Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Objevte turistickou nabídku polské části euroregionu Praděd

Polsko není pro nás Čechy zrovna dovolenkovým hitem, ze všech sousedních států jej podle statistik navštěvujeme nejméně. To se však rozhodli změnit zástupci obcí, měst, gmin i okresů a powiatů ve společném Euroregionu Praděd. Po atraktivitách, turistických i lázeňských a po ubytovacích zařízeních se v říjnu 2018 vydali zástupci českých a polských cestovních kancelářích i novináři z obou zemí.
Nejsevernějším výběžkem Jeseníků jsou Opavské hory (Góry Opawskie). Aspoň tak dva od sebe oddělené masívy pojmenovali zde v Polsku. Obě části – Parkowe Góry a Biskupią Kopa – jsou protkané sítí značených cest a dají se přejít za jeden den. Právě zde, jen pár minut od státní hranice, najdete v Jarnołtowku hotel Ziemowit. Rozkládá se nad rekreačním městečkem a míří sem lidé, kteří potřebují léčebnou rehabilitaci, ale i si chtějí užít klid, čistý vzduch a relax. Ten najdou v krytém bazénu, finské sauně, masážích, vodních procedurách, elektroléčbě. Ubytovat se tu může až 220 hostů. V nabídce jsou pobyty pro aktivní seniory, rodiny s dětmi i romantické pro zamilované páry.

ziemowit

Hotel Ziemowit nabízí klid, čistý vzduch a relax.

Osobitou atmosféru má tříhvězdičkový hotel Dᶒbowe Wzgórze v nedaleké Pokrzywne. Je to rodinný hotel pro pět desítek klientů, vybudovaný s nesmírnou láskou a pečlivostí. Jak přiznala jeho majitelka Agnieszka Żurakowska, málokdo věřil, že přestavba starého objektu v horském terénu na periférii Polska bude mít úspěch. „Začala jsem před osmi lety a podařilo se překonat všechny problémy, třeba i takový, že tu nebyl dostatečný příkon elektřiny, problém byl s telefonními přípojkami… Na své dílo jsem nyní hodně pyšná,“ uvedla majitelka. Zaměřují se hlavně na firemní klientelu a rodiny s dětmi. Jsou nositeli několika certifikátů, mezi nimi i zařízení přátelské rodině Opolského vojvodství. Oblíbený je bazén s mořskou vodou a další wellness i SPA procedury pro dospělé i děti. Nechybí nabídka regionální kuchyně z místních produktů i možnost posezení v pavilonu s grilem.

debove_wzgorze

Majitelka hotelu Dᶒbowe Wzgórze Agnieszka Żurakowska ukazuje, z jakých ruin vyrostl její sen.

Centrem powiatu (okresu) je město Prudnik. Během své historie bylo součástí Moravy, Českého království, Habsburské monarchie, Pruska i Německého státu. Stojí za to si prohlédnout budovu radnice z 18. století či barokní výzdobu kostela sv. Michaela Archanděla. V muzeu patří k zajímavým expozicím výstava o historii města i známém polském cyklistovi Stanisławu Szoźdovi. Po okolí se dá rozhlédnout ze 41 metrů vysoké Vokovy věže nebo z Katovské věže.

prudnik

Při výstupu na Katovu věž v Prudniku si prohlédnete i staré zbraně.

Vystoupat lze i na dvě nejvyšší věže největšího zámku ve Slezsku Moszna. Patří mezi deset nejvyhledávanějších památek Polska, a ačkoliv leží v blízkosti českých hranic, jen málokdo z Čechů ho zná, nebo si sem udělal výlet. Pohádkové sídlo bývalé německé rodiny Thiele–Wincklerů tvoří 365 místností a zdobí ho 99 věží a věžiček. Jeho nejstarší část pochází z 18. století. V restauraci najdete nepřebernou nabídku slezských a opolských specialit, rozlehlý park a zahradu pak zdobí lipové i dubové aleje, kanály s můstky a fontánami i sochy. Milovníci romantiky si ji tu určitě užijí, pokud se rozhodnou přespat v některé zámecké komnatě! (Text a foto: MTA)

DSC_1151

Působivá hala zámku Moszna.