Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Lázeňský jarmark v Karlově Studánce obohatí ukázky zpracování ovčí vlny

Co všechno se dá vyrobit z ovčí vlny? Klobouky, čepice, šály, rukavice, ponožky, svetry, ponča, kabátky a další oděvy. Jak je naše ženy umí navrhnout, uplést, uháčkovat či ušít, o tom se můžete přesvědčit v sobotu 30. června 2018 na módní přehlídce v Karlově Studánce v 11 a 14 hodin.

Členové Klubu zpracovatelů vlny a jiných přírodních materiálů z celé České republiky přijali pozvání do Jeseníků a pro návštěvníky Karlovy Studánky připravili poutavý doprovodný program včetně módní přehlídky. Koná se v rámci druhého lázeňského jarmarku, který pořádají Horské lázně Karlova Studánka a místní akční skupiny Hrubý Jeseník a Rýmařovsko. Více informací najdete v pozvánce zveřejněné na zpravodajském portálu Novinky.cz.

Jak se žilo za první republiky

Zkuste si tipnout, kdo je autorem bylinného likéru Praděd. Je nazlátlý, má sladkou, jemně hořkou chuť a vynalezl ho Siegfried Gessler, který ho začal vyrábět v roce 1878 v Krnově.  S lahodným likérem, nazvaným podle nejvyšší hory Jeseníků, postupně dobyl tuzemský i zahraniční trh.  Praděd si dokonce oblíbili zákazníci až v Indii a Americe. Není divu, že patří k vyhledávaným likérům i dnes, kdy ho z šestnácti bylin podle původní receptury vyrábí vizovická firma Rudolf Jelínek.

1_koipieTuto informaci jsme si mimo jiné přečetli na nové webové stránce „100 příběhů republiky“. U příležitosti jubilejního výročí vzniku Československa přináší zajímavé a podnětné články i z historie Moravskoslezského kraje a z Jeseníků. Dozvíme se, v čem jsme byli výjimeční a na co můžeme být dodnes hrdí. Zajímavé příběhy doplňují náměty na návštěvy muzeí, restaurací a dalších objektů, při jejichž seznámení si připomeneme významné historické jubileum naší republiky.

V duchu prvorepublikových Jeseníků připravil soutěž také Euroregion Praděd. „Zapojila se do ní turistická informační centra, Státní okresní archiv v Jeseníku, Muzeum Bruntál, města a obce se svými muzei a organizacemi, ale také hotely, penziony, kavárny a prodejny, které nabízejí místní produkty. Tematicky můžeme zaměření rozdělit do několika okruhů – dobová gastronomie a ubytování, architektura, osobnosti, životní styl, kultura, průmysl a další. Konají se výstavy, jarmarky, koncerty, ochutnávky jídel i ukázky řemesel,“ uvedl Michal Blaško, výkonný manažer destinační společnosti Euroregion Praděd. Více informací najdete zde.

Na dobovou gastronomii se u příležitosti významného jubilea naší republiky zaměřují i hotely, penziony a restaurace v Jeseníkách. Vaří jídla a další speciality podle osvědčené kuchařky Tajemství slezské kuchyně, kterou napsali Bohumila Tinzová a Eduard Klaner. Nabízejí v ní 125 původních receptů z Jesenicka a Kladska.

Úvalno je nejlepší vesnicí Moravskoslezského kraje

Úvalno, které v minulých dnech zvítězilo v krajském kole soutěže Vesnice roku 2018, stále více vyhledávají turisté. Porotu zaujalo zejména originalitou, jedinečností a tvořivým přístupem k rozvoji obce.

„Ocenění dostali za vytváření moderních a atraktivních veřejných prostor s důrazem na ekologii. Citlivý a tvořivý přístup k architektonickému dědictví obce a jejich propojení s kulturními a vzdělávacími aktivitami napříč všemi generacemi,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Byli jsme v Úvalně na výletě, děti byly ze zrcadlového bludiště nadšené,uvedla Maja Fialka, která patří k desítkám gratulantů občanům Úvalna. Riša Petřík doplnil, že vítězství by nebylo možné bez místního starosty Radka Šimka, který si zaslouží velkou poklonu.

Radek Šimek si opravdu uznání zaslouží. To on především má lví podíl na rozvoji obce s 976 obyvateli. Neustále přichází s novými nápady, jak zpříjemnit život ve vesnici a jak přilákat turisty. Vytvořil zrcadlový labyrint – kopii petřínského bludiště v Praze. Úvalenští ho otevřeli teprve loni na podzim a v následujících měsících zaznamenali zvýšený zájem i o místní rozhlednu Hanse Kudlicha.

