svah

Ilustrační foto. Archiv EUR Praděd

Malé hradní překvapení

Už vím, co chci najít na Štědrý den pod stromečkem. Je to permanentka na návštěvy hradu Sovinec! Na hrad totiž chodím moc ráda, vždycky je tu něco zajímavého k vidění a poznávání. Třeba dlouhatánská podzemní chodba, podle průvodce má osmdesát dva metry, zajímají mne i střelecké terče, zbraně či uniformy. Ale toulat se mohu i po všech pěti nádvořích, vydat se na Horní hrad s věží, odkud je parádní vyhlídka do okolí. Pokud tedy budu mít svoji permanentku, mohu sem v roce 2019 chodit třeba každý den a navíc také na všechny víkendové akce.
Během nich se člověk nikdy nenudí. Nádvoří okupují šermíři, krásné tanečnice, žoldáci. Bývají tu sokolníci s dravými ptáky, ale taky se zde hrají pohádky. Miluji hlavně ty loutkové. Ještě nevím, zda si mám přát nepřenosnou permanentku, ta stojí pro dospělého 599 korun a pro děti do 15 let 339 korun a opravňuje k neomezenému počtu vstupů. Přenosná na deset vstupů je za 999 korun pro dospělé a pro děti do 15 let pak za 499 korun.
Jen musím své přání včas napsat. Objednávat se totiž tento dárek může už nyní e-mailem sovinec@mubr.cz. Ti, kdo pernamentky chtějí darovat, si je mohou vyzvednou na pokladně zámku v Bruntále. K dispozici však budou i ve dnech 26. – 30. prosince 2018 na pokladně hradu Sovince. V ty dny se tu totiž konají netradiční vánoční prohlídky hradu. Chybět nebude ani zajímavý program. A my děti se tak máme neustále na co těšit…

Na Vánoce se už všichni na hradě těší. Foto: Archiv hradu Sovinec

Voňavý čas plný očekávání je opět tady

A je tu zase adventní čas. Doba očekávání nejkrásnějších svátků roku. Čas zasněžených hor, chvojím a cukrovím provoněného domu. Babička s maminkou sice tvrdí, že by měly být tyto svátky pohodové, ale stejně nás honí, abychom pomohli s úklidem. Dáme se do toho všichni a za chvilku je hotovo. Táta s dědou pak louskají ořechy a musejí přitom zpívat. Prý aby jich moc neujedli. Nakonec sedíme všichni kolem stolu, v krbu tiše hoří dubová polínka, popíjíme lipový čaj, děda si do něj přidává i něco ostřejšího, a babička ulizuje vaječný koňak. Zdobíme perníčky, dospělí vzpomínají na svá dětská léta a na to, jak se oni těšívali na stromeček i dárky. My s bráškou nenápadně sdělujeme, co by nám asi měl Ježíšek nadělit. Rodiče i prarodiče se však shodují, že vlastně na dárcích vůbec nezáleží, Vánoce jsou spíš o tom, udělat si na své nejbližší více času. Já však vím, že se určitě něco z našich přání splní. A také si společně v Nedělní škole řemesel ve Stránském v sobotu 1. prosince 2018 užijeme Vánoční tvoření. Z přírodního materiálu si vyrobíme adventní věnce, dekorace, ozdoby a svícny, prohlédneme si farmu s ovečkami a dalšími čtyřnohými obyvateli. A určitě nebude chybět něco dobrého na zub. Nebo zajedeme do Jiříkova do Pradědovy galerie a prožijeme víkend se samotným Luciferem. Těch akcí ve městech i vesničkách je hodně, jen si vybrat. A tak maluji na perníčky hvězdičky a je mi se všemi v ten předvánoční čas moc dobře.

Ilustrační foto: Archiv EUR Praděd

Dědův kompas nepotřebujete, stačí Gräfenberg APP

Baví mne toulat se přírodou a objevovat stále něco nového, proto často, než s batůžkem s rodiči vyrazíme, se inspirujeme na webových stránkách. Nedávno jsem objevila úžasnou věc. Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku pro klienty a návštěvníky připravily bezplatnou mobilní aplikaci Gräfenberg APP s informacemi o zajímavých místech, o možnostech pro pěší turistiku a cykloturistiku s GPS mapovými navigacemi. Zejména lázeňští hosté si pochvalují, že s ní získali přehled o dvanácti turistických, cykloturistických a léčebných trasách zaměřených na posílení fyzické kondice v okolí Studničního vrchu. Součástí jsou například Lví stezka, Bylinková stezka, Kondiční stezka, stezka zakladatele lázní Vincenze Priessnitze, Stezka živé vody a další. Vedou po atraktivních místech s šedesáti historickými prameny a pomníky v rodném kraji Vincenze Priessnitze. U každé stezky je poznamenáno, jak je trasa dlouhá, jaké je převýšení a pro koho je vhodná. Využít lze i slevy v rámci projektu OLOMOUC CARD. A pokud zabloudíte, nebo se vám náhodou v terénu něco stane, najdou vás záchranáři s touto aplikací bez problému. Domluví se s ní i zahraniční hosté – je totiž vyhotovena ve čtyřech jazykových mutacích, které se zobrazují automaticky podle aktuálního jazyka mobilního zařízení návštěvníka. Prostě super!

