Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Historickou expozici Bruntálu najdete v divadle

Vždycky je pro mne zajímavé poznat historii města nebo v obce, kde bydlím, kam chodím do školy nebo jezdím na návštěvu za sestřenicí. Tak jsem zjistila, že expozici připomínající bohatou, více než osmisetletou, historii Bruntálu uvidíte nově v prostorách Městského divadla. Zaujaly mne archeologické nálezy z Bruntálu, umístěné ve skleněné vitríně. Jeden z nalezených džbánů je sestaven ze 64(!) střepů.

Historické fotografie města návštěvníky vždycky zaujmou. Foto: Archiv MÚ Bruntál

Pozoruhodné je, jak se v průběhu staletí měnil znak města i to, že první a nejstarší pečeť pocházíz roku 1287. Líbily se mi kopie starých map, dobové fotografie, modely znázorňující části města dávné i současné, portréty vlivných osobností. Část je věnována partnerským městům Bruntálu. Teď už vím, že nejdále se nalézá italské Castellarano, které je vzdáleno 984 kilometrů. Dalšími partnery je polská Opole, slovenské Štúrovo, litevské Plunge a německý Büdingen.
Malé muzeum se dá navštívit kdykoliv po domluvě s pracovnicemi Městského informačního centra, a to osobně nebo na telefonním čísle 554 706 525, případně prostřednictvím e-mailu mic@mubruntal.cz. Vstupné je 10 korun, školy mají vstup zdarma. Samotnou prohlídku zájemci absolvují s kronikářem města Bruntálu Josefem Cepkem.

Dva modely hradu. Foto: Archiv MÚ Bruntál

Turismu v Moravskoslezském kraji se daří

Statistiky Českého statistického úřadu za 4. čtvrtletí roku 2018 dokazují, že turismu v Moravskoslezském kraji se daří. Podle nich se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo 206 031 návštěvníků. To je o 21 472 více než ve stejném období předešlého roku, což představuje meziroční nárůst o 11,6 procenta. Aby si region vysokou návštěvnost udržel, plánuje kraj do roku 2019 další aktivity. Například zvelebení Moravskoslezské Technotrasy, kam je zařazena i Osoblažská úzkokolejka nebo Kosárna v Karlovicích. Pokračovat budou investice do Jesenické magistrály, cyklistiky, pěší turistiky i zimních aktivit. Návštěvníci se mohou těšit na gastrofestivaly Jak šmakuje Moravskoslezsko, který se koná také v Karlově Studánce, či Karneval chutí. S podporou může počítat mikroregion Slezská Harta, kde úspěšně rozvíjí výletní plavby lodí po přehradě. Novinkou v oblasti investic je rozvoj caravaningu. Kromě modernizace kempů budou vybudována parkovací místa pro obytné automobily a karavany s kompletním servisem.Tyto a další aktivity představoval Moravskoslezský kraj i Euroregion Praděd na veletrhu Holiday World v Praze. Více se dozvíte zde.

WP_20190221_10_59_53_Pro

Jeseníky se prezentovaly na Holiday World tradičně ve stánku Moravskoslezského kraje. Foto: Archiv EUR Praděd

Jindřich Štreit převzal za své celoživotní dílo cenu Jantar

Cenu Moravskoslezského kraje Jantar za celoživotní dílo převzal začátkem března fotograf Jindřich Štreit. Bylo zážitkem sledovat tisícovku hostů v ostravské aule Gong, když pana Štreita odměnila potleskem vestoje. Někdy mohou být standing ovation jen jakýmsi zdvořilostním gestem. Včera ovšem lidé vyjádřili svůj obdiv a respekt s naprostou upřímností,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo.
Na Rýmařovsku žije fotograf od svých 10 let a doslova osudem se mu stal hrad Sovinec. Už mnoho let zde každý rok otvírá nějakou výstavu a tak se díky jemu stala tato středověká pevnost uměleckou křižovatkou, kde se setkávají umělci z různých míst i generací. Jak občas vzpomíná, vystudoval katedru výtvarné výchovy, raději však fotografoval a zaujala ho dokumentární fotografie. Pracuje na různých projektech. Věnoval se sociální problematice – drogově závislým, nevidomým a jinak handicapovaným. Z nemocničního prostředí vznikl cyklus o rakovině, o nemocných dětech. Několik projektů bylo ze života v továrnách – železárnách. Všichni mu blahopřejeme a přejeme si, aby měl do budoucna ještě moc dobrých nápadů!

