Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Novináři i cestovní kanceláře mapovali česko-polské pohraničí

Studijní cestu po Jeseníkách v rámci projektu Česko-polského destinačního managementu Euroregionu Praděd financovaného z programu EU Interreg V-A podnikli 16. a 17. října 2018 zástupci českých a polských cestovních kanceláří a čeští a polští novináři. Cílem bylo poznat turistické možnosti a zajímavostmi po obou stranách hranice. Nechyběly ani workshopy.
„Odborníci, kteří se věnují cestovnímu ruchu, často hovoří o tom, že destinace není schopna bez produktů sama sebe prodat. Přesvědčivě to potvrzují vynikající výsledky českého destinačního managementu Euroregionu Praděd pod vedením Michala Blaška. Je to cesta, kterou se chceme v příštích letech vydat. Věřím, že společné úsilí o provázání přírodních, kulturních, historických zajímavostí, sportovních i léčebných či relaxačních zážitků přiláká další návštěvníky. A ti se za bohatou nabídkou i dobrými službami budou rádi vracet,“ řekl MTA předseda polské části Euroregionu Praděd Radoslaw Roszkowski. Příprava projektu Česko-polského destinačního managementu začala v roce 2017. Letos partneři z veřejného i soukromého sektoru na pravidelných setkáních vytvářejí společné nabídky pro turisty i ty, kteří zamíří do sousedního státu jen na jeden den.

Zástupci polské části Euroregionu Praděd Radoslaw Roszkowski (vpravo) a Arnold Hindera.

Zástupci polské části Euroregionu Praděd Radoslaw Roszkowski (vpravo) a Arnold Hindera.

„Nabídku Euroregionu Praděd usilovně propagujeme od roku 2011. A za tu dobu se skutečně podařilo zvýšit atraktivitu těchto nabídek a přilákat k nám o více než padesát procent návštěvníků ve srovnání s rokem 2011. Nyní plánujeme osvědčené oblastní produkty využít na polském území. Vzniknout by měl například společný slevový voucher pro klienty partnerských cestovních kanceláří, společný zážitkový žeton, ale také soutěže nebo hry, při nichž lidé objeví dosud nepoznanou krásu českého a polského pohraničí. Obě území určitě propojí nové výletní trasy pro elektrokola,“ uvedl zástupce českého destinačního managementu Euroregionu Praděd Michal Blaško. „Možnosti našeho regionu jsou velmi rozmanité. Česká strana přitahuje polské turisty horskými terény i gastronomií. Na smažený sýr, kofolu a české pivo sem od nás přijíždí nejedna rodina. Polská část může lákat milovníky kol svými málo kopcovitými terény, jezery zase vyznavače vodních sportů, na své si přijdou fanoušci historie. Nabídka je na obou stranách rozhodně různorodá,“ doplnil Piotr Bąk z polské části destinačního managementu Euroregionu Praděd.

Jeskyně Na Špičáku polské uchvátila.

Jeskyně Na Špičáku polské hosty uchvátila.

Účastnici studijní cesty se první den seznámili s certifikovanými ubytovacími zařízeními – Penzionem Na palubě v Mikulovicích a Hotelem Ovčárna. Slevový voucher i zážitkový žeton Praděd je možné získat při zakoupení pobytu v cestovní kanceláři DCK Rekrea Ostrava nebo v CK ATIS. Elektrokola si zase lze půjčit například v půjčovně elektrokol Jeseníky Tour v Jeseníku nebo v Hotelu Pod Jedlovým vrchem v Loučné nad Desnou. Nová vylepšení, mezi nimi tři čtyřsedačkové lanovky, připravují na novou zimní sezonu v lyžařském středisku Ski Aréna Karlov pod Pradědem. Nezapomenutelným zážitkem pro všechny pak byla návštěva Jeskyně Na Špičáku, expozice hudebních nástrojů v areálu Skiland v Ostružné i modernizovaných prostor léčebných procedur v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku.

Prohlídka okolí Priessnitzových lázní z lázeňské věže.

Okolí Priessnitzových léčebných lázní z lázeňské věže přiblížil dlouholetý průvodce Jan Kratina.

Druhý den patřil poznávání turistických atraktivit i ubytovacích zařízení v Polsku, například hotelů Ziemowit a Dębowe Wzgórze Wellness & Spa. Prudnik si pak účastníci studijní cesty se zájmem prohlédli z věže muzea, kterým je provázel ředitel Wojciech Dominiak. Především české hosty potěšilo, že výklad slyšeli v rodném jazyce.

Petr Krč z CK Atis seznamuje ředitelku hotelu Ziemowit Agnieszku Piątek s možnostmi prezentace.

Minout nemohli ani jeden z nejznámějších zámků na území polského Slezska. Pohádkově vypadající zámek Moszna zdobí 99 věží a věžiček. Od ostatních se liší právě svou architekturou. Nejstarší budova z 18. století je postavena v barokním stylu. Do roku 1900 bylo postaveno východní křídlo v novogotickém stylu a v letech 1912–1914 bylo přistavěno křídlo západní, ve stylu novorenesančním. Posledním cílem cesty se stal poutní areál Hora sv. Anny s gotickým kostelem. Na hlavním oltáři je umístěna zázračná postava svaté Anny Samotrzeciové z 15. století. V okolí se nachází sportovně-zábavní areál, v němž si určitě užijí děti i dospělí. (Text i foto: MTA)

Na zámku Moszna.

O historii zámku Moszna poutavě vyprávěl průvodce.