Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Turistický ruch v Jeseníkách obohacují elektrokola

V průběhu léta mnohem častěji potkáváme v jesenické horské krajině cyklisty. Nejenom ty „klasické“, vyšňořené do sportovního oblečení, ale někdy taky starší, méně zdatné jezdce na elektrokolech. Že je to hit sezóny, není pochyb. Pokud návštěvník Jeseníků nemá svůj vlastní bicykl poháněný elektromotorem, může si jej zapůjčit a v průběhu jízdy dobíjet. Nejen k tomuto účelu slouží projekt JESCYKLO v Jeseníkách.


„Trasy a okruhy pro elektrokola vznikly ve spolupráci s nositelem projektu JESCYKLO, který je partnerem Euroregionu Praděd. Jsou unikátní v tom, že využívají sítě našich partnerů, kteří splňují kritéria pro jejich vznik a udržitelnost – poutavé zážitky, záruku kvality služeb, dobrých informací a spolehlivého servisu,“
vysvětluje Michal Blaškovýkonný manažer destinační společnosti Euroregion Praděd. „Milovníci Jeseníků, kteří si ze zdravotních či jiných důvodů netroufají vyšlápnout na běžných kolech, mají možnost projížďky v přírodě s nejčistším vzduchem ve střední Evropě.“

Příznivci našich hor z portálu Jescyklo pečlivě připravili a prověřili jednotlivé trasy a okruhy, aby se cyklista nikde neztratil a spolehlivě vrátil do místa, odkud vyjel. V mapách detailně popisují vhodná místa zastávek, spolu se seznamem nabíjecích stanic, ubytovacích zařízení, občerstvovacích míst, a také informačních center, jejichž pracovníci mají o trasách a okruzích dokonalý přehled.  Organizátoři z Jescyklo chtějí, aby návštěvníci Jeseníků při jízdě na elektrokolech pohodově a odpočinkově naplnili svůj volný čas. Vůbec nejde jen o počet ujetých kilometrů, ale o příjemné prožití víkendu nebo části dovolené.  

Jaké zážitky jízda na moderním kole s posilovacím pohonem přináší, na to jsme se zeptali Zdeňka Jarmara, ředitele Euroregionu Praděd, který neodolal a koupil si ho k projížďkám jesenickou krajinou. Počátkem léta si „naordinoval“ jeden z mnohých okruhů, 65kilometrovou trasu: Bruntál – Moravskoslezský Kočov – Valšov – Nová Pláň – Volárna – Roudno – Bílčice – Leskovec nad Moravicí – Razová – Mezina – Bruntál. „Je to bezesporu pěkný zážitek z jízdy, zejména v našem kopcovitém terénu. Roviny, malá převýšení, krásné cyklostezky a cyklotrasy. Ten povznášející pocit z Jeseníků jsem dosud neznal, až nyní s elektrokolem. Je vhodné pro seniory a fyzicky méně zdatné cyklisty. Ovšem požitek z jízdy na něm ocení i mladší a zdatnější cyklisté. Dostanou se dál a u nás také výš. Bez velké námahy poznají více z krás Jeseníků…“

Pracovníci informačních center (IC) v jednotlivých místech Jeseníků ochotně podají zájemcům o jízdu na elektrokolech potřebné informace. Někde jim elektrokola zapůjčí (např. IC v Bruntálu, Rýmařově a Janovicích) nebo doporučí nejbližší půjčovnu. Třeba v Jeseníku u Mariana Bodnára, v Jeseníky Tour. A kteří turisté jsou jeho nejčastějšími zákazníky?

„Hlavně partnerské páry, nejvíce ve věku nad padesát let, ale i mladší, přibližně od 35 let věku. Přicházejí i turisté, kteří sice sportují, ale chtějí vidět více z krás Jeseníků, než by stihli na normálním kole. Při celodenní projížďce na elektrokole nejsou večer tak unaveni.“ svěřuje se Marian Bodnár.


Zuzana Pavlusová z Informačního centra v Krnově vzkazuje
: „Do Krnova přijíždí mnoho cyklistů i s elektrokoly, pro které máme zpracovanou mapu trasy Krnovsko-Hlubčicko-Prudnicko, o niž je velký zájem. Dále jsme pro ně připravili servisní kufr. Pro případ, že by nutně potřebovali něco na svém kole opravit a neměli s sebou nářadí.“

Projekt Jescyklo v Jeseníkách nabízí po celou sezónu zcela nové zážitky a někdy i malá dobrodružství. Pokud by však někdo náhodně „zakufroval“, může využít doplňkové služby cyklobusů regionálního dopravce Arriva Morava. Ten se v případě potřeby promění ve „žlutého anděla“ a spolehlivě se postará o cyklistu a jeho kolo.  

Ještě něco. Není náhoda, že se o rozšíření projektu JESCYKLO do společného příhraničí zajímají partneři z polské části Euroregionu Praděd. Jízdu přitažlivou jesenickou krajinou na elektrokole je rovněž možné spojit s  letní hrou Brány Jeseníků.

Tiskovou zprávu připravila: Moravská tisková agentura, 9. srpna 2017, pohlednice Stanislava Jugy

Důležité odkazy: