Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Martin na bílém koni vypraví parní vlak a přijede i do Krnova

Husí stehna se zelím i zabijačkové pochoutky patří k listopadu na Osoblažsku. Nejinak tomu bude v sobotu 10. listopadu 2018. V rekreačním areálu Pod Duby v Bohušově pod rukami dovedných řezníků, kuchařů a jejich pomocníků vzniknou jelítka, jitrnice, ovárek, tlačenka i prdolačka. Hody na počest patrona zdejšího kostela ze druhé poloviny 13. století začnou ve 12 hodin. Kromě tradičních husích specialit s osoblažskými kynutými nebo bramborovými knedlíky lze okusit zvěřinový guláš, bramborové placky, husí játra nebo slavnostní Bohušovské koláčky. K tomu je připravený bohatý doprovodný program, v němž zahraje cimbálová muzika Opavští hudci, dobrou náladu budou rozdávat tři obří postavy Dell Arte, kdy rozverný, hlučný Harlekýn i něžný a tichý Pierot usilují o srdce usměvavé Kolombíny. Určitě rozesměje lidový vypravěč Ander z Košic, připravené je pouliční divadlo na chůdách, kejklířská pohádka Brémští cirkusanti i malá škola žonglování. Po celý den se konají projížďky na koních a ukázky paličkování osoblažské krajky, děti si vyrobí martinské husičky ze sádry.
Na hody zájemce doveze po úzkokolejce vlak tažený parní lokomotivou. Ale ještě než se parní vlak vydá v 10.45 hodin do Bohušova, dostaví se na nádraží v Třemešné ve Slezsku svatý Martin na bílém koni a slavnostně otevře první láhev Mladého vína. I během jízdy ho cestující mohou degustovat. Na zpáteční cestu vyjíždí parní vlak z Bohušova ve 15.20 a do Třemešné dorazí v 16.39. V Bohušově bude ovšem program pokračovat s DJ Viktorem Cigánkem.
Do Krnova přijede svatý Martin na bílém koni v neděli 11. listopadu 2018. Na poutní mši, která začne v kostele sv. Martina v 10 hodin, se o hudební doprovod postará Krnovský chrámový sbor pod vedením Václava Mičky a Krnovské žesťové kvarteto. Zazní Missa antiqua od Wolframa Menschika. Po ukončení mše se v 11.15 hodin před kostelem uskuteční slavnostní přivítání jeho patrona. Ani letos nebude chybět občerstvení a návštěvníci se mohou těšit na lahodné poutní perníčky, horký čaj i skleničku Svatomartinského vína. Po slavnosti mohou zájemci vystoupat na věž a prohlédnout si z ní okolí Krnova.