Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Příští rok v Jeseníkách ve znamení 1. republiky

Každá z nás občas zvědavě nahlédne do šatníku své (pra)babičky, aby z něj vylovila nějaký ten skvělý „kousek“. Před zrcadlem se pak sladce zasní, jakáže móda u nás přála ženám v meziválečném období. První republika (1918-1938) už nějaký čas nastavuje svou tvář v seriálu České televize. Sami ji někdy zjednodušeně vnímáme jako „staré dobré časy“. Potrpěla si na ženskou krásu. Mužskou eleganci. Dokonalost. Vybroušené detaily a působivé maličkosti. Dámy vyhledávaly módní salóny. Milovaly klobouky. Kabelky a drobné šperky. Pánové si oblékali černé žakety, ale i slavnostní smokingy. Pyšnili se hodinkami zavěšenými na řetízku.

Jenže první republika nepředstavovala jen módu, na kterou lidé třeba v horských oblastech neměli příliš času a peněz. Více se museli věnovat každodennímu zabezpečení své početné rodiny. Často žili ve skromných podmínkách. Bojovali o práci a přízeň osudu. Stravovali se obyčejně, v duchu hesla „co dům dal“. Uměli se však i přátelsky bavit a krásně žít.

Období 1. republiky se k nám svou nezaměnitelnou atmosférou vrátí příští rok jako obohacující „doplněk“ cestovního ruchu v Jeseníkách. Euroregion Praděd připravuje ve spolupráci se společností Moravian-Silesian Tourism, s.r.o. a se svými partnery novinku, která stylově oživí nadcházející turistickou sezónu. Za tímto účelem se uskutečnil první říjnové úterý v Hotelu VZ Ovčárna pod Pradědem workshop na téma „1. republika – meziválečné období v Jeseníkách“. 

Další informace najdete v sekci Tiskové zprávy a průběžně na našich stránkách.

Za 1. republiky flašinetáři hrávali na tržištích, dvorcích a ulicích měst. Snímek je z areálu ruční papírny ve Velkých Losinách. Foto: Stanislav Juga