Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Hravé babí léto na Rýmařovsku

Prázdniny i doba dovolených se pomalu blíží ke svému konci. Začíná však pozdní léto, kdy sice noci jsou už studené, ale přes den ještě sluneční paprsky vyhánějí teploměr ke 20 i více stupňům Celsia. Mílovými kroky se blíží podzim a s ním babí léto. U nás v Jeseníkách dozrávají poslední plody, jako ostružiny, občas ještě i maliny, jablka, hrušky, ořechy, a dá se pozorovat, jak se příroda pomalu připravuje na zimu. Stromy se barví do podzimních barev, na obloze se objevují hejna stěhovavých ptáků, mířících na jih, za teplem. Turistům však s babím létem začíná sezona výletů za poznáním. Letos si je na Rýmařovsku mohou od 1. září 2019 obohatit o zážitky ze hry s názvem Hravé babí léto na Rýmařovsku. A navíc, pokud se do hry zapojí, splní její podmínky a budou mít šťastnou ruku při výběru správné turistické známky s tím pravým QR kódem, prožijí víkend zdarma v některém hotelu, penzionu, apartmánu či kempu. Všechno prozrazovat nebudu, více se dozvíte zde.

Zamek_Janovice_znamka

Tuto turistickou známku zámku v Janovicích u Rýmařova získá každý, kdo splní podmínky hry, zdarma.

S Cvilínkem za dobrodružstvím

Víte, že v dřívější radnici v Krnově byl zvon, který vyprovázel odsouzené na popraviště? Říkalo se mu popravčí a dnes se nachází v kapli sv. Valentýna v Hlince u Osoblahy. Že ve Slezském domově, což byl předtím hotel U Bílého koníčka, v roce 1889 přednášel cestovatel Emil Holub o své cestě po jižní Africe a o rok později zde byl s úspěchem předveden originální Edisonův fonograf, tedy předchůdce gramofonu? Nebo že první jízdní vysoké kolo v krnovském obvodu měl v roce 1875 kupec a majitel vinárny Gustav Groger, který jízdu na kole provozoval jako sport, ale jehož styl vzbuzoval u obyvatel města posměch?
To všechno jsem zjistila v Dobrodružném průvodci Krnovem, který vydalo město Krnov. Zdarma je k dostání v turistickém informačním centru na Hlavním náměstí od 1. srpna 2019. „Příručka je pro děti, které přijíždí na prázdniny k příbuzným nebo s rodiči či prarodiči na dovolenou, i pro ty, jež tráví dny volna doma. Obsahuje okruhy dlouhé tři, šest a devět kilometrů, z nichž i ten nejdelší je možné zvládnout za jeden den. Jde o centrum města, Cvilín a jeho okolí a trasu, která vede od divadla, přes Ježník, Bezručův vrch a Kostelec zpět do centra města. Děti navštíví řadu objektů a míst, plní úkoly, sbírají samolepky a luští tajenku. Až ji vyluští, přijdou za námi a pokud je jejich řešení správné, dostanou od nás malou prémii. Odměny mohou být i tři, protože každý okruh má svou tajenku,“ řekla Markéta Mintálová z Turistického informačního centra Krnov.
Potěšilo mě, že průvodce je plný hádanek, doplňovaček a her, mohu si do něj kreslit. „Na jeho vzniku jsme spolupracovali s grafičkou Olgou Tocháčkovou a také s historikem Alexandrem Michlem-Bernardem z Městského muzea Krnov, s nímž jsme konzultovali zajímavosti z historie Krnova, o kterých školáci v hodinách dějepisu patrně neuslyší,“ dodala Markéta Mintálová.

Foto: TIC Krnov

Ve Vrbně pod Pradědem je Všude blízko

Ve většině měst i obcí v Jeseníkách nacházím při svých výletech něco zajímavého, netradičního. Třeba Vrbno pod Pradědem  láká milovníky pohybu na kolech, koloběžkách či šlapacích čtyřkolkách. Poznat město a jeho okolí je totiž možné v rámci projektu Všude blízko. Doporučené trasy propojily atraktivity pro zajímavé prožití volného času. Vyzkoušet lze skatepark, areál BMX, obdivovat umění sklářů ve sklárně Jakub nebo TOMI, zamířit do rybárny, lesoparku i na bobovou dráhu ve Ski Areně Vrbno. Trasy jsou vyznačeny v mapě v informační brožuře. Kola nebo jiný pojízdný prostředek půjčuje provozovna v areálu Autokempu Dolina na kraji Ludvíkova v červenci  a srpnu denně od 9 do 18 hodin. Nabízí šest elektrokol, jedno šlapací čtyřkolo, dvě koloběžky pro dospělé a dvě koloběžky pro děti. Půjčují zde také přilby. Kola lze rezervovat na telefonu 733 534 167 a poslední výpůjčka je možná hodinu před zavírací dobou. Za tu dobu se toho dá hodně poznat i užít si spousty legrace a zábavy.

