Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Úvalno je nejlepší vesnicí Moravskoslezského kraje

Úvalno, které v minulých dnech zvítězilo v krajském kole soutěže Vesnice roku 2018, stále více vyhledávají turisté. Porotu zaujalo zejména originalitou, jedinečností a tvořivým přístupem k rozvoji obce.

„Ocenění dostali za vytváření moderních a atraktivních veřejných prostor s důrazem na ekologii. Citlivý a tvořivý přístup k architektonickému dědictví obce a jejich propojení s kulturními a vzdělávacími aktivitami napříč všemi generacemi,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Byli jsme v Úvalně na výletě, děti byly ze zrcadlového bludiště nadšené,uvedla Maja Fialka, která patří k desítkám gratulantů občanům Úvalna. Riša Petřík doplnil, že vítězství by nebylo možné bez místního starosty Radka Šimka, který si zaslouží velkou poklonu.

Radek Šimek si opravdu uznání zaslouží. To on především má lví podíl na rozvoji obce s 976 obyvateli. Neustále přichází s novými nápady, jak zpříjemnit život ve vesnici a jak přilákat turisty. Vytvořil zrcadlový labyrint – kopii petřínského bludiště v Praze. Úvalenští ho otevřeli teprve loni na podzim a v následujících měsících zaznamenali zvýšený zájem i o místní rozhlednu Hanse Kudlicha.

Návštěvníci Úvalna si mohou prohlédnout také působivé muzeum s galerií na Rychtě, retromuzeum na Faře a farní kostel svatého Mikuláše. Při pěkném počasí jistě neodmítnou pozvání plovárny Na výsluní.

Starosta šimek se svým týmem nezahálí ani nyní. Buduje další labyrint, tentokrát dveřní. Lidé z obce a okolí na novou atrakci věnovali padesát různých dveří. Má být hotova do konce školního roku, aby se stala dalším letním prázdninovým lákadlem pro turisty a rekreanty.

Plovárna Na výsluní. Foto: Radek Šimek

Zrcadlový labyrint je lákadlem zejména pro rodiny s dětmi. Foto: Archiv obce Úvalno

Občané darovali Úvalnu deset jízdních kol. Pracovníci obecního úřadu je natřeli na růžovo. Jsou zaparkována různě na veřejných prostranstvích, kde si je lidé podle potřeby půjčují a využívají k rychlé přepravě. Foto: Archiv obce Úvalno