Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Na Osoblažsku se snad blýská na lepší časy

Na Osoblažsku je krásně, ale lidé tam vždycky měli tvrdý život. Občas to vypadá, jako by na tento kousek kraje všichni zapomněli. Ale snad se blýská na lepší časy. V posledních měsících se doslova před očima mění železniční stanice ve Slezských Rudolticích. V největší místnosti opraveného nádražního domku, bývalé čekárně, pak vznikne minimuzeum. Nábytek, obložení i vystavené předměty přenesou návštěvníky do 30. let minulého století. Ze zachovaného předválečného výdejního okna prý dostaneme i historickou jízdenku. Opravuje se také železniční hradlo ve stanici Třemešná ve Slezsku. Slavnostní otevření se plánuje k výročí 100 let České republiky a 120 let od zahájení úzkokolejné trati z Třemešné do Osoblahy, která patří k hlavní turistické atrakci regionu, o víkendu 28. a 29. října 2018. Proměny čekají Bohušov. „Nová lávka přes řeku Osoblaha více zpřístupní zříceninu hradu Fulštejn. Zkrátka nepřijde ani obec Slezské Pavlovice na severním okraji mikroregionu. Děti, dospělí i senioři se mohou těšit na kompletně nový odpočinkový a relaxační park. Při jeho návštěvě jim budou k dispozici herní a cvičební pomůcky a také příjemná atmosféra parku s novými stromy a zelení. Kraj podpoří tyto projekty téměř osmi miliony korun,“ uvedla tisková mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. Na nová lákadla nejen pro turisty se už moc těším!

Sto kilometrů pro republiku

Narozeninové oslavy má jistě rád každý. Tedy aspoň jsem se nesetkala s nikým, kdo by byl proti. Ovšem slavit téměř celý rok, to se poštěstí málokomu. A je dobře, že k takovým oslavencům letos patří naše republika. Sice se už dnes jmenuje jinak, ale to nic nemění na tom, že samostatný československý stát byl založen před sto lety. S blížícím se datem se zvyšuje počet akcí na počest oslavence. Třeba v Rýmařově v sobotu 15. září 2018 poběží štafetový závod. Každá štafeta uběhne a ujede na kole tolik kilometrů, kolik uplynulo let od vzniku společného státu Čechů a Slováků. Startuje se v 8 hodin v zahradě Hedvy. Startují týmy o počtu pět až dvacet závodníků, přičemž běžci a cyklisté se mohou libovolně střídat, každý závodník však musí absolvovat minimálně jeden okruh.
Pokud jste se do této akce rýmařovského gymnázia osobně nezapojili, pak přijďte aspoň účastníky povzbudit. Vyzkoušet přitom můžete prvorepublikovou kuchyni, která má tak jako každá jiná své legendy, jejichž názvy vyslovují šéfkuchaři i gurmáni s úctou. Na oběd proto zamiřte do rýmařovského hotelu Slunce na speciální prvorepublikové menu – vývar z hovězí oháňky a vídeňský telecí řízek s bramborovým salátem.

