Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Unikátní elektroloď Harta vypluje poprvé 1. června

Na přehradě Slezská Harta přibylo další lákadlo – unikátní elektroloď Harta. Poprvé si plavbu my všichni milovníci vodních dobrodružství užijeme 1. června 2019, kdy Harta bude mít premiéru. Loď je bezbariérová a v podpalubí je prostor na přepravu až deseti kol. Vejdou se na ni rovněž kočárky a na výlet po vodě je možné se vydat i s pejskem. Nechybí lodní bufet, bezbariérová toaleta a vyhlídková i zakrytá paluba. Loď je vybavena dvěma elektromotory, které budou pohánět lithiové baterie. Doplňkově jsou na střeše i bocích umístěny solární panely. Rychlost plavby je 13 kilometrů v hodině. Vyrobena byla v Polsku.
„Věřím, že bude pro všechny návštěvníky plavba po Slezské Hartě nezapomenutelným zážitkem. Tato vodní nádrž se řadí mezi deset největších v republice a nachází se v ochranném pásmu, kde je zakázáno používat lodě se spalovacími motory. Proto bude loď poháněná bateriemi. Její provoz bude tedy šetrný k životnímu prostředí a k vodě v nádrži, která se kromě rekreace využívá i jako zdroj užitkové vody,“ uvedl při nedávné zkušební plavbě hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že loď dostala jméno Harta na základě ankety.
O prázdninách bude loď, kterou provozuje svazek obcí Mikroregion Slezská Harta, na vyhlídkové jízdy vyplouvat v pondělí, středu, pátek a neděli, mimo hlavní sezonu o víkendech. Na okružní plavby se budou turisté moci vydat v červenci a srpnu vždy v úterý, čtvrtek a sobotu. Loď vypluje z Leskovce se zastávkami Razová, Mezina, Nová Pláň, Roudno, zpět do Leskovce. Cena okružní plavby se bude pohybovat od 60 do 260 korun podle délky trasy.
Moravskoslezský kraj na její pořízení dal 14 milionů korun. „Kromě elektrolodě podpořil kraj v této lokalitě také další projekty. Vloni získala obec Leskovec nad Moravicí 400 tisíc korun na vybudování zázemí pro návštěvníky Slezské Harty. Přibyly elektrické a vodovodní přípojky pro šest zásuvkových pilířů, které slouží pro nabíjení a doplňování vody pro lodě plující po Slezské Hartě a pro nabíjení a doplňování také Harty. Další milion jsme poskytli na vybudování sociálního zařízení pro návštěvníky, na zázemí lodní dopravy, pláže a drobného prodeje,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a doplnil, že v okolí Harty taky přibudou nádoby na tříděný odpad, parkové lavičky nebo plážové převlékárny.
Okolí Slezské Harty si velmi oblíbili také cyklisté. Mikroregion Slezská Harta proto od kraje získal příspěvek 340 tisíc na projekt nové cyklostezky. Návštěvníci si zde mohou dobít nebo zapůjčit elektrokola, které zde kraj v rámci projektu E-kola distribuoval.

Harta na vodě. Foto: Archiv Mikroregion Slezská Harta

Venkov jak se patří

Pastviny plné remízků, mokřin, tůní a opravdu šťastné a spokojené krávy, tibetští yaci a v areálu farmy Bovine v Heřmanovicích, nebo jejím okolí, prasátka, poníci, oslíci, slepice, kočky… Prostě venkov jak má být. Sem ráda s kamarádkami chodím. Farmářka Iveta Svobodová, pokud se dopředu ohlásíme, si na nás vždycky udělá čas. A nikdy se nenudíme. Krmíme z láhví telátka, pohladíme si poníka a občas nás svým drsným jazykem olízne některá z dojných krav. Sledujeme večerní dojení, a pak si s chutí vypijeme sklenici čerstvě nadojeného mléka. Krásnou přírodu, klid a možnosti zajímavých výletů si zde prostě užívám. Farma leží jen asi dvacet kilometrů od Pradědu a zajímavých přírodních atraktivit, i možností vyjet si na výlet třeba na kole, je zde nepřeberně.

