Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

JESCYKLO – s elektrokoly za skvělými zážitky a poznáním krás Jeseníků

Vloni stoupla návštěvnost moravskoslezské části Jeseníků téměř o neuvěřitelných dvacet procent. Tento mimořádně příznivý trend nespadl z nebe, proto je třeba v něm nadále pokračovat. Euroregion Praděd připravil se svými partnery a členy Regionálního fóra cestovního ruchu pro letošní letní sezonu další horkou turistickou novinku. Pod spřízněnou značkou JESCYKLO, na předem vyznačených trasách pro elektrokola, s podporou cyklobusů a poutavé hry „Brána Jeseníků“, mohou turisté poznávat rozmanitost a nevšední půvaby krajiny pod Pradědem, jedinečných památek a ostatních zajímavostí. Přitom příjemně odpočívat, obohacovat se jedinečnými zážitky a ještě vyhrát hezkou cenu.

Cykloturistika v Jeseníkách získává stále větší oblibu návštěvníků hor. Foto:Stanislav Juga

Dva workshopy na podporu novinky pro elektro-cyklisty
Euroregion Praděd uspořádal
květnu 2017 dvě pracovní setkání. Jedno ve Vrbně pod Pradědem a druhéBruntálu. Představil na nich návrh sítě tras a okruhů JESCYKLO, a to se záměrem protknout Jeseníky atraktivními cyklotrasami, které budou využívat při svém pobytu v Jeseníkách zejména méně zdatní cyklisté a rodiny s dětmi.

Obdobná síť BESKOLO existuje v Beskydech, ale rozdíl mezi oběma značkami je na první pohled zřejmý. „Přidanou hodnotou oproti konkurenci je produkt vytvořený v rámci sítě partnerů Euroregionu Praděd, kteří jsou spolehliví a dbají na kvalitu svých služeb,“ ochotně vysvětluje Michal Blaško, výkonný manažer destinační společnosti Euroregion Praděd.Další přidanou hodnotou jsou trvalé zážitky, které nemohou turisté získat jinde než v Jeseníkách. Například výjezd lanovkou i s elektrokolem směrem k hoře Mravencovce v místech s nejčistším vzduchem ve střední Evropě; plavba přívozem Rouza po Slezské Hartě i s elektrokolem nebo projížďka parním vlakem po úzkorozchodné Osoblažce v cyklovagonu či ochutnávka s možností zakoupení místních výrobků s regionální značkou „Jeseníky-originální produkt“.“  Pokud by to někomu ještě nestačilo, nabízí Michal Blaško další novinku. „Náš návštěvník si může zahrát hru s turistickými známkami a samolepkami s názvem „Brány Jeseníků“. Přičemž těmi pomyslnými branami do našich krásných Jeseníků jsou spřátelená informační centra Euroregionu Praděd. Pomocníkem hry jsou všem dobře známé Turistické známky sídlící v Janovicích u Rýmařova. Partnerem letošního projektu s elektrokoly je Česká Ves, člen Euroregionu Praděd a nositel značky JESCYKLO.“

Jak letní putování s elektrokoly po Jeseníkách funguje
Na obou květnových tvůrčích seminářích, workshopech, se dolaďovaly a mapovaly jednotlivé okruhy tak, aby se cyklista mohl z bodu A pokud možno pohodlně vrátit zase do bodu A, aniž by se vinou méně zřetelného značení někde „ztratil“. Nadšenci, kteří tratě-okruhy pečlivě připravují a zakreslují do map, je během června sami projedou a vyzkoušejí, aby zjistili jejich náročnost, přednosti, popřípadě slabá místa. Vyberou vhodný povrch pro cyklisty, kteří na kole zatím často nejezdí. Označí půjčovny elektrokol – například JeseníkyTour, autokemp Dolina. Nezapomenou na detailní technický popis tratí a seznam nabíjecích stanic, ubytovací zařízení, cykloservis, občerstvovací místa a informační centra… Vhodnou doplňkovou službu nabízejí cyklobusy Jeseníky provozované regionálním dopravcem Arriva Morava a.s., partnerem Euroregionu Praděd. V případě potřeby mohou plnit roli žlutého anděla a svážet cykloturisty ze startu do cíle a obráceně.

Elektrokola si cyklisté půjčují například v JeseníkyTour ve městě Jeseník. Foto: Stanislav Juga

Organizátoři sítě JESCYKLO chtějí, aby návštěvníci Jeseníků využívali svá nebo zapůjčená elektrokola a pohodově, odpočinkově naplnili svůj volný čas. Vůbec nejde o počet ujetých kilometrů, ale o příjemné prožití víkendu nebo dovolené.  Pro všechny, kteří by rádi při rekreačním poznávání Jeseníků uspořili nějakou korunu, nabízejí partnerské cestovní kanceláře ATIS a.s. nebo REKREA s.r.o. k pobytům v Jeseníkách slevový voucher Euroregionu Praděd nebo je možné využít slevovou kartu Jeseníky Regioncard.

Nově vzniklé trasy-okruhy se objeví ve formě PDF letáků, aby je všichni partneři a další zájemci měli možnost dle potřeby tisknout a rozdávat spokojeným návštěvníkům Jeseníků.   

Další podrobnosti včetně zakreslených tras-okruhů a pravidel soutěžní hry „Brány Jeseníků“ průběžně aktualizuje oblastní turistický portál: http://jeseniky-rodina.cz

Tiskovou zprávu připravila: Moravská tisková agentura, 31. května 2017.

Foto z workschopu v bruntálském pivovaru Hasič. Foto: Michal Blaško

Foto z workshopu ve vrbenském objektu Střecha. Foto: Helena Rybárová

Užitečné odkazy: