Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Jeseníky se na Regiontouru představily ve společném stánku Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Letošní veletrh cestovního ruchu Regiontour přilákal od 17. do 20. ledna 2019 na brněnské výstaviště více než 30 tisíc návštěvníků. Novinkou, která se týkala Jeseníků, byl společný stánek Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Pásku  při jeho otevření slavnostně přestřihla ministryně pro místní rozvoj České republiky a hejtmani obou krajů.

Pásku přestřihli olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (na foto zleva). Foto: Archiv MSK

„Tyto hory nás spojují, proto zde návštěvníci mohli ochutnat třeba olomoucké tvarůžky, kofolu nebo vineu, všechno regionální potraviny,“ uvedl Ondřej Hajda, vedoucí expozice Moravskoslezského kraje. Tým Euroregionu Praděd nabízel formou tiskovin aktivní odpočinek, zimní sporty, cyklostezky nebo relaxační pobyty. Prostřednictvím prospektového servisu, tj. tiskovin partnerů – členů Regionálního fóra cestovního ruchu, pak nabízel také kvalitní ubytování a gastronomii.

jeseniky

Společný stánek obou krajů. Foto: Archiv EUR Praděd

„O materiály byl velký zájem, z tiskovin především o průvodce a vícejazyčné mapy. Návštěvníci stánku se seznámili také s propagačními materiály Rýmařovska, Vrbenska, Krnovska a Bruntálska, ale také polského partnerského Ozimku – krajiny dinosaurů. Ochutnali regionální produkty – rýmařovské koláčky, Staroměstskou klobásu z Bruntálu, Warischovu pečenou klobásu z Krnova nebo krnovské tyčinky Jinačí a škvarkové sušenky z Vrbna pod Pradědem. Ochutnávky se zapíjely stále svěží Živou vodou Schaumannovkou,“ řekl výkonný manažer destinačního managementu Euroregionu Praděd Michal Blaško.

rymarov

Expozice Rýmařovska. Foto: Archiv EUR Praděd

Rýmařovsko, v současnosti jedna z nejvýznamnějších turistických lokalit Moravskoslezského kraje s nejvyšším růstem návštěvnosti v roce 2017, o 100 tisíc přenocování více než v roce 2016, se představilo také na společném stánku se společností Turistické známky. Stánek byl financován z Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd. V rámci tak zvaných workshopů si mohli zájemci vyzkoušet různá řemesla. „Předvádíme staré venkovské zvyky a taky náš chov oveček Valašek. Ukazujeme, co děláme, třeba spřádání vlny na kolovratu,“ uvedla Vladimíra Křenková z Nedělní školy řemesel ve Stránském, jejichž expozici oživila i ohrádka se živými ovečkami.

stranske1

Vladimíra Křenková z Nedělní školy řemesel ve Stránském. Foto: Archiv EUR Praděd

Loňský rok byl pro Českou republiku rekordní z pohledu zájmu domácích i zahraničních turistů, jen za první tři čtvrtletí se jich ubytovalo téměř 17 milionů. Úspěšné jsou i krátkodobé pobyty zaměřené na poznávací turistiku a klasické relaxační pobyty. Trendem je cestování seniorů. Stoupá zájem o cykloturistiku a nabídky pro rodiny s dětmi, rozvíjí se gastroturistika. Zde se objevil nový fenomén – cestování za pivem. Veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour 2019 se zúčastnilo 800 vystavujících firem z 20 zemí, prezentovaly se všechny kraje České republiky a sedm z osmi krajů Slovenska.