Jindřich Štreit v ostravské aule Gong. Foto: Archiv Moravskoslezského kraje

Když jaro klepe na dveře

I když jaro u nás v Jeseníkách přichází později, na horách se sníh drží někdy i do května, přece už v těchto dnech lze tušit, že paní Zima ztrácí svoji sílu. A právě v době předjaří se dá objevovat kouzlo Jeseníků i jinak než na lyžích či běžkách. Vyšlápnout si je možné na Lázeňskou vyhlídku v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku. Kouzelnou věžičkou s kruhovým ochozem završil před více než sto lety architekt Leopold Bauer Sanatorium Priessnitz. Na nejznámější budově Jesenicka tak vznikla mimořádná vyhlídka. Po vystoupání 57 schodů se nabízí neopakovatelný zážitek z pohledu do Pradědovy říše. Pokud jste na věžičce ještě nebyli, neváhejte a přijďte. Otevřeno je celoročně. Vyhlídku na hřebeny Hrubého Jeseníku si mohou vychutnat přes okna z vnitřního prostoru věžičky i ti, kdo trpí závratí nebo strachem z výšek. Není vůbec nutné vyjít ven na ochoz. Tato možnost přichází vhod i při studeném zimním počasí nebo když fičí vítr.

Lázeňská vyhlídka na Sanatoriu Priessnitz. Foto: Archiv PLL

A pokud vás sluneční paprsky i neposední potomci lákají na procházku, zamiřte do Háje víly Ozdravy. Najdete ho v sousedství balneoparku Vincenze Priessnitze na zalesněné stráni. Pod vedením víly Ozdravy provází kluky i holky přírodní živly a bytosti jesenických hor. Čeká je Obří výhledna, Hejkalův domeček, Labyrint, Nádrže zádrže, Skrýše a další místa. Prostor je vymezen hraničními kameny a jeho součástí je také Čarovný smrk, jeden ze dvou památných stromů v areálu lázní. Pomocníkem a správcem je hejkal Zurčala, jehož zápisník získáte v Lázeňském informačním centru. Háj je celoročně volně přístupný, ale nejvíce si v něm užijete od dubna do října.

Obří výhledna v Háji víly Ozdravy. Foto: Archiv PLL

Obří výhledna v Háji víly Ozdravy. Foto: Archiv PLL

Horská služba vyzývá návštěvníky hor k opatrnosti a ohleduplnosti

Třpytivý bílý sníh, hřejivé sluníčko, kilometry běžkařských stop, upravené sjezdovky… Počasí i sněhová nadílka skutečně zimním sportům i turistice letos přejí. Ale stačí trocha nepozornosti, přecenění svého umění zvládat lyže či snowboard nebo nebrat ohled na ostatní, a všechno končí pádem a často také nějakým zraněním. A že se tak děje, o tom svědčí informace z Horské služby v Jeseníkách. Jen poslední únorový víkend její členové vyjížděli více než čtyřicetkrát. Zraněné ošetřovali nejen na sjezdovkách a ve dvou případech asistoval rovněž vrtulník Letecké záchranné služby. „Problém je v tom, že přes den jsou teploty skoro jarní, v noci ale sníh zmrzne a dopoledne jsou tak na sjezdovkách místa, kde je povrch zcela zledovatělý. Přes den pak rozmrzá a tvoří se mokrý a rozbředlý sníh. Lyžaři i snowboardisté tomu musí přizpůsobit styl jízdy a neriskovat,“ uvedl Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Dodal, že sjezdovky v těchto dnech skutečně praskají ve švech, takže je na místě veliká opatrnost při jízdě a ohleduplnost k ostatním na trati. Také si myslím, že přivézt si z jarních prázdnin ruku nebo nohu v sádře není ten nejlepší zážitek. Navíc když podmínky pro krásnou jarní lyžovačku jsou teď v Jeseníkách ideální a potrvají ještě nejeden týden!