Harta už kotví na Slezské Hartě v Razové

Sláva! V zátoce v Razové už kotví nová výletní loď na elektropohon. Však jsme na ni všichni milovníci projížděk po přehradě netrpělivě čekali. Poprvé se vodní hladiny Slezské Harty dotkla 2. září 2018. Měla by pojmout pětačtyřicet osob a posádku. Horní paluba bude vyhlídková, na dolní palubě je vyhrazený prostor pro kočárky a kola. Loď je navíc bezbariérová, to znamená, že užít si plavby mohou i lidé s pohybovým omezením. Moravskoslezský kraj na její pořízení poskytl dotaci ve výši 14 milionů korun.
Nyní zbývá ještě dodělat vrchní palubu a elektroinstalaci. Pak plavidlo čeká řada zátěžových testů i zkušební provoz a také dořešit zázemí v Leskovci nad Moravicí, kde bude kotvit. Že dostane současná výletní loď Santa Maria mnohem větší posilu, o tom se hovoří řadu let. Její pořízení však provázely komplikace. „Výrobce lodi vzešel z opakovaného výběrového řízení a našel se až v Polsku. Projektová dokumentace k lodi byla ke konci roku 2017 schválena nejvyšší certifikační autoritou. Výroba trupu lodi i jednotlivých komponentů mohla začít,” konstatoval předseda Mikroregionu Slezská Harta Libor Unverdorben.
Na pojmenování se podíleli všichni nadšenci prostřednictvím ankety na webových stránkách Mikroregionu Slezská Harta. První výletníky po přehradě tak sveze Harta pravděpodobně příští rok. Už se na to moc těším.

Nová výletní loď Harta už kotví v Razové. Foto: Archiv MÚ Bruntál

Houbařská sezona začíná

Je mnoho míst v Jeseníkách, kde hřiby skutečně rostou. Houbaři je sice neradi prozrazují, ale existují výjimky. Osvědčená místa vám při vašem podzimním pobytu prozradí třeba v Horském hotelu Brans v Malé Morávce. Houbaře i milovníky procházek v nádherné přírodě, která v té době září pestrými barvami, totiž lákají na speciální balíčky. Nemusíte si tak dělat vrásky, jak houbový poklad pro domácí kuchyni během pobytu zpracovat, z Jeseníků se vracíte už se sušenými hříbky z elektrické sušičky. Po dnu stráveném v lese si můžete odpočinout v pivní lázni. Už od středověku je známo, že koupele v kvasnicovém roztoku mají léčivý účinek. Pochvalují si je hlavně lidé s kožními problémy a špatným prokrvením končetin. A pak ochutnat pivo Brans s originální nálepkou s baronem Sněžilem na dělové kouli. Připomíná znak Malé Morávky, v níž Řád německých rytířů vybudoval v 17. století slévárnu na děla, koule a muškety. Pivo podle manažera hotelu Romana Rokose v malém bruntálském pivovaru Hasič vaří přímo na míru. „Je lehce hořké s nasládlým efektem a grepovým ocáskem. Většina našich hostů ho ochutná a mnozí pak už při pobytu u nás nepijí žádné jiné pivo. Jsme rádi, že se nám podařilo.“ Po výletě si ho tu rád dává i můj taťka s mamkou. My s bráškou se nejvíce těšíme na grilování nebo husí či zvěřinové hody. Ty tu bývají na podzim pravidelně.

houbbal

 

Babička na výstavě Na ulici poznala sama sebe

Koho přitahuje historie a zejména staré fotografie i další dokumenty, ten si nenechal ujít výstavu Na ulici ve Vrbně pod Pradědem. Teda já jsem si ta alba prolistovala několikrát. A nejvíce mne bavilo, když u toho byl děda nebo babička, kteří tu poznali sebe nebo své sousedy či kolegy z práce. Ojedinělou a originální akci připravil ke stým narozeninám vzniku Československa jako samostatného státu spolek Přátelé Vrbenska. V pěti objektech v Zlatohorské a Žižkově ulici zorganizovali výstavu, která je jedním z cílů hry Brány Jeseníků na Vrbensku.

galerie 01

Vrbno v jeho proměnách vidělo mnoho lidí. Foto: Archiv SPV

Celkem shromáždili 1 400 exponátů. Kromě toho, že čerpali z vlastních sbírek, jim pomohly i další místní spolky a organizace, které poskytly nemálo zajímavých dokumentů. „Náš záměr, seznámit s dějinami města i jeho obyvatel, se vydařil. Vyplývá to z mnoha pozitivních, mnohdy až nadšených ohlasů. Lidé obdivují množství vystavených fotografií a expozic a říkají, že vystavené dokumenty jsou příjemným poznáváním minulosti i vzpomínkou na ni. Překvapila nás poměrně vysoká denní návštěvnost. Část výstavy jsme představili na Lesní slavnosti lapků z Drakova v Lesní galerii. Tisíce lidí tak viděly město Vrbno pod Pradědem v jeho proměnách. Viditelně a důstojně jsme prezentovali firmu Lessmann. Na závěr výstavy připravujeme akci Bejvávalo,“ řekl mi iniciátor akce Karel Michalus.

