Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Kam se vydat v sobotu 23. září? Na zátorskou traktoriádu, závod Vidnavský okruh, divadlo v Janovicích, večerní prohlídku zámku Jánský Vrch…

Milovníci zemědělské techniky se v sobotu 23. září sjedou do Zátoru na čtvrtý ročník traktoriády. Loni se na této netradiční přehlídce prezentovalo 37 strojů, mimo jiné i z Pardubic a Prahy. Kolik jich bude letos? „Zatím nevíme, ale už telefonoval 68letý zájemce z Plzně, že přijede se svým podomácky zhotoveným traktorem,“ uvedl jeden z organizátorů  Lukáš Kuchta. Traktoriády se pravidelně zúčastňují majitelé zahradních malotraktorů, traktorů domácí i sériové výroby ze Zátoru, dále z Brantic, Čakové, Krasova, Široké Nivy, Kunova a Krnova. Tentokrát mají sraz v devět hodin na fotbalovém hřišti, odkud se kolem desáté hodiny vydají na spanilou jízdu obcí směrem na Horní Zátor a pak zpátky uličkou kolem bývalé hasičárny na pole za restaurací Kelt. Tam si zasoutěží ve sprintu, šnečí jízdě a crossu, dojde i na přetahování lanem mezi lidmi a stroji a bude také vyhlášen nejlepší traktor a traktůrek. Organizátoři měli rovněž připravenu soutěž v orbě, ale protože pole je dost podmáčené, zařadí disciplínu, v níž budou traktoristé soutěžit, kdo dojede nejdál v bažině.

Na zátorské traktoriádě o legraci není nouze. Foto: Lukáš Kuchta

Na zátorské traktoriádě o legraci není nouze. Foto: Lukáš Kuchta

Na šestikilometrový Vidnavský okruh jsou zváni cyklisté na horských kolech. Jak uvedla Blanka Kubáňová z místního informačního centra, závodit se bude v sedmi kategoriích, přičemž do jedné z nich – retro – se chystají milovníci jízdy na „ukrajině“, skládačce a dalších starších typech kol. Prezentace všech účastníků z řad juniorů i dospělých začíná ve 12 hodin ve vidnavském areálu TJ, start první časovky je ve 13 hodin.

Atraktivní závod v běhu do cvilínských schodů (celkem je jich 218) pořádá Klub orientačních sportů v Krnově. Startuje se v deset hodin. Patronem závodu je olympijský medailista z Vancouveru 2010 Jiří Magál z Krnova.

Kdo má rád kvalitní znojemská vína, je zván do Dolní Moravice na Moravické vinobraní. Zábava vypukne ve 13 hodin před místním obecním úřadem. Podávat se bude i pravý burčák, zajištěna je rovněž hudba k poslechu a tanci. Dorazí také historická vozidla.

Roztodivné kouzelné bytosti si dají sobotní dostaveníčko na javornickém zámku Jánský Vrch. Přesně v 17.20 hodin začíná první šedesátiminutová prohlídka, další pak pokračují až do 22 hodin. Nevšední putování nočním zámkem má být plné čar a kouzel.

Ilustrační foto: Zámek Jánský Vrch

Zámeckou sezónu v Janovicích ukončí o tomto víkendu členové polského souboru Troche Lipa a pěveckého sboru Chór na Obcasach. Zahrají divadelní představení Věnce. Kulturní odpoledne v podání přátel z družebního okresu Opole začíná v 16 hodin, vstup je zdarma.