Na sjezdovce v Kopřivné si před spuštěním sezony užívali hlavně lyžařští instruktoři.

Na sjezdovce v Kopřivné. Foto: MTA

 

Zájem o parní vlaky na Osoblažce lámal rekordy

Splněný sen, velké nadšení i hodně pilné práce pro věc, která se nakonec podařila. Tak bych ve stručnosti charakterizovala loňský rok na Osoblažské úzkokolejce. Svědčí o tom rekordní počet lidí, kteří se vlaky taženými parními lokomotivami svezli. Atrakci si užilo 6 467 cestujících! Po téměř patnácti letech usilovné snahy se obcím podařilo získat nádražní budovy do svého majetku. A už je opravena první nádražní budova ve Slezských Rudolticích společně s novým provozním zázemím v Třemešné. Jubilejních 120 let Osoblažské úzkokolejky slavilo koncem loňského září celé Osoblažsko, které ukázalo, že nechce být jen krajem na konci světa. Nyní se připravuje nová sezona. První parní vlak vyrazí po úzkokolejce slavnostně ve středu 8. května 2019 a od června do půlky září pojede každý víkend. V listopadu se turisté svezou na tradiční Martinské hody do Bohušova a vše uzavře Mikulášská jízda. My, všichni milovníci páry na železnici, se těšíme na akce jako je Den dětí s loupežníkem Hotzenplotzem, Fajné léto nebo Strašidelný parní vlak. A ještě jedna novinka. Blíží se plánovaná oprava kotle parní lokomotivy U57.001. Malý štokr, jak se jí také říká, proto pojede v roce 2019 naposledy v sobotu 7. září 2019. Znovu se v celé své parádě představí na začátku sezony 2020.

Křižování parních vlaků v Liptani. Foto: Archiv SZD

Nechte se pozvat na Biskupskou kupu

Kdykoliv jedu do Zlatých Hor, vždycky mne přitahuje rozhledna Biskupská kupa. Podle dědy byla první kamennou rozhlednou v Jeseníkách. Postavena byla v roce 1898 u příležitosti padesáti let vlády císaře Františka Josefa. Ovšem již v roce 1890 stála na vrcholu vyhlídka v podobě dřevěné pyramidy. Současná zděná věž je vysoká 19 metrů. Ke vchodu vede pět kamenných schodů a pak musíme zdolat dalších 90 dřevěných schodů, které se točí ve směru hodinových ručiček. Z ochozu vidím všechny vrcholy jesenických hor včetně Pradědu. Západním směrem je to Králický Sněžník i Sněžka. Na východě Beskydy a za velmi dobré viditelnosti nejvyšší štíty Vysokých Tater. Rozlehlá pláň polské nížiny se otevírá na severu, kde lze pozorovat komíny druhé největší tepelné elektrárny v Polsku u Opole a obrysy 100 kilometrů vzdáleného města Wroclaw. Z centra Zlatých Hor k rozhledně dojdete po zelené turistické značce kolem kaple sv. Rocha a Mnichova kamene. Než se vydáte na výlet, prohlédněte si pozvánku Jesenických návratů, která vznikla ve spolupráci s Hotelem Praděd Thamm ve Zlatých Horách.

Rozhledna na Biskupské kupě. Foto: Archiv MÚ Zlaté Hory

Milujete běžky? Vyjeďte si třeba do Nové Vsi u Rýmařova

Přívaly sněhu konečně umožňují shodit nějaké to kilo nabrané během vánočních svátků. Tak aspoň rozhodl taťka s mamkou a já vím, že už nyní studují, kde jsou nejlepší podmínky pro běžecké lyžování. Právě to máme všichni rádi kvůli skvělé relaxaci uprostřed zasněžené horské přírody. Navíc se mu může věnovat téměř každý a tak se k nám často připojuje babička s dědou. Děda má ještě klasické běžky, které nějaký ten rok už pamatují, babička i my ostatní dáváme přednost modernímu vybavení. S ním běžkování vyžaduje mnohem méně námahy a přináší více požitku a radosti. A tak se určitě vydáme do lyžařského běžeckého areálu v Nové Vsi u Rýmařova, kde jsou upraveny tratě rolbou a skútrem na klasiku i na bruslení. Podle Jana Pečínky ze zdejšího Sportovního klubu Policie ČR Olomouc, který se o tratě stará, je také upravená spojka na Mravencovku a po žluté značce nad Karlov. Sněhu je sedmdesát centimetrů s celodenním mrazivým počasím a to jsou ideální podmínky. Ověřit si stav sněhu a upravenost tratí lze na webové kameře. Ale na Jesenicku myslí na vyznavače běžek i v dalších městech, obcích i zimních střediscích. Z nabídky strojově upravených stopy si určitě vyberete. Před odchodem na delší túru se jen ujistěte, že je dobrá předpověď počasí. A je vždy lepší jít do terénu alespoň ve dvou, lépe ve třech. Aspoň to mi rodiče neustále připomínají a já jim věřím.

Ilustrační foto Martina Pokorného

Kraje spojily síly při propagaci Jeseníků

Zajímavé možnosti aktivního odpočinku nebo naopak relaxace propagovaly na brněnském veletrhu Regiontour 17. až 20. ledna 2019 východní a západní Jeseníky ve společném stánku Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Oba kraje tak poprvé spojily své síly a lákaly návštěvníky na to nejlepší, co tyto nejvyšší moravskoslezské hory nabízejí. Ať už to byly nejrůznější průvodci, mapy a další materiály, či ochutnávky regionálních specialit a produktů. Zájemci se dozvěděli i podrobnosti k dalším zajímavým lokalitám a akcím na Rýmařovsku, Krnovsku, Bruntálsku nebo Vrbensku. Podrobnosti o propagaci Jeseníků na Regiontouru najdete zde.

Společný stánek Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Foto: Archiv EUR Praděd

Společný stánek Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Foto: Archiv EUR Praděd

Za lyžovačkou se vydejte skibusy

Za lyžovačkou do Jeseníků, ať už na sjezdovky nebo do běžeckých stop, v těchto dnech vyráží mnoho milovníků zimních sportů. A není divu. Zasněžené Jeseníky jsou kouzelné. Těm, kteří nechtějí mít starosti, kde zaparkují auto, dovezou z Ostravy, Opavy, ale i Bruntálu do Malé Morávky, Karlova pod Pradědem a třeba až na Ovčárnu skibusy společnosti ARRIVA MORAVA. Cestující v nich mohou převážet zimní vybavení bez problémů. Za přepravu lyží nebo snowboardů skibusem zaplatí 7 nebo 10 korun navíc v závislosti na přepravní vzdálenosti. A pojedou až do března 2019. Skibus jezdí pravidelně také od hotelů či chat v Karlově a Malé Morávce. K dispozici jsou i linky z Bruntálu do Karlova a na Čerťák. Na večerní lyžování na Karlov Ski Express se zájemci dostanou Mini SkiBUSem, který přijede na objednání. Takže lyžovačku si skutečně užijete bez jakýchkoliv omezení!

910132