Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Priessnitzovy léčebné lázně navštívil jejich zakladatel

Mám ráda vonící lázeňské kolonády, na nichž se zvolna procházejí noblesně vyparáděné dámy s kypícími květinovými klobouky a vyšňoření pánové ve slušivém fraku a s hůlčičkou. Proto jsem s potěšením přijala pozvání na druhý květnový víkend do Jeseníku. Zahajovali tam už 170. lázeňskou sezonu.

Kdo se s oblibou vrací do minulosti, mohl v sobotu ráno nasednout v Olomouci do historického vlaku a vydat se na památnou jízdu do osvěžujících hor. Sedmdesátiletá „mladice“ lokomotiva Šlechtična vypouštěla malebnou krajinou husté obláčky páry. Radostně pískala. Chvílemi funěla. Spokojeně oddychovala a zvesela překonávala ostré stoupání. Ve V.I.P. vagonu zatím vedli důležitá pojednání nejen představitelé Olomouckého kraje v čele s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem, ale i zástupci Českých drah, šumperského a jesenického okresu. Především však zaujal host z nejvzácnějších. Světově uznávaný přírodní lékař Vincenz Priessnitz se svou půvabnou chotí Sofií a doprovodnou družinou. Oficiální zahájení lázeňské sezony se blíží…

Jesenické nádraží tone v obležení několika stovek nedočkavců, kteří netrpělivě vyhlížejí sváteční příjezd Šlechtičny. Místní Dechový orchestr mladých a pohledné mažoretky přispívají k působivé slavnostní atmosféře. Po krátkém uvítacím ceremoniálu se všichni přesouvají přímo do srdce láznípřed Priessnitzovo sanatorium. Májové slunce štědře hřeje a nechává vyniknout všudypřítomné kráse. Sotva hosté pozdraví početné davy návštěvníků, neopomenou vyjádřit svůj obdiv k jesenické krajině, dochovaným tradicím a hlavně věhlasným lázním.

Chvíle napětí. Okamžik očekávání a …najednou se objeví v  dobových kostýmech pár z nejočekávanějších. Zakladatel jedinečné přírodní vodoléčby, trvalé slávy jesenického lázeňství – Vincenz Priessnitz. Vystupuje z minulého času a po boku své ženy Sofie vyjadřuje neskrývané uznání všem, kteří až do dnešních dnů šíří a obohacují znamenitou pověst léčivé jesenické vody. Řízná dechová hudba. Dokonale secvičené mažoretky. Sluníčko nad horami. Nádherně zdobené šaty sličných dam a elegantních pánů. Pozvolna se před námi vynořují „krásné časy“ z počátku minulého století, kdy se lidé uměli radovat, odpočívat a procházet se v pestrých róbách a slunečníkem nad hlavou.

Třídenní bohatý program slavnostního zahájení 170. lázeňské sezony v Jeseníku se proměnil v barvitý maraton příjemné zábavy, přitažlivého zpěvu, rozmanité hudby, podmanivého tance a skvělé nálady. Krásné lázeňské časy v přítomnosti legendárního Vincenze Priessnitze znovu ožívají a po svém přispívají k letošním oslavám 750 let města Jeseník.

Pohlednice z otevření 170. lázeňské sezony v Jeseníku. Foto: Stanislav Juga