Návštěvníci Úvalna si mohou prohlédnout také působivé muzeum s galerií na Rychtě, retromuzeum na Faře a farní kostel svatého Mikuláše. Při pěkném počasí jistě neodmítnou pozvání plovárny Na výsluní.

Starosta šimek se svým týmem nezahálí ani nyní. Buduje další labyrint, tentokrát dveřní. Lidé z obce a okolí na novou atrakci věnovali padesát různých dveří. Má být hotova do konce školního roku, aby se stala dalším letním prázdninovým lákadlem pro turisty a rekreanty.

Plovárna Na výsluní. Foto: Radek Šimek

Zrcadlový labyrint je lákadlem zejména pro rodiny s dětmi. Foto: Archiv obce Úvalno

Občané darovali Úvalnu deset jízdních kol. Pracovníci obecního úřadu je natřeli na růžovo. Jsou zaparkována různě na veřejných prostranstvích, kde si je lidé podle potřeby půjčují a využívají k rychlé přepravě. Foto: Archiv obce Úvalno

 

Poznatek z cestovky ATIS: Zájem o léto v Jeseníkách stoupá


Rekordní letní sezonu v Jeseníkách očekávají majitelé penzionů, hotelů a cestovních kanceláří. Ti všichni avizují, že letošní prázdniny by co do návštěvnosti mohly být mimořádné. V rozhovoru nám to potvrdila Hana Tomčíková z cestovní kanceláře ATIS v Bruntále:

hanaSrovnáte-li prodej letních pobytů v hotelích a penzionech v Jeseníkách s květnem 2017,  pozorujete zvýšený zájem?
Prodej letních pobytů v Jeseníkách oproti loňskému roku zaznamenává zhruba patnáctiprocentní nárůst.

Kdo je nejčastějším klientem vaší cestovky?
Akciová společnost ATIS je touroperátor, který má síť cca 1500 autorizovaných prodejců po celé České a Slovenské republice. (Z toho polovina je aktivních.) Naší klienti jsou z celé republiky, v menší míře i ze Slovenska. V období jara a podzimu převažují senioři, pro které máme připraveny zvýhodněné pobyty. O letních prázdninách s námi cestují nejčastěji rodiny s dětmi.

Rozšiřujete nabídku pobytů v Jeseníkách o atraktivní novinky?
Samozřejmě. Nově jsme – nejen pro seniory – zařadili ve dnech od 3. do 6. června a od 16. do 21. září Týden s živou vodou v Jeseníkách v karlovickém penzionu Schaumannův Dvůr. Je to pobyt s jednoduchým animačním programem a neomezenou konzumací živé vody – Schaumannovky,“ která má statut Jeseníky – originální produkt. Pevně věříme, že bude mít úspěch a v příštím roce ho zopakujeme třeba i ve více termínech.

Jako další novinku máme dovolenou s příchutí piva v horském hotelu Brans v Malé Morávce nebo v bruntálském hotelu Slezan ve spolupráci s pivovarem Hasič.

Důkladně znáte kvalitu ubytování i gastronomie v Jeseníkách. Můžete posoudit, do jaké míry došlo za poslední léta ke zlepšení služeb?
Naše akciová společnost má sídlo v Bruntále – v bráně Jeseníků, takže poměrně často kontrolujeme kvalitu ubytovacích zařízení, které zařazujeme v Jeseníkách do nabídky. Zkvalitnění služeb je zřejmé zejména z úbytku reklamací a vysokého hodnocení pobytů ze strany klientů. Již druhým rokem naše cestovní kancelář zjišťuje kvalitu poskytování služeb i tzv. recenzemi. Pět dní po návratu z dovolené klienty žádáme o zhodnocení pobytů v daném ubytovacím zařízení (jak slovně, tak i počtem bodů ). Jejich posouzení pak zveřejňujeme u webové prezentace jednotlivých ubytovacích zařízení. Například horský hotel Vidly má hodnocení 9,8 bodů (maximum je 10).
Oceňujeme, že ubytovatelé mají zájem své služby zkvalitňovat a „pracovat“ na sobě, což dokazuje to, že získali certifikát Českého systému kvality služeb. Patří mezi ně také naši dlouhodobí partneři Horský hotel Vidly, Areál Skiland v Ostružné a penzion Schaumannův Dvůr v Karlovicích.