Svézt se můžete s celou rodinou i šlapací čtyřkolkou. Foto: Archiv EUR Praděd

Blízko je také bobová dráha. Foto: Archiv EUR Praděd

Vydejte se na cesty s elektrokolem nebo koloběžkou

Objevovat krásy hor se dá různě. Pěšky, na elektrokole nebo na koloběžkách. Ti, kdo zamíří do Jeseníku bez tohoto vybavení, si ho mohou půjčit v půjčovně Jeseníkytour a projet tak celé Jeseníky. Půjčovat elektrokola zde začal Marian Bodnár už před více než pěti lety.
Viděl jsem, že jde o nový trend. Postupně jsem zjistil, že skutečně vyhovují všem generacím bez ohledu na sportovní zdatnost. Umožňují snadnější pohyb, což oceňují především senioři či lidé se zdravotním omezením nebo nižší kondicí.  Na jedno nabití ujedete 100 kilometrů po rovině, v horách kolem osmi desítek kilometrů. Lidé si mohou dovolit absolvovat náročnější terény, aniž by se příliš fyzicky příliš vyčerpali,“ říká majitel jesenické půjčovny.
Klienti jsou z celé České republiky, občas si k němu najdou cestu i turisté z Polska. „Většina zákazníků je z Brna, Prahy, ale i dalších míst. Jde o návštěvníky, kteří do Jeseníků přijeli poprvé, protože zde ještě nikdy nebyli. Nejčastěji obsluhuji partnerské páry, tak od 35 let. Přicházejí i zájemci, kteří sice sportují, ale chtějí vidět více, než by stihli na normálním kole,“ dodává M. Bodnár. Půjčit si u něj lze také přilbu, brašnu na kolo a dětskou sedačku.
Marian Bodnár jim ukáže, jak s elektrokolem správně zacházet a rovněž doporučí nejlepší trasu, tak, aby vedla mimo hlavní silnice a přes zajímavá místa. Nejraději je posílá na Rejvíz, dále lesní asfaltovou cestou přes Drakov do Vrbna pod Pradědem, kde je možné se občerstvit a dobít baterie. Trasa dále vede do horských lázní Karlova Studánka. Z Rejvízu vede stezka přes osadu Chebzí do Jeseníku, kde je příjemné zastavení v přírodním balneoparku v  Priessnitzových lázních.
„V Jeseníkách zatím moc vhodných tras pro elektrokola není. Věřím však, že se v budoucnu objeví a velmi jsem přivítal skutečnost, že Euroregion Praděd v posledních letech o jejich rozvoj usiluje. Cyklisté tak i na jeho webových stránkách najdou inspiraci, kam se na elektrokole vydat,“ dodává majitel půjčovny, který si také rád do jesenických hor na elektrokole vyjede.
K žádanému sortimentu půjčovny patří koloběžky. Jsou kvalitní, moderně zpracované a využívají je nejen sportovněji založení lidé, ale i ti, kteří si chtějí postupně zlepšovat kondici a nepřetěžovat klouby. Projet se na nich mohou z města Jeseník na Českou Ves a Písečnou nebo na Bělou pod Pradědem. Nejoblíbenější vyjížďka vede do Lipové-lázní, dále pak do sedla Na Pomezí. Zde si určitě nenechají ujít prohlídku unikátní jeskyně.

Kola poskytla firma JesenikyTour.

Půjčovna v Jeseníku. Foto: Archiv EUR Praděd

Jeskyně Na Špičáku polské uchvátila.

Jeskyně Na Špičáku patří k vyhledávaným cílům turistů. Foto: MTA

kostel_sv_michaela_vrbno

Ve Vrbně stojí za zhlédnutí kostel sv. Michaela. Foto: EUR Praděd

 

 

 

