Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Dárek pro pana prezidenta

Obdivuji Vlaďku Křenkovou z Nedělní školy řemesel ve Stránském, jak aktuálně informuje své příznivce o dění u nich doma. Díky Facebooku například víme o každém novém jehňátku, které se v jejich ovčím stádu urodilo. Paní Vlaďka své věrné čtenáře pravidelně zásobuje nejrůznějšími novinkami ze Stránského. V polovině října nás však zaskočila otázkou. Měli jsme uhádnout, k čemu budou sloužit otvory v dřevěné bedně.

Všichni hádali, ale nikdo neuhádl. Až včera jsme se konečně dozvěděli odpověď. Syn Vlaďky Křenkové, 19letý Jakub, dostal od Moravskoslezského kraje zakázku, aby pro prezidenta Miloše Zemana zhotovil netradiční dárek.

Včera představitelé kraje prezidentovi při jeho návštěvě Ostravy dřevěnou bednu předali. Dosluhující hejtman Miroslav Novák vzácnému hostu při té příležitosti povyprávěl o rodině Křenkových a jejich Nedělní škole ve Stránském, která je otevřena každý den a zájemce vyučuje tradičním řemeslům z Jeseníků.

Bedna, vypolstrovaná vlnou z Valašských ovcí, obsahovala popelník, svícen, otvírák a hrací kostku. A také Jakubovu fotografii. Pro mladého muže ze Stránského to byla velká výzva.

Vždyť teprve letos v červnu se vyučil uměleckým kovářem na zemědělském učilišti v Olomouci a svou kovárnu zatím nemá. Nejnáročnější bylo zhotovit popelník. Vyrobil ho v dílně, kterou si vypůjčil u známého kováře. Další dílka pro prezidenta Jakub ukoval pod širým nebem. Zatím ještě nebyl sníh, takže to šlo.

Uznejte, že v jesenických podmínkách není zrovna ideální mít kovárnu ve sněhu, jak je zřejmé z archivního snímku Vlaďky Křenkové. Přejeme Kubovi a jeho rodičům, aby se jim podařilo brzy sehnat finanční prostředky na výstavbu vlastní kovárny, která se stane součástí Nedělní školy řemesel ve Stránském.