Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

S kastelánem linhartovského zámku o jeho splněných přáních a jednom velkém snu

Kdo zná Jaroslava Hrubého, kastelána ze zámku v Linhartovech, dá mi jistě za pravdu, že tento historický skvost nemohl dostat lepšího správce. Je to jeden z nejobětavějších lidí, kterého jsem v našich krásných Jeseníkách poznala. Pro obnovu linhartovského zámku získal spoustu přátel a příznivců.

Ti se ochotně podíleli například na přípravě srpnové noční prohlídky, na kterou přijalo pozvání přes dva tisíce návštěvníků. Před jejich příchodem tři desítky nadšenců téměř hodinu zapalovaly v zámeckých prostorách 8500 svíček, a to včetně sklepení. Druhý den brzy ráno se pak všichni pustili do úklidu, aby v 11 hodin dopoledne mohla začít pravidelná prohlídka zámku.

„Je dobré, když si lidé vezmou za své jakékoliv kulturní zařízení v obci a vdechnou mu život,“ uvedl Jaroslav Hrubý, který oceňuje i výbornou spolupráci s radními a zastupiteli Města Albrechtice. A připomíná stěžejní akce, které se v letošním roce v Linhartovech uskutečnily:

„Hned 1. dubna jsme uspořádali velikonoční jarmark a 20. května pak zahájili dvanáctou sezónu. O devět dní později návštěvníky zámku potěšilo vystoupení pěveckých sborů z Krnova a Šternberku. V červnu jsme pasovali děti z mateřské školy ve Městě Albrechticích na prvňáčky. Nezapomínáme na pravidelné výstavy výtvarníků a fotografů. V srpnu do zámeckého parku dorazila čtyřicítka veteránů a nových typů automobilů značky Porsche. Letos poprvé jsme díky spolupráci s krnovským kinem Mír pozvali milovníky filmu do letního biografu na zámeckém nádvoří. V říjnu jsme přivítali dechovku z Města Albrechtic a v listopadu začalo balení jednotlivých expozic a pustili jsme se do přípravy prosincových akcí.  Pokud nám do jejich konání nějak dramaticky nezasáhne počasí,  bude letošní sezóna patřit k těm nejúspěšnějším,“ dodal Jaroslav Hrubý.

Jeho velkým přáním je, aby zámek v budoucnu ještě více vyhledávaly rodiny s dětmi. „Zápisy v návštěvní knize svědčí o tom, že se nám to daří, což dělá velkou radost nejenom mně, ale také mým pomocníkům Anetě Bikárové, Ivetě Kaperové, Kateřině Žákové, Dominice Černé, Adamu Růžičkovi a paní Miluši Kaletové. Jsou to průvodci, ale i kamarádi dětem a přátelé dospělým.“

Přáním kastelána je, aby zámek patřil hlavně dětem. Jako výtvarník a všeumělec dokáže pro ně zhotovit ty nejroztodivnější exponáty. Foto: archiv Euroregion Praděd

Co návštěvníky ve výstavních prostorách zajímá nejvíce? Asi keramika Jana Kutálka, který by letos oslavil sté narozeniny. Díky jeho snaše Daně Kutálkové patří figurky čertů, faunů, vodníků a jiných pohádkových postaviček k nejpozoruhodnějším exponátům. Letos je obdivovali i hosté ze zahraničí, například z Itálie, Španělska, Rakouska, Polska a Jihoafrické republiky.

Kutálkovy figurky jsou srdeční záležitostí linhartovského kastelána. Je přesvědčen, že člověk si má plnit své sny. Mnohé se mu také splnily. Přesto má ještě jeden, a to docela velký. „Byl bych nesmírně šťastnou bytostí, kdyby se podařilo přesvědčit také polské kolegy k opravě oranžérie, která stojí těsně za řekou Opavicí. Tento objekt je v havarijním stavu a dříve byl součástí celého zámeckého areálu. Dala by se z něj vytvořit například nádherná  koncertní síň. A propojila by opět to, co po staletí patřilo  k sobě. Génius loci by fungoval jak na české straně, tak na té polské,“ uvedl Jaroslav Hrubý.

Pro novou sezonu v roce 2018 připravuje Jaroslav Hrubý několik zajímavých překvapení. Foto: archiv linhartovského zámku

Pozvánka na vánoční jarmark a adventní koncert

Tradičního jarmarku, který se koná 2. prosince od 9 do 16 hodin na linhartovském zámku, se zúčastní přes sedmdesát řemeslníků z Čech, Moravy a Slezska. Nabídnou adventní věnce, keramiku, košíkářské zboží, šperky, malovaný textil, pedig, koření a bylinky, svíčky, domácí marmelády, med a včelí výrobky nebo perníčky. Aby lidem na jarmarku nevyhládlo, o to se postarají prodejci zabijačkových pochoutek, punče a jiných dobrot.

Naposledy se v letošním roce otevřou zámecké brány v pátek 8. prosince od 19 hodin, kdy na adventním koncertu vystoupí Soubor lidových písní a tanců Valašský Vojvoda. Pro Jaroslava Hrubého to bude třešinka na pomyslném dortu všech akcí, které se letos v Linhartovech uskutečnily.