Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Euroregion Praděd oživil na veletrhu Holiday World ukázky lidových řemesel

Další ze série významných mezinárodních veletrhů cestovního ruchu Holiday World 2017 se odehrál ve dnech od 16. do 19. února 2017 v Praze, areálu holešovického Výstaviště. Moravskoslezský kraj se letos stal jeho hlavním domácím partnerem. Slavnostního zahájení se zúčastnil spolu s generálním ředitelem pořádající společnosti Incheba Expo Praha Alexandrem Rozinem taky Jan Krkoška, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Usměvavá Adéla Chylíková (MIC Bruntál) a Andrea Pánková (Krajský úřad MSK) ochotně podávaly potřebné informace a odpovídaly na otázky zájemců o turistické a rekreační pobyty.

Jan Krkoška, náměstek moravskoslezského hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch, představuje 1. místopředsedkyni Senátu Miluši Horské výstavní stánek MSK.

Dva veletrhy v jednom
K cestování neodmyslitelně patří ubytování a stravování, proto spolu s 26. ročníkem Holiday World se na Výstavišti souběžně uskutečnil 11. ročník gastronomické přehlídky Top Gastro & Hotel. Cílem vzájemného propojení obou veletrhů se stává potřeba poukázat na přímé souvislosti mezi světy cestování a stravování – a ty v pestré podobě nabídnout odborníkům a laické veřejnosti. Čtyři hektické veletržní dny potvrdily, že nejen tento cíl byl bohatě naplněn.

Nedělní škola lidových řemesel
„Hosté mohou u našeho stánku poznávat náš kraj všemi smysly. Chceme z něho ukázat co nejvíce a přesvědčit lidi, že náš region opravdu stojí za návštěvu. V našem stánku získají informace o šesti turistických oblastech kraje i jejich aktuální nabídce produktů,“ pozval Jan Krkoška, předseda Rady pro cestovní ruch Euroregio­nu Praděd a náměstek hejtmana, k prohlídce moravské expozice.

Expozice Moravskoslezského kraje, na jejímž obsahu a organizaci se podílel Euroregion Praděd. Vlevo Vladimíra Křenková (u kolovrátku) předvádí ukázky ze své Nedělní školy lidových řemesel

Její součástí byla již tradičně destinace Euroregionu Praděd, která se na pražský veletrh pečlivě připravila. Příchozím nabídla osvědčené propagační materiály, návodné mapy, oblíbené brožury, praktické průvodce, ale taky ukázky vybraných regionálních potravin. A nejenom to. Program veletrhu poutavě obohatila a výstavní stánek stylově zkrášlila Vladimíra Křenková ze Stránského v Jeseníkách. Spolu se svým manželem před časem založila Nedělní školu lidových řemesel. V království farmy plné oveček, koníků, kraviček nebo pastevních psů ožívají různé podoby mnohdy už zapomenutých řemesel. Velcí i malí návštěvníci mohou nahlédnout přímo do kuchyně, jak se peče domácí chleba nebo chvíli postát u kolovrátku, plést košíky, plstit vlnu, pozorovat batikování, drátování. Dovednou šikovnost sympatické Vladimíry Křenkové s uznáním obdivovali a oceňovali účastníci veletrhu Holiday World.

Vyprávění zpěvačky Ewy Farné o Polsku
Kdo navštívil mezinárodní veletrh Holiday World, a nejen stánek Moravskoslezského kraje s přitažlivými turistickými magnety našich jesenických hor, mohl se ve veletržní hale nechat zlákat bohatou nabídkou výhodných tipů na dovolenou u nás nebo v zahraničí, v osvěžujících horách. Mohl přijmout účast na letním poznávání poutavé historie i současnosti kraje a lidí žijících a pracujících pod horami, rekreačních cílů, hradů, zámků, kulturních památek. Mohl si vychutnat pravý valašský folklor v podání souborů Ševčík a Valašský vojvoda. Sledovat, jak se maluje na sklo, ručně vyrábějí šperky, jak vznikají látkové panenky. Velký úspěch zaznamenala svým bezprostředním vyprávěním o Polsku populární zpěvačka Ewa Farná.

K dobré náladě patří rázná cimbálovka, která lákala návštěvníky do stánku Moravskoslezského kraje. Folklorní soubory Ševčík a Valašský vojvoda přispěly k dobré náladě návštěvníků stánku Moravskoslezského kraje.

„Spolupráce zástupců jednotlivých turistických oblastí na společném stánku veletrhu Holiday World je výborná, ale to není náhoda. S podporou Moravskoslezského kraje tento tým pracuje již více než pět let. Jeho členové si navzájem pomáhají a věřím, že návštěvníka stánku příjemná atmosféra motivovala k zájmu o náš region plný kontrastů …“ pochvalně se vyjádřil k veletrhu ing. Michal Blaško, PhD., výkonný manažer destinační společnosti Euroregionu Praděd.

Společná fotka: zleva Petr Kratochvíl, poradce v cestovním ruchu, Monika Konvičná, výkonná manažerka managementu Beskydy-Valašsko, a Michal Blaško, výkonný manažer destinační společnosti Euroregionu Praděd.

Na veletrhu nás ještě zaujalo:

* Mezinárodní veletrh cestovního ruchu Holiday World se za poslední čtvrtstoletí proměnil v  nejvýznamnější přehlídku cestovních kanceláří, domácích českých, moravských a slezských regionů, národních turistických centrál cestovního ruchu a dalších služeb ve střední Evropě.

* Veletrhů Holiday World a Top Gastro & Hotel se zúčastnili vystavovatelé ze 45 zemí světa. Expozice na rozloze 18 800 metrů čtverečních si prohlédlo 26 850 návštěvníků.

*Návštěvníci stánku MSK mohli přivonět k výrobě Štramberských uší, pochoutky zhotovované  z perníkového těsta ve tvaru kornoutu.  Od roku 2007 jsou prvním českým potravinářským výrobkem, kterému EU udělila ochranu zeměpisného označení původu.

*Moravskoslezský kraj převzal cenu od pořadatele za podporu veletrhu Holiday World, která bude k nahlédnutí v budově krajského úřadu MSK v Ostravě.

*Letošním hlavním zahraničním partnerem se stal Stát Palestina. Její Excelence, ministryně cestovního ruchu a antických památek Státu Palestina, Ruly Ma´yah, se krátce setkala s Janem Krkoškou, náměstkem hejtmana.

*Po skončení veletrhu napsal Michal Blaško, výkonný manažer destinační společnosti Euroregion Praděd: „Děkuji za výbornou práci na stánku MSK pro Vaše města, Vaše území a pro Euroregion Praděd. Obzvláště děkuji paní Vladimíře Křenkové za zatraktivnění stánku MSK, paní Markétě Mintálové za odvoz paní Křenkové a práci na stánku; dále paní Jitce Šašinkové a Lucii Tenekedzi za totéž.“ My se rádi připojujeme a upřímně děkujeme za příkladnou reprezentaci nejen Euroregionu Praděd, ale i dalších měst a rekreačních oblastí.

Tiskovou zprávu připravila: Moravská tisková agentura, 22. února 2017.
Foto: Michal Blaško, Euroregion Praděd.