Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Jeseníky objevovali sportovní novináři, akreditovaní na Zlaté tretře

JESENÍKY. Sport a Jeseníky k sobě nepochybně patří, proto pozvánka sportovním novinářům akreditovaným na Zlaté tretře v Ostravě právě do Jeseníků na press trip ve dnech 21. a 22. května 2016 se setkalo s úspěchem. Zástupci destinační společnosti Euroregionu Praděd ve spolupráci s partnery nabídli účastníkům press tripu nabitý program.

Sobotní dopoledne začalo v Leskovci nad Moravicí v přístavišti na mole u kotvící plachetnice Santa Maria, zmenšené repliky lodi Kryštofa Kolumba. Ta brázdí vodu zátok přehrady Slezská Harta k radosti dětí i dospělých a tentokrát posloužila účastníkům press tripu. Kapitán lodi Ladislav Šarka dokázal během hodinové projížďky ukázat nejzajímavější místa kraje vyhaslých sopek, popovídat o roli vodní záchranné služby při natáčení velkofilmu Luca Bessona Johanka z Arku na břehu přehrady, ukázal místa, kde v hloubce 40 metrů pod hladinou stávala vyhlášená hospůdka a také dům, kde se narodil jeho kolega, s nímž se na Santa Marii střídá, Josf Limberk. Neopomněl ani zajímavost, kdy se přehrada v údolí na řece Moravici měla napouštět postupně takřka deset let a stačily dvě povodně, aby se tak stalo:  v roce 1996 a zejména o rok později v červenci 1997. Přehradní hráz měla být původně vyšší o dva metry, což by zvýšilo její retenční prostor. Dnes zachycuje 216 milionů kubíků vody a v čase loňského extrémního sucha zásobovala celou ostravskou aglomeraci.

Plachetnice poháněná plynovým spalovacím motorem plula poklidně  rychlostí osmi kilometrů v hodině. Potkali jsme vodáky na kánoích, člunech, loďkách i šlapadlech a míjeli desítky stanovišť spokojených rybářů. A také jsme míjeli přístaviště v Roudně, kde už na svůj ostrý start čeká k molu přivázaný katamarán zvaný Rouza. Bude denně zajišťovat přívoz mezi obcemi Roudno a Razová a napříč přehradou převeze deset cestujících třeba i s koly či kočárky. „Na přívozu se dohodly dvě obce, které kdysi spojovala silnice. Dnes je opět spojí přehrada. Pro zajímavost, cyklisté při použití přívozu ušetří asi 30 km jízdy okolo přehrady,“ uvedl předseda mikroregionu Slezská Harta a bruntálský místostarosta Ing. Libor Unverdorben. Rouza nastoupí do služby v sobotu 4. června. Kdy se ale na hladinu přehrady spustí velká výletní loď, o níž usilují zdejší obce i Moravskoslezský kraj a která sveze až 60 lidí, se teprve ukáže.

Po projížďce pokračoval press trip návštěvou Centra Slezská Harta v Razové provozovaného akciovou společností Gemec – Union, odštěpným závodem Ostrava. Bezbariérové rekreační, relaxační a školicí centrum je novým ubytovacím i stravovacím zařízením poskytujícím služby ve vysokém standardu kvality. Tady novináři doprovázení výkonným manažerem destinační společnosti Euroregionu Praděd Ing. Michalem Blaškem, Ph.D., poobědvali a odtud se vydali na Praděd, na rozhlednu i nejvyšší pevný bod spojený se zemí v ČR. Navečer si prohlédli Hotel Ovčárna a po večeři v jeho vyhlášené restauraci odjeli do Horských lázní Karlova Studánka, kde přespali.

Neděle patřila prohlídce jedinečných lázní s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, které si zachovávají svůj architektonicky čistý styl a jsou vnímány jako perla Jeseníků. Organizátoři press tripu novinářům nabídli výšlap po naučné stezce Bílé Opavy z Karlovy Studánky na Ovčárnu. Po obědě v Hotelu Ovčárna se hosté vydali domů.

MTA, 23. 5. 2016

Sportovní novináři na příchodu k molu v Leskovci nad Moravicí

Kapitán Ladislav Šárka

Vodáci už s jarem na vodu vyrazili