Na jaře si pastviny užívají i nově narozená telata. Foto: Farma Bovine

I prasátka si lidé mohou pohladit. Foto: Farma Bovine

Spolu ruku v ruce

Nikdo nevíme, jak bychom se zachovali, kdybychom se museli rozhodnout, zda budeme o svého blízkého pečovat doma, nebo zda jej svěříme do nějakého zařízení. A tak jsem ráda, že Moravskoslezský kraj už podruhé pořádá v sobotu 11. května 2019 v ostravském Trojhalí benefiční akci „Spolu ruku v ruce“. Návštěvníci si užijí atraktivní program a zároveň se dovědí o důležitosti a přínosech neformální péče. „Všichni si přejeme mít obětavost a sílu, které neformální pečovatele tak dokonale charakterizují. Každému, kdo se doma stará o někoho s postižením, patří velký obdiv a poděkování,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a doplnil, že benefiční akce má poděkovat domácím pečovatelům a podpořit je. Všem ostatním má pak ukázat a vysvětlit, proč je domácí péče důležitá. V programu akce, která se uskuteční od 13 hodin, vystoupí VOXEL, kapela Slza, bubenický soubor Rytmy, electric boogie tanečník Patrick Ulman nebo Cirkus trochu jinak. Připravené jsou zážitkové workshopy, v nichž  si lidé vyzkouší, jaké to je ztratit soběstačnost. Vstupné na akci je dobrovolné. Výtěžek podpoří dva projekty svépomocných skupin, které sdružují neformální pečovatele o blízkou osobu s postižením.

spolu

Poznejte podzemí Jeseníků

Chcete-li při svých toulkách po Jeseníkách zažít dobrodružství v podzemí, máte na výběr. Třeba poznat dílo přírody v jeskyni Na Špičáku nebo dílo člověka v podobě štol. Jedinečným místem s mnoha turisticky lákadly je Zlatohorsko. Zahájení turistické sezony zde připravují od 1. května 2019, ale Poštovní štolu, která se nachází asi šest kilometrů jižně od města Zlatých Hor, je možné navštívit od začátku dubna 2019. V jejím podzemí se často pozastavuji nad tím, co všechno naši předci dokázali. První zmínka o štole pochází z roku 1513. Největší rozvoj důlní činnosti však zde nastal ve druhé polovině 17. století, kdy se tu těžily kyzovité měděné rudy, později pyrit. V různých úrovních důlního díla jsou dobře zachovalé části ručně sekaných chodeb a komínů z nejstarších období i původní zařízení ze dřeva. Jedním z lákadel je modrá alofánová výzdoba. Způsobená je vodnatým křemičitanem hlinitým s obsahem mědi. Zajímavostí je rovněž zkamenělé dříví. Není divu, že se Poštovní štola stala absolutním vítězem loňského ročníku Cen Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu, když získala největší počet hlasů ze všech nominovaných. „Ocenění pro nás představuje obrovské povzbuzení. Štolu jsme po letech úprav otevřeli loni v červnu. Bylo třeba ručně vyčistit zavalené chodby, což vůbec nebylo jednoduché. Unikátem je takzvané mihadlové čerpadlo, které z hloubky dvanácti metrů odvádí vodu,“ poznamenal starosta Zlatých Hor Milan Rác. Časy vstupu do unikátního podzemí jsou v 9, 11.30 a 14 hodin, prohlídku si ale dopředu domluvte v pokladně na telefonu 588 884 610 nebo v Informačním centru ve Zlatých Horách – 584 425 397. V jedné výpravě může vstoupit do štoly nejvýše 20 návštěvníků. Od 1. května 2019 bude přístupný Zlatokopecký skanzen a Naučná stezka Rejvíz. Rozhledna na Biskupské kupě a Hornické muzeum jsou otevřeny celoročně.

Jeskyně Na Špičáku polské uchvátila.

Jeskyně Na Špičáku nedávno uchvátila také polské novináře. Foto: MTA

Jezírko v Poštovní štole. Foto: Aneta Albertová

Alofánová výzdoba štoly. Foto: Aneta Albertová

S elektrokolem se vydejte klidně do Polska

Pokud rádi jezdíte na kolech a zamilovali jste si tak jako já elektrokola, pak vás jistě potěší zpráva o tom, že novinkou letní sezony 2019, kterou připravuje Euroregion Praděd, jsou česko-polské cyklotrasy e-bike friendly. Těšit se můžete na dvě cyklotrasy. Ta po Niském knížectví je delší, měří přes osmdesát kilometrů. Druhá Prudnicko-Zlatohorská cyklotrasa je spíš jednodenní. Prodloužena však bude až na zámek Moszna. Nabídku zajímavých míst, občerstvení i možností dobití baterek u elektrokol najdete v naší rubrice o cyklotrasách zde. A více o připravovaném projektu se dozvíte z tiskové zprávy.

viola_zamek

Zámek Moszna je jedním s cílů, kam můžete dojet na elekrokole. Foto: MTA

Oslavme s celým světem Zemi

Je dobře, že města i obce myslí také na naši planetu Zemi. Její celosvětový svátek připadá na 22. dubna. Více než miliarda lidí ze 193 států světa si v tento den připomíná dopady chování člověka na životní prostředí. Tradice začala 22. dubna 1970, kdy do ulic vyšly miliony lidí a protestovaly proti negativním dopadům rozvoje průmyslu na životní prostředí. Důležité je si uvědomit, že o planetu Zemi se musíme neustále starat. Jde to  různě. Třeba jarmark ke Dni Země se uskuteční v sobotu 27. dubna 2019 na Hlavním náměstí v Krnově. Zazní informace o životním prostředí, představí se sokolník, včelaři, pejskaři na Voříškiádě předvedou umění svých čtyřnohých kamarádů. Chybět nebudou ukázky tradičních řemesel, prodej rukodělných výrobků či občerstvení. Na pódiu zahraje dechovka Krnovanka, jazzfunková formace Lucky Joke z Litomyšle, polská hudební skupina z Prudniku, cimbálová muzika Cvilíňa nebo folková skupina Klíč. V Bruntále zase budou 27. dubna sázet městský les. Připraveno je 2 000 sazenic dubu a buku. Ti, kteří se od 8 do 12 hodin zapojí, si mají sebou přinést nářadí a nezapomenout na špekáčky.

 

Morous na čepu

Hotel Slunce v Rýmařově se chlubí restaurací, aquacentrem i bouwlingem. A od letošního jara vaří vlastní pivo! Do pivovarnického řemesla se nechal zasvětit Karel Polišenský, který toho sice moc nenamluví, ale když se do něčeho pustí, odvede skvělou práci. Je tak trochu morous, proto po něm pojmenovali pivovar i pivo Morous! Název odkazuje svou syrovostí také na historii Sudet a odráží povahu Jeseníků jako drsného kraje. Morous působí tvrdě, neústupně, ale uvnitř má dobré srdce. V designu má také motiv z městského znaku, což zdůrazňuje sounáležitost s Rýmařovem a jeho pivovarnickou historií. Na čepu je tradiční, spodně kvašený, český ležák – světlý 11% a polotmavý 13%. Myslí tu i na řidiče a děti, kterým nabízí točenou mladinovou limonádu Morousovu pivoňku.
„Našeho Morouse představíme v sobotu 20. dubna 2019 od 11 hodin v rámci akce Morous na čepu, kdy zájemcům nabídneme komentované prohlídky pivovaru s ochutnávkou piv, včetně grilovaných specialit a chuťovek k pivu,“ zve sládek Karel Polišenský.

