Listujte si průvodcem



   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Ski areály investovaly především do zasněžovací techniky

Večerním lyžováním zahájí v pátek 14. prosince 2018 novou zimní sezonu areály Kopřivná a Karlov pod Pradědem v Malé Morávce. V Karlově se bude lyžovat na sjezdovce Ski Express. V sobotu a neděli si lyžaři v obou střediscích užijí denní i noční lyžovačku.
Ski Aréna Karlov nabídne letos hned několik novinek. „Počet přepravených osob zvýší a zrychlí odbavení dvě nové odpojitelné čtyřsedačkové lanovky. Obec pořídila s pomocí státní dotace rolbu na úpravu běžkařských tras. Ta původní sloužila třináct zimních sezon a začala být hodně poruchová. Pokud je sníh, udržujeme denně osmdesát kilometrů běžeckých tras,“ řekl starosta Malé Morávky Ondřej Holub. Nová rolba stála 4,16 milionu korun. Další velkou investicí obce do zlepšení služeb v lyžařském středisku byla výstavba chodníku. „Zvýší se bezpečnost, ale také pohodlí chodců. Na jeho zimní údržbu máme malou techniku, nechybí ani fréza a nakladač,“ dodal O. Holub.

Starosta Ondřej Holub informoval novináře o novinkách v zimní sezoně.

Starosta Ondřej Holub informoval novináře o novinkách v zimní sezoně.

První novou lanovku, Myšák, najdou zájemci na začátku střediska. Původní dvousedačku zde nahradila čtyřsedačková lanovka s bublinami. V areálu Roháč spustí od ledna druhou čtyřsedačku. Každá přepraví 2 400 osob za hodinu. Do celé Arény Karlov přibyla moderní sněžná děla. Zasněžovací systém je plně automatický a dokáže reagovat na změny teploty a okolní podmínky. Sjezdovky tak lze zasněžit rychleji a zároveň se sníží spotřeba energie až o 35 procent.
Novými pojízdnými pásy je vybavena lyžařská škola. Jeden z nich je dokonce krytý, takže malí lyžaři budou i v méně příznivém počasí stále v suchu. Pojízdný koberec propojil také svahy mezi Myšákem a Kazmarkou. Vzájemným spojením tří zdejších skiareálů mají lyžaři na jeden skipas k dispozici sjezdovky všech obtížností – od lehkých rodinných až po FIS černou.

Poslední vylaďování bublin na čtyřsedačce Myšák.

Poslední vylaďování bublin na čtyřsedačce Myšák.

Večerním lyžováním zahájí letos sezonu i lyžařské středisko Kopřivná v Malé Morávce. Podle tiskové mluvčí Andrei Mlčochové si jeho návštěvníci moderní šestisedačkovou lanovku s vyhřívanými sedadly a bublinami, která byla spuštěna loni, velmi oblíbili. „Letos jsme investovali do technického zázemí a služeb. Prioritou byly další sněžné technologie. Kvalitní a výkonné zasněžování je základem pro perfektní podmínky s maximálním ohledem k životnímu prostředí. Pořídili jsme novou rolbu, která zrychlí úpravu sjezdovek před večerním lyžováním, rozšířena byla půjčovna lyží, vznikl nový výukový prostor pro pokročilejší zájemce o školu lyžování. A v našem Apres ski baru Deštník budou každou sobotu koncerty,“ uvedla tisková mluvčí areálu. Ceny skipasů podle ní letos zvyšovat nebudou.

Na sjezdovce v Kopřivné si před spuštěním sezony užívali hlavně lyžařští instruktoři.

Na sjezdovce v Kopřivné si před spuštěním sezony užívali hlavně lyžařští instruktoři.

Úterní sněžení přivítal provozovatel Ski Arény Vrbno ve Vrbně pod Pradědem Zdeněk Skokan. „Teď bychom potřebovali ještě mráz, aby podklad promrzl a my mohli začít se zasněžováním. Všechna děla řídím automaticky přes počítač a vodu bereme z naší retenční nádrže,“ poznamenal Z. Skokan. Právě do systému zasněžování letos investovali nejvíce finančních prostředků. V areálu se širokou přes dva kilometry dlouhou sjezdovkou nabízejí dva vleky, k dispozici je lyžařská škola i půjčovna sportovního vybavení. Návštěvníky přitahuje také bobová dráha, která je v provozu po celý rok.

Ve Ski Aréně Vrbno investovali do moderních sněžných děl.

Ve Ski Aréně Vrbno investovali do moderních sněžných děl.

V areálu Ski Annaberg v Andělské Hoře se dvě hlavní sjezdovky nacházejí na jižním svahu. Zasněžovat tu proto ještě nezačali. „Vodu máme z rybníka v obci, trochu s ní musíme hospodařit. Jakmile to však počasí dovolí, hned děla spustíme,“ informoval provozovatel areálu Josef Novák. Svah je podle něj ideální pro výuku dětí, proto zde organizují nedělního Annaberského lyžáčka pro zájemce od 6 do 9 let. Rodiče svého potomka ráno přivezou a odpoledne si ho zase odvezou. Oblíbené jsou přebory škol i závody pro veřejnost. Zájemci si mohou půjčit lyžařské a snowboardové sety se všemi doplňky. Pro děti jsou připraveny sáně a boby, pro běžkaře zase kompletní běžecká lyžařská výbava.

Na sníh a mráz netrpělivě čekají ve Ski areálu Annaberg.

Na sníh a mráz netrpělivě čekají ve Ski areálu Annaberg.