Užijte si prázdniny nad vodopády

Při prázdninových toulkách po horách ráda navštěvuji Rešovské vodopády. Na zpáteční cestě se vždy stavím v penzionu Nad Vodopády v Rešově. Jejich buchty nebo koláče, nedávno jsem ochutnala třešňový, jsou totiž jako od mé babičky. Pečou tu zákusky, ale také jejich dalším specialitám, třeba bramborovým knedlíkům s uzeným masem nebo grilovanému ovčímu či kozímu sýru z nedaleké farmy v Domašově, málokdy s rodiči odoláme.
Penzion vznikl v areálu bývalého statku, který ve 20. a 30. letech 20. století patřil v Rešově k největším. „Zájem o ubytování v našich apartmánech mají hlavně rodiny s dětmi z celé České republiky. Od Plzně až po Frýdek-Místek,“ říká majitelka penzionu Anna Gavendová. A dodává, že většina návštěvníků přijíždí na doporučení někoho, kdo už v jejich penzionu byl.
A já se vůbec nedivím. Hosté tu mají k dispozici tenisový kurt k relaxační i tréninkové hře, volejbalové hřiště, hernu s kulečníkem, stolním tenisem a stolním fotbálkem. Hrát si je možné na dětském hřišti nebo v létě ve vyhřívaném bazénu. Věřím, že k pobytu zde láká mnoho míst v okolí. Nejznámější jsou právě Rešovské vodopády nebo nedaleký hrad Sovinec, s rytířskými a dalšími akcemi po celou sezonu. Milovníci cyklistiky se sem dostanou po vyznačené cyklostezce. Vydat se dá na výlet do malebné Karlovy Studánky i na rozhlednu na Pradědu. Kdybych nebydlela nedaleko odsud, určitě bych tu ráda nejedny prázdniny prožila!

Příjemné posezení na terase. Foto: Archiv A. Gavendová

Rešovské vodopády jsou oblíbeným výletním místem. Foto: Archiv EUR Praděd

 

Z Bruntálu do Malé Morávky se projedete také vlakem

Mám dobrou zprávu pro všechny milovníky železnice. Turisté a návštěvníci Jeseníků mohou od července do 14. září 2019 využít pro své prázdninové cestování na trase z Bruntálu do Malé Morávky vlaky. Pět párů vlakových souprav denně navazuje na rychlíky z Ostravy a Olomouce. Sedmnáctikilometrová opuštěná trať, po které vlaky Českých drah naposledy pravidelně jezdily před deseti lety, znovu ožívá a dočká se od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) rekonstrukce. Moravskoslezský kraj podpořil loni Slezský železniční spolek, který s MBM Rail začal na trati provozovat nostalgické jízdy, a letos se zavázal k podpoře provozu na této trati na dalších sedm let, to znamená až do roku 2025. Pravidelné prázdninové železniční spojení Bruntál – Malá Morávka by podle náměstka hejtmana pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jana Krkošky mohlo přispět k zvýšení návštěvnosti Moravskoslezského kraje. „Chceme návštěvníkům vytvořit dobré podmínky a zázemí, aby se jim u nás líbilo, cítili se tu dobře a rádi se k nám vraceli, “ řekl náměstek hejtmana.

Rekord – rodina Halouzků současně motorovými pilami vyřezala sochu

V Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově se nikdy nenudím. Vždycky tu objevím něco nového. Hned na začátku obdivuji pečlivě vyřezanou kopii obrazu z bývalé rozhledny na Pradědu, posedím na velbloudovi nebo koníkovi v expozici největšího betléma v životní velikosti na světě, pak zamířím do pekla s hodně vydařenými čertisky. Občas si poslechnu výklad od mluvící sochy. Vybrat si mohu hned z několika světových jazyků – od češtiny, angličtiny, němčiny, polštiny až třeba po japonštinu. Dílo řezbáře Jiřího Halouzky je natolik výjimečné a fascinující, že byl zapsán do Oxfordské encyklopedie významných osobností. Je také držitelem několika světových a desítek českých rekordů, které byly zapsány do Guinessovy knihy rekordů. A teď k těm dosaženým řezbáři z Jiříkova přidali další. V Pelhřimově o víkendu 8. až 9. června 2019 Jiří Halouzka se syny – čtrnáctiletým Erikem a o dva roky mladším Reném – současně motorovými pilami tvořili sochu sovy o výšce 138 cm, šířce 60 cm a obvodu v nejširším místě 170 cm. Jen hrubé vyřezání tvaru sochy autorům zabralo 2.58 hodiny. „Je to hodně o zručnosti a důvěře. Musíme být sehraný tým, abychom se vzájemně nezranili,“ uvedl hrdý otec Jiří Halouzka. Získali tak certifikát ojedinělé světové kuriozity a jsou zapsání v knize světových rekordů agentury v Pelhřimově. Jejich řezbářskou show sledovalo pět tisíc návštěvníků pelhřimovské akce. Pokud nyní litujete, že jste v Pelhřimově nebyli, zamiřte 20. a 21. července 2019 do Drakova. Zde na Lesní slavnosti Lapků z Drakova otec se syny své společné umění předvedou v krátkých několikaminutových ukázkách. A certifikát přivezou sebou!

