Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Hračky, které neomrzí

Výstavu plechových mechanických retro hraček uvidíte od pátku 14. prosince 2018 ve Flemmichově vile v Krnově. Část svých sbírek představuje společnost KOVAP Náchod. I v současnosti totiž i ty nejmenší děti těší plechová beruška na klíček a traktor s valníkem, řazením a pérovým strojkem rozzáří oči téměř každého kluka bez ohledu na jeho věk.
„Výroba plechových hraček má v poválečném Československu dlouhou tradici. Jedním z nejznámějších výrobců byla od roku 1946 firma Bratři Sedlákové – výroba mechanických hraček. Zákazníci si je oblíbili kvůli jejich odolnosti a podobnosti se skutečnými stroji. Na tuto tradici navázala po znárodnění firma KOVAP,“ říká historik krnovského muzea Alexandr Michl-Bernard.
V současné době pokračuje nejen výroba osvědčených modelů z konstrukční dílny E. Sedláka, které jsou upravené, aby odpovídaly současným bezpečnostním požadavkům, ale i nových. Všechny jsou vyráběny z ocelového plechu a barveny nezávadnými barvami. Plasty se využívají minimálně, tím výrobce nejen šetří životní prostředí, ale hračky jsou pevné a odolné i při méně šetrném zacházení. Znají je nejen v zemích EU, ale také v USA, Kanadě a Austrálii. Výstava ve Flemmichově vile se koná do 28. února 2019.