aplikacePLL

O tom, jak zachránili starý rumpál

Nadšenci jsou různí. Ovšem před činností Klubu přátel Zlatých Hor smekám nejen já. Nedávno jsem se totiž dověděla, že našli a snesli do údolí několik set kilogramů starého železa. A nebylo to železo ledajaké, nýbrž se jednalo o starý rumpál, jenž byl kdysi zanechán při zmáhání starých důlních děl nad Vysokým vodopádem v nadmořské výšce téměř 1 200 metrů. Objevil ho Josef Večeřa. Poté, co klub získal povolení CHKO, zorganizoval jeho předseda Ladislav Začal záchrannou akci, spočívající v několika výpravách, do nichž se zapojil především sám se svými syny. A kdo zrovna mohl, ten se přidal. Nakonec byl rumpál připraven k transportu do údolí. A nebylo to vůbec jednoduché, jak popisuje na stránkách klubu Roman Pavlík, zejména, když se některá z ocelových hřídelí, ukončená velkým ozubeným kolem, dala ze strmého svahu do pozoruhodného hopsa-vrťsa-kululůč-skok pohybu. Pro pozorovatele docela legrace, pro ty, kteří byli zapřaženi do tažných gum, docela perné chvilky, když napínali veškerou svalovinu, dokud nezpůsobili stokilovou nevypočitatelnou lavinu, před níž bylo třeba uskakovat. Rumpál byl nakonec šťastně dopraven k předsedovi klubu do dílny, kde se podrobí revitalizaci. Pak ho čeká slavnostní ustavení na štole Marie Pomocná I. Tak ještě jednou, chlapi, klobouk dolů!

Rumpál před transportem. Foto: Archiv KPZH

Menší kolečko je už k transportu připraveno. Foto: Archiv KPZH

Na běžky s chytrým pomocníkem

Jste milovníky bílé stopy? Pokud je odpověď kladná, pak vás jistě, tak jako mne, potěší, že si můžete zdarma stáhnout mobilní aplikaci s názvem Běžky Severní Morava. Tu nabízí Moravskoslezský kraj už od ledna 2018, ale před novou sezonou byl tento chytrý pomocník aktualizován kvůli výskytu kůrovce a odstraňování napadených stromů. Teď rolby respektují místa těžby stromů napadených kůrovcem, takže projíždějí podle aktuálních možností a pomocí GPS vykreslují skutečný upravený okruh pro běžkaře. Aplikace se dá stáhnout v Obchod Play pro mobilní telefony s operačním systémem Android a také v App Store pro přístroje značky Apple.
K naplánování vhodné trasy slouží interaktivní mapa, popis tratě, její délka, obtížnost, doba zdolávání, stoupání a klesání nebo také možnost parkování. Nechybí informace o upravenosti tratí včetně zobrazení přesného času poslední úpravy. GPS přístroj na skútrech nebo rolbách totiž data ihned přenáší na internet. Podívat se lze na záběry z webových kamer či fotografie okruhů a tras, či se dozvědět, kde najdete občerstvení, nejbližší servis či zjistit, jaké jsou v okolí zajímavosti. O to, aby trasy byly skutečně upravené, se stará mnoho dobrovolníků, nadšenců i obce. Malá Morávka letos zakoupila novou rolbu. Financovat ji pomohla dotace z Ministerstva pro místní rozvoj a na její provoz i úpravu asi 80 kilometrů běžeckých tras dostane v této zimní sezóně 280 tisíc korun z rozpočtu kraje. Těším se, až si zase vyrazím z Karlova pod Pradědem směrem na Mravencovku, a pak se rozhodnu, zda se vydám na Alfrédku a odtud na Ztracené kameny a Skřítek či přes Novou Ves zpět do Karlova.

Bílá pohádka. Foto: Archiv EUR Praděd

Příjemná zastávka na Ovčárně. Foto: Archiv EUR Praděd

Kdy konečně přijde bílý kůň?

Nemůžete dočkat zimy? Já tedy rozhodně. S bráškou aspoň zkoušíme lyžáky, přilby i oteplováky a bundy. Určitě pak něco, z čeho jsme za rok vyrostli, najdeme pod vánočním stromečkem. Jenže letos nějak ta zima ne a ne přijít. Tak jsem se aspoň vydala do našeho oblíbeného lyžařského areálu v Karlově pod Pradědem – Ski Arény Karlov. S úžasem jsem zjistila, že v zimní sezoně 2018 až 2019 se máme na co těšit. Ski Aréna Karlov se rozroste hned o dvě čtyřsedačkové lanovky! První z nich, Myšák, najdete na začátku střediska. Původní dvousedačku zde nahradí 550 metrů dlouhá čtyřsedačková lanovka z Itálie. A abychom tu lyžovačku měli luxusnější, jsou sedačky opatřené bublinami. Nástupní stanice 660 metrů dlouhé druhé čtyřsedačky bude přímo u penzionu Roháč. Ježkovy oči, už se na ni moc těším! Do celé Ski Arény Karlov přibyla moderní sněžná děla. Zasněžovací systém je plně automatický a dokáže reagovat na změny teploty a okolní podmínky. V praxi to prý znamená, že sjezdovky lze zasněžit rychleji než v minulých letech a při ideálních podmínkách je připravit na první lyžovačku do 48 hodin. Pomocí nové technologie se sníží spotřeba energie až o 35 procent. Tak, teď jen si přeji, aby k nám konečně přišel ten bílý kůň a zalehl nám celý dvůr…

karlov

Tak to ve Ski Aréně Karlov vypadalo při naší návštěvě v říjnu.

karlov1

Připravena jsou moderní sněžná děla i nové lanovky.

karlov3

Ačkoliv to tak při naší návštěvě nevypadalo, ale zde by měly být nové pojízdné pásy pro lyžařskou školu.

Nástupní stanice lanovky u penzionu Roháč. Foto: Archiv Ski Aréna Karlov