Jiří Halouzka se syny při vyřezávání sochy sovy. Foto: Archiv J. Halouzka

Peklo a jeho obyvatelé. Foto: Táňa Arťušenková

Peklo a jeho obyvatelé. Foto: Táňa Arťušenková

Na obrazu Poslední večeře Jiří Halouzka neustále pracuje. Foto: Táňa Arťušenková

Na obrazu Poslední večeře Jiří Halouzka neustále pracuje. Foto: Táňa Arťušenková

 

Kde se nejlépe práská bičem

Milujete kovbojskou romantiku a vůbec všechno, co je spojeno s Divokým západem? Tak to se určitě vydejte do westernové školy v Rýmařově-Janovicích. Zde se pod vedením podobně nadšených lidí naučíte třeba vrhat nožem, různé kousky s lasem i práskat bičem. Tedy, když jsem to zkoušela pod vedením mistra světa v práskání bičem Ladislava Šína, kterému se mezi přáteli neříká jinak než Gin, nebylo to vůbec jednoduché. Aby totiž vyšel z tohoto pradávného nástroje charakteristický zvuk, musí jeho konec překonat rychlost světla. Pokud nejste vyznavači westernu, stejně se do kempu Indiana vydejte. Mají tu totiž v nádherné přírodě postavený amfiteátr La Skála, kde se pořádají koncerty i divadelní představení. Třeba o víkendu 15. až 16. června 2019 je připravený Jesenický umělecký festival Jes Art. Začátek prázdnin zde přivítají představením Záskok. A 2. až 3. srpna 2019 se tu uskuteční 22. ročník Velké ceny Indiana. Soutěžící tu poměřují své síly v takových dovednostech, jako je vrh nože, sekerou, ovládání lasa nebo westernového revolveru.

Pobyt v Jeseníkách s živou vodou

Deštivé a studené počasí, které provázelo letošní květen, je snad už definitivně pryč, a vy pociťujete, že byste měli pořádně dobít baterky. Mám pro vás nabídku, která se těžko odmítá. Týdenní pobyt v Jeseníkách. Přesněji řečeno v Penzionu Schaumannův Dvůr. Najdete ho v klidném místě u lesa v obci Karlovice ve vzdálenosti asi pěti kilometrů od podhorského města Vrbno pod Pradědem. Je to ideální místo pro odpočinek od městského shonu v oblasti s nejčistším vzduchem v České republice a neomezenou konzumací vody z čistých jesenických hor Schaumannovky. Pod názvem Živá voda – Schaumannovka se skrývá minerální pramenitá voda s vyváženým obsahem všech minerálů. Vyvěrá z hloubky 42 metrů a to z „pátého patra podzemních vod“. Voda má pH stejné jako lidská krev, je tedy slabě zásaditá, a proto je označována za živou vodu. Připravený je také atraktivní program – autorské čtení, vědomostní soutěže, procházky aj. Součástí je soutěž o nejlepší cukrářský výrobek – bábovku, koláč, buchtu, dortík účastníků pobytu. Tak neváhejte a zavolejte nebo napište do cestovní kanceláře ATIS v Bruntále. Nástup je už tuto neděli 2. června 2019 a dostanete navíc i 10 procentní slevu!

atis

Cvilínskou rozhlednu čeká oprava

Jedna z mých oblíbených jesenických rozhleden, na Cvilíně v Krnově, se letos pro návštěvníky neotevře. Jak informují krnovské Turistické noviny, chloubu Krnova čeká generální rekonstrukce. Její stav je už totiž tak špatný, že by mohl být nebezpečný. Asi největší hrozbu představuje drolící se cimbuří. Z toho důvodu bylo už předloni umístěno nad venkovním schodištěm lešení se stříškou a na vyhlídkové terase bránily přístupu k cimbuří zábrany. Nevyhovuje však rovněž staticky, pokročilá je hniloba dřevěného schodiště. Dobrou zprávou je, že už pravděpodobně už za dva roky se nahoru dostaneme po nových schodech. Kromě rekonstrukce samotné rozhledny architekti řeší její nasvícení i úpravu okolí. Rozhledna na Cvilíně je dominantou Krnova od roku 1903. Postavena byla podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku s finanční podporou knížete Jana II. z Lichtenštejna. Věž dosahuje výšky 29 metrů.

Cvilínská rozhledna se dočká rekonstrukce. Foto: Archiv EUR Praděd