Jakou výhodu mají klienti, kteří si koupí pobyt v Jeseníkách u vaší cestovní kanceláře, oproti klientům „napřímo“?
V rámci spolupráce s Euroreginem Praděd, který usiluje o zviditelnění Jeseníků a zvýšení návštěvnosti, našim klientům v partnerských ubytovacích zařízeních udělujeme bonusy v podobě slev do různých zařízení a atraktivit v Jeseníkách.  Dostávají od nás tzv. slevový voucher Jeseníky a rovněž se mohou těšit na netradiční zážitky při zakoupení zážitkových žetonů Praděd.

Speciální pobyt Týden s živou vodou v Jeseníkách v karlovickém penzionu Schaumannův Dvůr patří mezi novinky letošního léta.

Postřehy z Krnova a okolí – tipy na zajímavé výlety v nové turistické sezoně

Turistické informační centrum v Krnově zájemcům půjčuje v letošní sezoně sedm elektrokol, šest koloběžek, deset párů trekových holí a pět audioprůvodců ve třech jazykových mutacích – češtině, polštině a angličtině. A také sadu šachových figurek. Oblíbené hře se můžete oddat  u památníku Leopolda Bauera v Hobzíkově ulici, kde se nachází šachový stůl.

Pozorujete-li rádi město z ptačí perspektivy, jste zváni k prohlídce radniční věže každou středu v 10 a 14 hodin, v sobotu ve 14  a v neděli v 9 hodin. Nádherné rozhledy nejen na Jeseníky, ale i do sousedního Polska, nabízí dvacet devět metrů vysoká cvilínská rozhledna v poutním areálu kousek od kostela Panny Marie Sedmibolestné. Tato barokní perla byla letos uznána za národní kulturní památku.

Rozhleden je na Krnovsku více. Za návštěvu rozhodně stojí dominanta Hanse Kudlicha v obci Úvalno. Zatímco v květnu, červnu a září je přístupna „jen“ o víkendech, o prázdninách ji lze navštívit denně. Přijmete-li pozvání do Úvalna, dopřejte si více času na jeho prohlídku. Lákavé je například zrcadlové bludiště na Rychtě, kozí farma Šťastné kozy nebo Plovárna na výsluní.

Těch pozvánek k prožití volného dne, víkendu nebo třeba i týdenní dovolené na Krnovsku je celá řada. Kdo má zájem se s tímto regionem blíže seznámit, doporučuji přečtení nového čísla Turistických novin, které v minulých dnech vydalo město Krnov. Najdete zde spoustu tipů na výlety, zajímavosti a kalendář akci z celého Krnovska.

Turistické noviny si můžete přečíst zde nebo si je v tištěné podobě vyzvednout v TIC Krnov na Hlavním náměstí.

Titulní strana Turistických novin.

Spolek Přátelé Vrbenska pořádá netradiční historickou Výstavu na ulici

Chystáte se do Jeseníků na dovolenou nebo jen tak na výlet a zajímáte se o sport a jeho historii? V tom případě vám doporučuji navštívit ve dnech od 26. května restauraci Andělku v areálu Ski Aréna ve Vrbně pod Pradědem.  Při občerstvení vám obsluha na požádání přinese několik alb s fotografiemi a dalšími dokumenty k prohlédnutí. Dozvíte se z nich spoustu zajímavostí a mimo jiné zjistíte, kdo z vrbenských občanů se stal mistrem Evropy i světa.

1_koipieAndělka však není jediné místo, kde spolek Přátelé Vrbenska pořádá u příležitosti 100. výročí založení Československa netradiční a vskutku originální Výstavu na ulici. Povídala jsem si o ní s Karlem Michalusem, předsedou spolku:

Zatímco v Andělce se zaměříme na sport, v penzionu U Hradilů se věnujeme gastronomii, v bývalé prodejně autodílů u pana Remeše ve Zlatohorské ulici představíme historii průmyslu a v kavárně U Nás proměny města Vrbna pod Pradědem. Před jednotlivými objekty postavíme poutače, které na netradiční výstavu upozorní. V interiérech umístíme na stěnách zvětšené fotografie a dokumenty v obrazových rámech, ostatní archiválie představíme v prohlídkových albech. I když jsme ve Spolku přátel Vrbenska pořádali již řadu výstav, v tak velkém rozsahu ji organizujeme poprvé.

Shromáždili jste 1400 exponátů. Jak se vám to vůbec podařilo?
S mým přítelem Františkem Langrem sbíráme řadu let pohlednice, staré fotografie i další dokumenty. Uvědomili jsme si, že spoustu z nich jsme zatím nikde nevystavovali. Tak proč to neudělat při tak významném výročí naší republiky? Kromě toho jsme vyzvali místní spolky, například hasiče, lyžaře, horolezce, cyklisty a další, aby se Výstavy na ulici také zúčastnili. Výzvu akceptovali a ze svých archivů nám zapůjčili spoustu zajímavých dokumentů.

Pomohla také muzea. V Bruntále jsme objevili obraz města Vrbna z roku 1792. Je malován zvláštní olejovou technikou a zaslouží si prezentaci na místě, kde je hodně světla. 

Někdy svou roli sehrála i náhoda. Dříve jsem pracoval jako vrchní mistr v Lisovnách nových hmot ve Vrbně, ke strojařině mám tedy blízko. Nedávno mi můj zeť donesl katalog společnosti Lessmann z Německa, která patří k největším výrobcům drátěných kartáčů v Evropě a má filiálky po celém světě. Z katalogu jsem se dozvěděl, že firma byla založena v roce 1926 ve Vrbně. Její majitelé byli po válce odsunuti do Německa, kde v roce 1948 vytvořili nový podnik a pokračovali v kartáčové produkci. Oslovil jsem stávající vedení Lessmannu, které nám poslalo zajímavé dokumenty o historii firmy i rodiny. 

Výstavu na ulici slavnostně zahájíte 26. května v 15 hodin ve Ski Aréně. Připravujete bohaté občerstvení i vystoupení cimbálové muziky Slanina. Na pozvánce uvádíte, že netradiční akce ke 100. výročí Československa potrvá do konce letošního srpna. A co s ní bude pak?
Přestěhujeme ji do vrbenské Střechy – střediska kultury a vzdělávání, kde ji budou moci zhlédnout ještě místní občané. A také třeba ti zájemci o historii, kteří chtějí mít všechny exponáty pohromadě na jednom místě.

Přátelé Vrbenska. Foto: www.pratelevrbenska.eu

Zážitkové žetony zpestří dovolenou v Jeseníkách

Zážitkový žeton stojí 40 korun a lze si ho koupit v cestovní kanceláři DCK Rekrea Ostrava a ATIS Bruntál. Jsou to významní partneři Euroregionu Praděd, kteří prodávají pobyty v Jeseníkách. Širokou škálu ubytování v chatách, penzionech a hotelích doplňují nabídkou zážitků.
jeseniky-sleva-smallStačí si koupit pár žetonů a pak už jen přemýšlet, jak si dovolenou v Jeseníkách zpestřit. Například ochutnávkou sýrů v domašovském ovčíně, na kozí farmě u Nýdrlů nebo u Kristýny Šťastné v Úvalně. V rámci komentované prohlídky heřmanovické farmy Bovine vám Iveta Sovobodová nabídne čerstvě nadojené kravské mléko. V janovickém muzeu si můžete zhotovit svou vlastní turistickou známku, u vrbenských sklářů si vyzkoušíte foukání skla a v Schaumannově Dvoře otestujete tamější živou vodu Schaumannovku. Milé překvapení zažijete také v Nedělní škole tradičních řemesel u manželů Křenkových ve Stránském nebo ve vitrážové manufaktuře Ivety Strnadové ve Vrbně.

Přehled zážitkových překvapení najdete zde.

K oblíbeným zážitkovým programům patří ochutnávka sýrů. Foto: archiv Euroregion Praděd

 

 

Vychutnejte si prvorepublikové Jeseníky

Je to všude kolem nás. Připomínají nám to ve škole, ale také v televizi nebo novinách. Před sto lety vznikl samostatný stát Čechů a Slováků. Zavzpomínat si, jak to tenkrát bylo, jak žili naši pradědečkové a prababičky, co jedli, co si oblékali ve všední den a čím se parádili ve dny sváteční, čím se bavili, poznat významné osobnosti, které ovlivnily architekturu, kulturu, vědu nebo průmysl, i to je skryto za akcemi, které pro návštěvníky Jeseníků připravil Euroregion Praděd se svými mnoha partnery. A nechybí ani zajímavá turistická hra o báječné ceny.
Podrobnější informace se dozvíte z tiskové zprávy a také průběžně z dalších rubrik našeho webu.

