Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Priessnitzovy léčebné lázně navštívil jejich zakladatel

Mám ráda vonící lázeňské kolonády, na nichž se zvolna procházejí noblesně vyparáděné dámy s kypícími květinovými klobouky a vyšňoření pánové ve slušivém fraku a s hůlčičkou. Proto jsem s potěšením přijala pozvání na druhý květnový víkend do Jeseníku. Zahajovali tam už 170. lázeňskou sezonu.

Kdo se s oblibou vrací do minulosti, mohl v sobotu ráno nasednout v Olomouci do historického vlaku a vydat se na památnou jízdu do osvěžujících hor. Sedmdesátiletá „mladice“ lokomotiva Šlechtična vypouštěla malebnou krajinou husté obláčky páry. Radostně pískala. Chvílemi funěla. Spokojeně oddychovala a zvesela překonávala ostré stoupání. Ve V.I.P. vagonu zatím vedli důležitá pojednání nejen představitelé Olomouckého kraje v čele s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem, ale i zástupci Českých drah, šumperského a jesenického okresu. Především však zaujal host z nejvzácnějších. Světově uznávaný přírodní lékař Vincenz Priessnitz se svou půvabnou chotí Sofií a doprovodnou družinou. Oficiální zahájení lázeňské sezony se blíží…

Jesenické nádraží tone v obležení několika stovek nedočkavců, kteří netrpělivě vyhlížejí sváteční příjezd Šlechtičny. Místní Dechový orchestr mladých a pohledné mažoretky přispívají k působivé slavnostní atmosféře. Po krátkém uvítacím ceremoniálu se všichni přesouvají přímo do srdce láznípřed Priessnitzovo sanatorium. Májové slunce štědře hřeje a nechává vyniknout všudypřítomné kráse. Sotva hosté pozdraví početné davy návštěvníků, neopomenou vyjádřit svůj obdiv k jesenické krajině, dochovaným tradicím a hlavně věhlasným lázním.

Chvíle napětí. Okamžik očekávání a …najednou se objeví v  dobových kostýmech pár z nejočekávanějších. Zakladatel jedinečné přírodní vodoléčby, trvalé slávy jesenického lázeňství – Vincenz Priessnitz. Vystupuje z minulého času a po boku své ženy Sofie vyjadřuje neskrývané uznání všem, kteří až do dnešních dnů šíří a obohacují znamenitou pověst léčivé jesenické vody. Řízná dechová hudba. Dokonale secvičené mažoretky. Sluníčko nad horami. Nádherně zdobené šaty sličných dam a elegantních pánů. Pozvolna se před námi vynořují „krásné časy“ z počátku minulého století, kdy se lidé uměli radovat, odpočívat a procházet se v pestrých róbách a slunečníkem nad hlavou.

Třídenní bohatý program slavnostního zahájení 170. lázeňské sezony v Jeseníku se proměnil v barvitý maraton příjemné zábavy, přitažlivého zpěvu, rozmanité hudby, podmanivého tance a skvělé nálady. Krásné lázeňské časy v přítomnosti legendárního Vincenze Priessnitze znovu ožívají a po svém přispívají k letošním oslavám 750 let města Jeseník.

Pohlednice z otevření 170. lázeňské sezony v Jeseníku. Foto: Stanislav Juga