Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Víkendová pozvánka na oslavy města Jeseník, burčákobraní, festival řízků, dýňobraní a arašídový guláš

Kam se vydat v Jeseníkách o nadcházejícím víkendu 16. a 17. září 2017? 

Tak třeba do Jeseníku, kde budeme oslavovat 750 let lázeňského města. Slavnost se ponese ve středověkém duchu. Jeseník ožije starodávnou hudbou, jarmarkem, vystoupením kejklířů a rytířskými turnaji. Celodenní sobotní program začne v 9.30 hodin průvodem ze Zámeckého na Masarykovo náměstí, kde se uskuteční stěžejní část oslav. Veřejnost se může těšit na pravý středověký rytířský turnaj, v němž vystoupí skupiny Čeští lvi a Opolskie Bractwo Rycerskie. Líté boje předvedou také místní šermíři a skupiny Solutus nebo Nuntius Regis. Řinčení zbraní vystřídá hudba v podání skupin Weytora, Rabussa nebo Jagabab. A ke slovu přijdou i tance Via Nemesis a tanečnic z Bella Arabica.
V neděli pak bude na Masarykově náměstí slavnostně odhalena zrenovovaná socha sv. Jana Nepomuckého, která se na náměstí po více jak půl století opět vrátí. 

Náměstí v Jeseníku před oslavami 750. výročí města. Foto: Stanislav Juga

Podzimní burčákobraní se koná v sobotu 16. září od 13 do 20 hodin v krnovské zahradě Flemmichovy vily. Dobrá zpráva pro seniory: Pro ty, kteří jsou již ve věku nad 65 let, mají vstup na slavnost ve znamení zpěvu, jídla a dobrého vína zdarma. Ostatní uhradí za vstupenku třicet korun, děti do 15 let mají vstup volný.

A ještě jedna pozvánka do Krnova, tentokrát na festival kávy. Do baru Malé Café na Zámeckém náměstí se v sobotu 16. září sjedou kávoví nadšenci z blízkého i vzdáleného okolí, aby předvedli a návštěvníkům nabídli nejrůznější druhy oblíbeného lahodného nápoje. Podávat se bude od 9 do 17 hodin.

Ženám a mužům, kteří jsou mistry v sečení trávy kosou, je určena pozvánka manželů Křenkových z Nedělní školy tradičních řemesel ve Stránském. V sobotu 16. září v 15 hodin pořádají Memorial Jana Koštiala. Je to již tradiční akce, na níž nejlepší účastník soutěže získá titul Sekáč roku. Křenkovi připravili i další zábavu pro děti i dospělé. Například  soutěž v hodu kukuřicí na cíl a opékání špekáčků u táboráku.

Festival řízků, tradiční gastronomickou akci, pořádají restaurace, penziony a hotely v Malé Morávce a Karlově 16. a 17. září. Kuchaři už nyní pilují jídelníčky a nakupují kuřecí, vepřové, krůtí, telecí i srnčí maso. To aby své hosty potěšili nejrůznějšími řízkovými pochoutkami.

Příznivci dýní jsou zváni na Dýňobraní do areálu zahradnictví v Nádražní ulici v Osoblaze. V sobotu 16. září od 12 do 18 hodin zde můžete ochutnat dýňové dobroty, například oblíbené horké vafle, lízátka, pražená semínka apod. Protože vedle vystavených dekorativních i jedlých dýní bude otevřena také tvořivá dílna, přibalte si do batůžků nožíky.

Jaké pochoutky se dají připravit z dýně, to se dozvíte na osoblažském dýňobraní. Foto: Stanislav Juga

Kuřecí pikantní polévku, jaká se vaří v Mali, ochutnáte, přijmete-li pozvání do hájenky ve Volárně u Slezské Harty v sobotu 16. září od 16 hodin. Koná se tu beseda s Pavlem Novákem, dobrodruhem, cestovatelem a průvodcem. Kuchařský tým při té příležitosti připravil menu složené z afrických jídel. Podávat se budou například arašídový guláš, ragů s batáty a pečené ryby.

Nemáte-li ještě program na víkendový pobyt v našich krásných horách, obraťte se s důvěrou na pracovnice informačních center, kde vám poradí, kam se vydat. Foto z IC Katovna v Jeseníku: Stanislav Juga

A na závěr pozvánka pro zdatné turisty: Výstup na Praděd za východem slunce organizuje Zuzana Kuliszová.  Kdy je sraz? 16. září v Ramzové ve 21 hodin. Kde? Pod přístřeškem, který se nachází 190 metrů od vlakového nádraží.  „Na takovýto výlet potřebujete kondičku, půjdeme cca osm a půl hodiny tam a zhruba sedm hodin zpět. Dostatečně se proto v pátek vyspěte, ať máte energii. Dál mějte dobré pevné pohodlné boty, podzimní oblečení s nádechem zimy, triko na převlečení, rukavice, čepice a šátky do zásoby.  A také dostatek tekutin, minimálně 1,5- 2 litry,“ vzkazuje Zuzana. Více informací na Facebooku: Výstup na Praděd za východem slunce.

Ilustrační foto z Jeseníků: Stanislav Juga