Prvorepublikove_Jeseniky

Východní Jeseníky navštěvuje stále více turistů a rekreantů

Když jsem si loni v dubnu povídala s Michalem Blaškem, výkonným manažerem destinační společnosti Euroregion Praděd, hřálo mne u srdíčka. Tehdy jsme se totiž společně radovali z nových údajů Českého statistického úřadu, z nichž vyplynulo, že návštěvnost východních Jeseníků v roce 2016 vzrostla o dvacet procent.
Uběhl další rok a Michal Blaško oznamuje novinářům a všem partnerům Euroregionu Praděd, že za rok 2017 návštěvnost východních Jeseníků zase poskočila. A opět o dvacet procent! Východní Jeseníky se tak staly hlavním tahounem růstu návštěvnosti Moravskoslezského kraje. Více informací k novým statistickým údajům uvádíme v rozhovoru s Michalem Blaškem.

K vyšší návštěvnosti Jeseníků přispívají i veletrhy cestovního ruchu. Foto: Archiv Euroregion Praděd

Vzácné artefakty na výstavě ve Flemmichově vile připomínají události před sto lety

Nadšenci historie si jistě nenechají ujít novou muzejní výstavu, konanou u příležitosti oslav 100 let vzniku Československa v krnovské Flemmichově vile. Veřejnosti je přístupna do 24. června 2018. O více informací jsme požádali historika Městského muzea v Krnově Mgr. Alexandra Michla-Bernarda.

Odkud jste získali dobové exponáty?
1_koipie
Především z našich sbírek. Doplnili jsme je o předměty zapůjčené ze Slezského zemského muzea (SZM) v nedaleké Opavě. Máme s nimi dlouhodobou a vřelou spolupráci. Jedná se přitom o nejstarší muzejní instituci na území současné České republiky, čemuž také odpovídá rozsah jejich sbírek. Menší množství drobných předmětů nám zapůjčily i soukromé osoby ze Slezských Rudoltic na Osoblažsku.

Každý vystavený exponát je vzácností a má svou hodnotu. Ze sbírek SZM je pozoruhodný  kompletní stejnokroj legionáře z Ruska, opatřený navíc vyznamenáními, stejně jako soubor drobných předmětů vlastnoručně vyráběných legionáři.
Z našich sbírek bych vyzdvihl kupříkladu alba nouzových papírových platidel z neklidných a nepřehledných poválečných let či soubor potravinových lístků známého přídělového systému. Sesbíral je tehdejší ředitel muzea Heinrich Kinzer, mimo jiné také ředitel odborné tkalcovské školy v Krnově a vůbec jedna z nejvýznamnějších osobností města.
Možná největší vzácností je tzv. wehrschild původem z Města Albrechtic. Jednalo se o poměrně jednoduchý a přitom vcelku důmyslný způsob finanční podpory válečných vdov a sirotků. Dřevěné wehrschildy či tzv. wehrmanni – mající podobu rytířů v plátové gotické zbroji, se nacházely na veřejných prostranstvích měst monarchie a lidé si mohli zakoupit hřeby různé hodnoty. Ty pak do wehrschildů či werhmannů zatloukali a výtěžek z koupě hřebu putoval k pozůstalým po padlých c.k. vojácích. Vzhledem k tomu, že tyto artefakty  byly relativně oprávněně spojovány s němectvím a zaniklou monarchií, zachovalo se jich do dnešních dnů bohužel poměrně málo.

Výstava je ideální příležitostí k netradiční výuce hodiny dějepisu přímo v expozici.
Školám výukové programy nabízíme. Pro děti, popřípadě i studenty, výklad zaměřujeme na vystavené exponáty. Občas, za využití ochranných rukavic, je možné si některé předměty i osahat. Události a data naopak zaznívají pouze rámcově a pro doplnění.

Na závěr prohlídky rozdáváme pracovní listy, v nichž se vracíme k tomu, co děti na výstavě slyšely a hlavně viděly. Někdy je vyplňují ještě ve vile, jindy je dokončují s paní učitelkou ve škole.
Zatímco část výstavy je koncipována jako čistě „muzejní“ s vitrínami a exponáty, druhá část je „interaktivní“. Vytvořili jsme zjednodušený legionářský vlak a také časovou osu tvořenou magnetickou páskou s jednotlivými základními daty (1910, 1920, 1930…).  Návštěvníci si přiřazují obrázky na magnetech do patřičného časového období. Tuto část výstavy jsme cílili především na školáky, ale ukazuje se, že zaujme i nejednoho dospěláka či celou rodinu.

Pohled na část muzejní expozice ve Flemmichově vile. Foto: Městské muzeum v Krnově