Neobyčejně obyčejní lidé

Stává se, že při pobytu na hradě Sovinci potkáte člověka, který rozhodně nevypadá jako návštěvník. Něco někam nese, někam právě spěchá, uklízí, chystá lavičky a pak se v parnu potí ve středověkém kostýmu. Potom kontroluje vstupenky u brány, prostě přikládá ruce k dílu tam, kde je to zrovna nejvíce zapotřebí. Na krku se mu často houpe cedulka pořadatel. Ale na hradu bývá i v době, kdy je pro veřejnost uzavřen. To se bez nároku na odměnu podílí na nezbytné údržbě této významné kulturní památky. Zametá, stříhá přebujelou zeleň, hrabe listí a suchou trávu, natírá dřevo i železo. „Chtěl bych jim za všechny ty hodiny odpracované zdarma při péči o hrad vyjádřit úctu, respekt a především jim všem poděkovat,“ říká kastelán Sovince Michal Koutný. Bez dobrovolníků, kteří sem přijíždějí z celé republiky a pracují třeba v lékárně, na poště, jako sociální pracovník nebo voják, by se prostě neobešel. Stát se jedním z nich může kdokoliv, koho láká, a se všemi ostatními spojuje, jedno neobyčejné místo. Hrad Sovinec!

Tak to jsou oni, dobrovolníci. Foto: Archiv hradu Sovinec

Historickou expozici Bruntálu najdete v divadle

Vždycky je pro mne zajímavé poznat historii města nebo v obce, kde bydlím, kam chodím do školy nebo jezdím na návštěvu za sestřenicí. Tak jsem zjistila, že expozici připomínající bohatou, více než osmisetletou, historii Bruntálu uvidíte nově v prostorách Městského divadla. Zaujaly mne archeologické nálezy z Bruntálu, umístěné ve skleněné vitríně. Jeden z nalezených džbánů je sestaven ze 64(!) střepů.

Historické fotografie města návštěvníky vždycky zaujmou. Foto: Archiv MÚ Bruntál

Pozoruhodné je, jak se v průběhu staletí měnil znak města i to, že první a nejstarší pečeť pocházíz roku 1287. Líbily se mi kopie starých map, dobové fotografie, modely znázorňující části města dávné i současné, portréty vlivných osobností. Část je věnována partnerským městům Bruntálu. Teď už vím, že nejdále se nalézá italské Castellarano, které je vzdáleno 984 kilometrů. Dalšími partnery je polská Opole, slovenské Štúrovo, litevské Plunge a německý Büdingen.
Malé muzeum se dá navštívit kdykoliv po domluvě s pracovnicemi Městského informačního centra, a to osobně nebo na telefonním čísle 554 706 525, případně prostřednictvím e-mailu mic@mubruntal.cz. Vstupné je 10 korun, školy mají vstup zdarma. Samotnou prohlídku zájemci absolvují s kronikářem města Bruntálu Josefem Cepkem.

Dva modely hradu. Foto: Archiv MÚ Bruntál

Turismu v Moravskoslezském kraji se daří

Statistiky Českého statistického úřadu za 4. čtvrtletí roku 2018 dokazují, že turismu v Moravskoslezském kraji se daří. Podle nich se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo 206 031 návštěvníků. To je o 21 472 více než ve stejném období předešlého roku, což představuje meziroční nárůst o 11,6 procenta. Aby si region vysokou návštěvnost udržel, plánuje kraj do roku 2019 další aktivity. Například zvelebení Moravskoslezské Technotrasy, kam je zařazena i Osoblažská úzkokolejka nebo Kosárna v Karlovicích. Pokračovat budou investice do Jesenické magistrály, cyklistiky, pěší turistiky i zimních aktivit. Návštěvníci se mohou těšit na gastrofestivaly Jak šmakuje Moravskoslezsko, který se koná také v Karlově Studánce, či Karneval chutí. S podporou může počítat mikroregion Slezská Harta, kde úspěšně rozvíjí výletní plavby lodí po přehradě. Novinkou v oblasti investic je rozvoj caravaningu. Kromě modernizace kempů budou vybudována parkovací místa pro obytné automobily a karavany s kompletním servisem.Tyto a další aktivity představoval Moravskoslezský kraj i Euroregion Praděd na veletrhu Holiday World v Praze. Více se dozvíte zde.

WP_20190221_10_59_53_Pro

Jeseníky se prezentovaly na Holiday World tradičně ve stánku Moravskoslezského kraje. Foto: Archiv EUR Praděd