galerie 03

Některé exponáty z výstavy Na ulici se představily v Lesní galerii. Foto: Archiv SPV

A tak se už těším na sobotu 1. září 2018, kdy v penzionu U Hradilů se bude vařit i ochutnávat to, co se dříve jedlo pod Pradědem. Taťka se už chystá na kulinářskou soutěž. Vařit se bude v kotlíku z brambor. Přítomni budou lidoví řezbáři, tkadlena s kolovrátkem, dojde na ukázku stloukání másla i kovářských prací.

Za borůvkami o víkendu do Malé Morávky

Doslova modrat se bude o víkendu 18. a 19. srpna 2018 v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem. V polovině srpna se sem vydáváme každý rok a já jsem pokaždé zvědavá, čím mne zdejší kuchaři překvapí. Největší prázdninovou akcí v této rekreační oblasti jsou totiž borůvkové hody. Letos se konají už po sedmnácté, jsou tedy o několik málo let starší než já.
Na jídelních lístcích nebudou v sobotu a neděli chybět borůvkové knedlíky kynuté i z tvarohového či jiného těsta s máslem a cukrem, sypané mákem, strouhankou, skořicí, polévané žahourem nebo třeba jogurtovým přelivem. S borůvkami budou palačinky, lívance, koláče, bublaniny, kynuté buchty a další moučníky i dezerty, také zmrzlinové poháry. Mamka ráda ochutnává nějaký likér, taťka si většinou objedná něco od masa. Výběr bývá pestrý. Pochutnal si už na zvěřinovém guláši s borůvkami, ale i steacích s borůvkovým chutney či s různými omáčkami z těchto plodů. Netradiční barvu mívají nápoje. Od limonád přes mléčné koktejly až po piva. „Tento rok nabídneme originální borůvkové pivo uvařené speciálně pro nás. Přejeme si, aby se bruntálskému sládkovi dílo podařilo. Samozřejmostí na jídelním lístku budou naše borůvkové knedlíky, kterým důvěrně říkáme dělové koule Brans. Nikde jinde vám takové nenabídnou. Těm, kdo dávají přednost masu, nabídneme kančí guláš na víně a borůvkách či srnčí kýtu na smetaně s borůvkami,“ říká ředitel Horského hotelu Brans Roman Rokos.
Na borůvkové speciality letos zvou také restaurace U Kovárny, U Kazmarky, Na Rychtě, Pohoda, Pod Kapličkou, horský hotel Kopřivná, Kamzík, Sauna i penziony Ella, Aurum a nově restaurace Na Hvězdě u Karlovy Studánky. Nejvýše položená je pak restaurace Praděd Vysílač. Aby byl pohyb pěších návštěvníků mezi jednotlivými restauracemi co nejplynulejší i nejbezpečnější, pojede speciální bezplatná borůvková autobusová linka. Na trasu se ze své první zastávky u obecního parku vydá každou celou hodinu. Pendlovat mezi restauracemi bude v sobotu od 10 do 17 hodin a v neděli od 10 do 15 hodin.
Určitě se zastavíme v obecním parku, kde budou ochutnávky jogurtů, zmrzliny i piv z borůvek ze tří pivovarů a také soutěže. Bráška se už těší na tu v pojídání borůvkových knedlíků. Ale i ti, kteří se do zápolení nezapojí, je zde mohou ochutnat. Atmosféru zpříjemní koncerty kapel Mixed Emotions, Benny Hill Bandu a Světla.

