Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Jak jsme se připravovali na Velikonoce

Moc se těším na Velikonoce. Snažím se, aby náš domek v blízkosti lesa a potoka voněl jarní čistotou a hřejivým sluníčkem. Vzpomínám si, jak jsme spolu s dědečkem Stanislavem probouzeli zahrádku po dlouhé zimě. Hotový koncert. Hrábě, koště, lopata, rýč, kolečka… ochotné ruce! Všichni jsme se jaksepatří otáčeli.

Pak jsme se vrhli na úklid jednotlivých místností. Od sklepa až po půdu. Štětku a kbelík s vápnem jsme nenechali ani na chvíli odpočívat. A když bylo hotovo, vypravil se dědeček k našemu rybníku, odkud s oblibou pozoroval stále zasněžený vrchol jesenického Praděda. Domů přitáhl plnou náruč vrbového proutí. Pomlázku uměl mistrovsky splétat až z čtyřiadvaceti proutků. „Dokonalé dílo…!“ Všichni jsme jen tiše a uznale žasli. Babička zatím přinesla z komory sněhově bílá vajíčka. Opatrně je vložila do hrnce s horkou vodou, v níž povařila suché cibulové slupky. Když se dohněda zabarvila, nechala je odpočinout. Kvečeru je lehce potřela domácím sádlem, aby se svůdně leskla jako ranní rosa. Na některá nasadila dříve upletené nebo uháčkované slušivé čepičky s barevnou stuhou. Krátce před Velkým pátkem napekla beránky a k nim vrchovatou mísu jidášů. Málem jsem zapomněla! Babička vždy chystala na prostřený stůl vedle skleněné vázy s kočičkami pečlivě očištěný křen, kterému říkala „hořkost utrpení Krista“. Od dětství jsme měli na paměti, že Velikonoce připomínají zmrtvýchvstání Ježíše.

Když o Velikonočním pondělí dorazili k naší chalupě rozesmátí, rozezpívaní a rozjaření mládenci s pomlázkami jako urostlý bič, teprve zavládlo pravé veselí…! „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”

Moc se těším na letošní Velikonoce. Už máme téměř vše připravené. Uklizeno. Napečeno. Zameteno. Domek voní slavnostní náladou. Zahrádka je v očekávání. Jen doufám, že nedopadnu jako v Norsku, kde prý o Velikonocích kromě výletů na lyžích do hor a malování vajíček nažluto hledají strůjce záhadných vražd. Inu, jiný kraj, jiný…O to raději vítám naše tradiční jarní svátky – Velikonoce.

Velikonoční pohlednice Stanislava Jugy