Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Král zimních sjezdovek v jesenických horách…

Můj dědeček mi s oblibou po dlouhých zimních večerech vyprávěl. Milovala jsem jeho obyčejné příběhy u horkého čaje, z nichž prosvětlovalo kouzlo spokojeného dětství… Tenkrát, s prvním listopadovým sněhem, všichni kluci z vesnice nedočkavě vyrazili po schodech na zšeřelou půdu a dychtivě oprašovali svá prkýnka nebo bytelné dřevěné sáně. „Hurrrá na kopec za stodolou!“ sborově zaznělo. Když se večer, dosyta smáčení od sněhu a příjemně unavení vraceli domů, hřál je báječný pocit z pravých zimních radovánek. Obyčejné lyže s jednoduchým vázáním na jednu přezku a rohaté sáňky. Větrovka a pod ní baculatý svetr. Čepice s roztomilou bambulkou. Teplá jednobarevná šála a huňaté rukavice. Na nohou gumové lyžáky s železnou špičkou…

A dnes? Jak ráda bych přiblížila svému dědečkovi zimní obraz našich oblíbených hor, který už nemaloval Josef Lada, talentovaný syn hrusického ševce!

Mnohá horská místa v Jeseníkách za poslední léta k nepoznání zkrásněla a proměnila se v přitažlivé, moderní lyžařské rekreační zimní areály. Pečlivě vytvarované sjezdovky různé obtížnosti. Spolehlivé vleky s dvojmístnou kotvou nebo moderní šestisedačkové lanovky hravě vyvezou natěšené lyžaře, snowboardisty a skibobisty přímo až k zasněženému nebi. Z něho se za okamžik vynoří dokonalé siluety perfektně vybavených a oblečených nadšenců! Mezi nimi odvážné ženy, sebevědomí muži a učenlivé děti. Když jeden z nich přistane pod svahem, elegantní obrátkou střihne mohutný vějíř sněžného závoje, až se tají dech. Zpomalí v lehkém obloučku. Ladně přibrzdí. Zeširoka se rozhlédne, aby sklidil zasloužený obdiv.

Král sjezdovek…!
Znovu připluje k monotónně předoucímu vleku s netajenou touhou po další mistrovské repríze. Hýří barevným přiléhavým sportovním vybavením. Na hlavě mu září slušivě tvarovaná přilba. Na očích obepnuté ochranné brýle ochotně polykající ostré sluneční paprsky. Tvář většinou zahalená ohrnutým límcem. Parádní lyžařská výbava, výstroj a výzbroj. A kde můžete v podmanivých a zimní krásou obdařených Jeseníkách takhle sjíždět mléčné sjezdovky a potkat našeho úspěšného Krále sjezdovek?

Těch vlídných a osvědčených středisek, v nichž se o spokojenost rekreantů poctivě a nepřetržitě starají desítky obětavců, vlekařů, hoteliérů, kuchařů a číšníků, je nesčetně. Určitě k nim patří Ski Aréna Karlov, Ski Aréna Vrbno pod Pradědem, Skipark Filipovice, Ski areál Kaste Petříkov, Jonas park Ostružná a  mnoho dalších.  Všude tam dnes uvolněně dýchá skvělá odpočinková, nejenom sportovní nálada. Nelíčená radost z prospěšného pohybu a dovedně zvládnuté rychlosti v přející přírodě. Povznášející pocit štědře obohacený nevšedními prožitky! Atraktivní zimní Jeseníky darují nejen v těchto dnech každému svému návštěvníkovi plnou náruč báječných příběhů, na které se nezapomíná. Stejně jako já ráda vzpomínám na dlouhé večery s dědečkem Stanislavem a jeho dávno zasněžené dětství na bílých kopcích v podhůří Pradědu…

„Inu, časy se, dědečku, mění,  a to je dobře.“

Atraktivní zimní Jeseníky zaznamenal Stanislav Juga