Hrad Sovinec nás baví i straší

Kdo má rád rytířské turnaje, krásné šlechtičny či tanečnice a život ve středověku, ten určitě zamíří na hrad Sovinec v Jiříkově. Aspoň tedy já bych tam klidně, kdybych mohla, strávila celé prázdniny. Jedno z nejrozsáhlejších středověkých opevnění u České republice přímo vybízí, aby na jeho nádvořích bylo neustále živo. Těším se tak na akci Poslední vzdor o víkendu 11. – 12. srpna 2018. Vystoupí tu Mušketýrská jednotka Corporal, šermířská skupina Taurus, tanečnice Sanniones, šermířská skupina Memento Mori, či sokolník Ondra. Zajímavé jsou komentované prohlídky s průvodcem i tradiční sovinecký rébus. Se skupinou Arcus Regis si vyzkoušíte lukostřelecké dovednosti.
Největší akce roku s tradičním historicko-řemeslným jarmarkem Hodokvas rytíře Kobylky se uskuteční 18. – 19. srpna 2018. Zaměřena je na pověsti a šermířské příběhy ze života Karla IV. Napínavý hororový příběh Noc démonů plný ohňových efektů je připraven v sobotu od 17.45 hodin. Potrvá až do 23 hodin.

Na Sovinci se budete i krásně bát. Foto: http://akce.sovinec.cz/2018akce/2018.08.18-program.htm

Na netradiční prohlídky zve Tajemný hrad Sovinec hned další víkend 25. a 26. srpna 2018. Dozvíte se mnohé z jeho záhadné historie, ale odhalíte i tajemství kuchyně našich předků, taje sokolnictví i to, co dělali Švédové na hradě po jeho obsazení roku 1643. Noční prohlídky hradu, plné tajemna, záhad a čar, začínají v sobotu ve 20 hodin. Nutná je rezervace na telefonním čísle 554 219 863 nebo na emailu: sovinec@mubr.cz. S prázninami se hrad rozloučí loutkařskou a pohádkovou poutí Kašpárek na skalním hradě 1. – 2. září 2018. 

V programech nemohou chybět šermíři. Foto: http://akce.sovinec.cz/2018akce/2018.08.18-program.htm

 

Koupaliště má v bazénu lezeckou stěnu

V pátek 3. srpna 2018 jsem už nemohla dospat. Sluníčko od rána z modré oblohy doslova sálalo a tak jsme se s bráškou vydali do Krnova na koupaliště. Otevřelo se po opravě a, i když se zpožděním, určitě jeho nová podoba stojí za to. Užili jsme si modrožlutý tobogán, takové barvy má totiž ve svém znaku město Krnov, ale také skluzavku v barvách duhy. Podobně laděné jsou klouzačky do dětského bazénku. Nechybí brouzdaliště, ve velkém bazénu je šplhací síť, ale i horolezecká stěna. A pak jsme si zahráli minigolf, k dispozici je hřiště pro volejbal. Na dětském hřišti jsou různé druhy houpačky, tabule na kreslení i šplhací sestava, to vše na dohled rodičů odpočívajících pod zastřešenou pergolou. A protože se koupací sezona pomalu blíží ke konci, mohou všichni milovníci vody letos užívat nový areál dosytosti. Dospělí totiž zaplatí na celý den 30 korun a od 14 hodin 20 korun. My, děti do 15 let, pak 15 korun a od 14 hodin jen 10 korun.
Od dědy vím, že původní krnovské koupaliště bylo slavnostně otevřeno 15. července 1934. Návštěvníkům nabídlo bazén o rozměrech 50 x 30 metrů pro plavce a neplavce, dětský bazén, sprchy, hudební pavilon, pavilon s bufetem a dřevěné šatny. Tuto událost připomíná bludný balvan s německým textem u dřívějšího vchodu na koupaliště, který byl nalezen v 80. letech minulého století při tehdejších opravách areálu.

Pohled na bazén krnovského koupaliště. Foto: Archiv TS Krnov

Krnovské toulky pro kluky a holky

Už dávno jsem si zvykla, že pokud někam jedeme na výlet, tak rodiče vždycky zamíří do informačního centra. Dozvíme se, co bychom určitě měli vidět, kam zajít na oběd nebo kde prodávají nějaké místní speciality. Mne i brášku baví zajímavosti určené přímo nám, dětem. Ráda tak, ačkoliv Krnov není od mého bydliště daleko, chodím do zdejšího turistického informačního centra. Půjčují tu elektrokola i koloběžky, kdo nemá, může si vyzkoušet chůzi s půjčenými trekovými holemi. Milovníci šachu tu mají k dispozici figurky k této královské hře. Šachovnice je u památníku rodáka Leopolda Bauera v Hobzíkově ulici. Zábavní jsou i audioprůvodci městem. Navíc za návštěvu tří krnovských atraktivit dostanete do speciální vandrovní knížky razítka. Za ně si na razicím stroji sami vyrazíte pamětní minci. Už máme dvě a teď chceme získat i třetí, abychom byli zařazeni do losování o ceny.
Soutěžili jsme také o pexeso. Ta jsou vystavena ve výloze a úkolem je najít nekompletní dvojici. Číslo chybějící kartičky pak nahlásit v infocentru. Kdo odpoví správně, odnese si pexeso. A na letošní prázdniny tu pro děti připravili Dobrodružného průvodce, který formou her a kvízů seznamuje s historií a památkami města. I naše rodina šla podle něj na procházku a plnili jsme při ní různé úkoly a pak si odnesli drobné odměny za správné odpovědi. Více o Krnovu se dovíte i při hře doma nebo na chatě.  V turistickém informačním centru se dá totiž koupit  soubor stolních her s názvem Krnovské toulky pro kluky a holky.

Foto: TIC Krnov

 

Vydejte se na výlety na elektrokolech

Elektrokol v Jeseníkách neustále přibývá. Je to fajn, protože tak kromě zdatných cyklistů se po horských cyklistických stezkách mohou vydat i ti, pro které šlapání do pedálů do kopců nebo na větší vzdálenost není tou nejoblíbenější zábavou. Kola si při pobytu v Jeseníkách ani nemusíte dovézt z domu. Ochotně vám je půjčí v informačních centrech v Bruntále, Krnově, Vrbně pod Pradědem, ale i v okolí Slezské Harty či v Bike areálu Kopřivná v Malé Morávce. Nabídnou vám rovněž helmy a další nezbytné příslušenství. V Bruntále mají elektrokola s dětskou sedačkou. Na výlet tak mohou vyrazit také rodiny s nejmenšími dětmi. Přibývá počet míst, kde si lze elektrokola bezplatně dobít. A to je moc dobře. Zcela nové nabíjecí místo je v Hotelu Ovčárna, který byl zařazen do projektu JESCYKLO na Vrbensko-Rýmařovské trase. Ale potřebnou zásuvku najdete na této trase v Karlově Studánce, v hotelech Vidly, Kopřivná a Brans v Malé Morávce nebo Slunce v Rýmařově. A pokud vám nejde jen o ujeté kilometry, pak si prohlédněte kostel sv. archanděla Michaela ve Vrbně pod Pradědem, navštivte vitrážovou manufakturu, rozhlednu Novou Ves. Zastavte se na zámku v Janovicích či v muzeu v Rýmařově. A určitě si nenechte ujít domek, v němž tvořila a dlouhá léta žila výtvarnice a básnířka Marie Kodovská. Domek s galerií je jednou z atraktivit letošní letní hry Brány Jeseníků.

Vrbnem pod Pradědem se projedete po cyklostezce. Foto: Jitka Musilová