Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Jeseníky – pravý ráj turistů

Jesenické pohoří se rozprostírá v nejsevernějším výběžku Moravy a části Slezska s převažujícím Hrubým Jeseníkem. Tvoří jej oblé hřebeny, malebná horská sedla se silničními přejezdy a půvabnými železničními tratěmi. Do namodralé dálky se táhnou syté plochy lesů a pestrobarevných luk, kyprá rašeliniště, svěží řeky a jezírka, tajemné skály i tiché jeskyně.  Součástí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky jsou národní přírodní rezervace Praděd, Šerák-Keprník, Rejvíz a Rašeliniště Skřítek.

Území CHKOJ je z osmdesáti procent pokryto svěžím lesním porostem.

Zádumčivé Petrovy kameny, nechvalně proslulé čarodějnickými procesy, nabízejí turistům příjemný start k výstupu na nejvyšší horu Moravy a Slezska – Praděd (1492 m). Ze 162 metrů vysoké televizní věže se rozkrývá nezapomenutelný obraz rozlehlého horstva. Při dobré viditelnosti spatříme „sedmý div ČR“, horní nádrž vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, ale taky vzdálená pohoří – Vysoké Tatry, Malou a Velkou Fatru, Beskydy i Krkonoše. Vrchol pradědské věže se dotýká nejvyšší nadmořské výšky v České republice.

Vyhledávaný výstup na Praděd, k jeho televizní věži.

K návštěvě Jeseníků, údajně nazvaných podle hojného výskytu jasanů, lákají města plná krás, historických památek a pracovitých lidí. Mezi nimi Vrbno pod Pradědem, Rýmařov, Krnov, Bruntál a Jeseník, vytvářející sdružení Euroregion Praděd. Stopy minulosti do dnešního dne ochraňuje vznosný hrad Sovinec nebo oblíbené zámky Janovice, Jánský Vrch, Linhartovy. A také kostely a další sakrální památky – barokní Kaple v Lipkách, poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně či Krnovská synagoga. Blízko česko-polské hranice se vypíná rozhledna na Biskupské kupě ve Zlatých Horách, kde se za starých časů poctivě těžilo zlato. Vedle řady muzeí získává stále větší oblibu Pradědova galerie U Halouzků v Jiříkově.  Její tvůrce a umělecký dřevosochař Jiří Halouzka v ní umístil několik stovek svých vyřezávaných soch a největší betlém na světě. Z jeho dílny pocházejí dvě desítky vzrostlých plastik děda Praděda, které jako poznávací znamení poutají pozornost na důležitých místech Jeseníků.

Návštěvnost Jeseníků v jejich moravskoslezské části se jen za loňský rok zvýšila téměř o dvacet procent.

Pokud turista na chvíli pocítí únavu, může usednout do romantické osoblažské lokálky a projet se po nejstarší úzkokolejné trati ve střední Evropě. Jeseníky drží další prvenství. Ramzová, ležící 760 metrů nad mořem, patří k nejvýše položené rychlíkové stanici v republice. Zatouží návštěvník Jeseníků načerpat doplňující sílu ke vzdáleným výletům a horským túrám, stačí se nadýchat nejčerstvějšího vzduchu v lázních Karlova Studánka, kde se natáčela komedie století S tebou mě baví svět. Nebo se ozdravně osvěžit ve „vodní zahradě“, přírodním Balneoparku Priessnitzových léčebných lázní.

„Desítky stylových horských hotelů, útulných chat a penzionů vytvořily pro své hosty bohatá relaxační zázemí, welness, bazény, vířivky, moderní sportoviště a zábavné koutky pro děti, saunu, solárium, solné jeskyně,“ zdůraznil Michal Blaško, výkonný manažer destinační společnosti Euroregion Praděd. „Máme zájem na stále vyšší kvalitě poskytovaných služeb, což se postupně daří naplňovat. Je to cesta, jak do Jeseníků přilákat co nejvíce návštěvníků.“

V Jeseníkách si můžete zarybařit, zúčastnit se soutěže zlatokopů nebo jen tak sbírat houby, přivonět k lesním květinám, jahodám, malinám a borůvkám. Milovníky adrenalinu láká vyhlídkový let na motorových letounech, kluzácích a větroních. Vítaná je dobrodružná plavba lodí Santa Maria na přehradní nádrži Slezská Harta. Kdo chce raději vstoupit do tajuplného podzemí, vyhledá v horkém létu chladivou jeskyni Na Špičáku, kde lze prožít i zvláštní hudební koncerty. Komu trochu vyhládlo z putování jesenickou krajinou, rád ochutná některé z vybraných a oceněných regionálních potravin a nápojů. Třeba Warischovy pečené klobásky, lahodnou medovinu Milerski či Živou vodu Schaumannovku. Zdejší lidé milují svůj kraj, jeho bohaté tradice a přitažlivou současnost. Proto starostlivě pečují o jeho nezaměnitelnou tvář, kterou rádi představují svým návštěvníkům.

Do Karlovy Studánky láká pramen železité kyselky.

Tiskovou zprávu pro Welcome to Prague&the Czech Republic připravila: Moravská tisková agentura, fotografie: Stanislav Juga,3. dubna 2017