Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Vyšlápněte si po Jeseníkách na elektrokolech s novou mapou

Elektrokola jsou hitem posledních let. Na rozdíl od těch klasických jízdu usnadňuje pomocný elektrický pohon. Elektromotor se sám iniciuje při šlapání a násobí jeho sílu, což je výhodou zvláště při jízdě do kopce. I po vybití baterie je však kolo provozuschopné. Jejich oblíbenost tak neustále roste.
Tomuto trendu vychází vstříc Euroregion Praděd se svými partnery, členy Regionálního fóra cestovního ruchu, a rovněž Moravskoslezský kraj. Ten v letošním roce poskytl dotace na zakoupení elektrokol Vrbnu pod Pradědem, Krnovu, Karlově Studánce, Mikroregionu Slezská Harta a Ski areálu Kopřivná v Malé Morávce. Přibývá také počet míst, kde si lze elektrokola bezplatně dobít. Nabít si elektromotor jde totiž kdekoliv, kde je zásuvka 230 V.

Jeseniky_bike

V Jeseníkách jsou vítáni všichni milovníci kol. Foto: Archiv EUR Praděd

„Tato kola vyhovují méně zdatným cyklistům, rodinám s dětmi a seniorům, nebo lidem v rekonvalescenci po nemoci či úrazu. Společně s partnery Euoregionu Praděd a provozovatelem webu Jescyklo.cz jsme zatím na české straně Jeseníků vytvořili devět tras vhodných pro tento typ kola. Zájemci zde najdou popis zajímavých turistických cílů, ale také půjčovny elektrokol, nabíjecí místa, kontakty na informační centra, servisy i možnosti občerstvení. Letos jsme vydali novou vícejazyčnou turistickou mapu Jeseníků, kde jsou jednotlivé trasy vyznačeny,“ řekl Michal Blaško, výkonný manažer destinační společnosti Euroregion Praděd.

Dobré zkušenosti s půjčováním elektrokol mají v Městském informačním centru (MIC) Bruntál. K dispozici jsou dvě kola, na kterých lze ujet na jedno nabití přibližně 80 až 100 kilometrů. Zájemci si mohou kolo vypůjčit maximálně na 48 hodin. „Kola půjčujeme převážně ráno po otevírací době od 8 hodin. Vše je o domluvě, zákazníci nám kola vracejí zpravidla do 16 hodiny nebo následující den nejpozději do 8.30 hodin,“ uvedla Adéla Chylíková z MIC v Bruntále. Poplatek za vypůjčení jednoho kola je 100 korun. Při vypůjčení je třeba složit vratnou kauci ve výši 500 korun. V infocentru zájemcům půjčí také nabíječku, zámek a helmu.
Půjčovna Turistického informačního centra (TIC) Krnov disponuje sedmi elektrokoly, tři jsou treková, dvě horská a dvě krosová. Elektrokolo půjčí po předložení dokladu totožnosti, kauci 2 000 korun a cenu za půjčení, která se pohybuje od 80 korun za dvě hodiny do 320 korun za 24 hodin. Dobíjecí stanice je přímo v TIC Krnov. Lidé se mohou s půjčenými koly vydat třeba do Osoblahy a využít při tom úzkorozchodný vlak z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy, který vypravují ve vybrané dny Slezské zemské dráhy. V rámci spolupráce s městem Krnovem mohou totiž turisté převézt elektrokola zapůjčená v krnovském turistickém informačním centru v tomto vlaku zadarmo.
Půjčte si mě! Takový název nese služba, kterou pro turisty a návštěvníky zajišťuje město Vrbno pod Pradědem. Půjčovna je v areálu Autokemping Dolina. Půjčovné se skládá z vratné kauce a servisního poplatku, aby kola byla stále ve skvělém stavu. Také v Infocentru v Leskovci nad Moravicí zájemcům půjčují elektrokola. K dispozici jsou dva typy MTB. Půjčovné je 50 korun za hodinu. Vratná kauce činí 500 korun za každé kolo. Všechna informační centra i půjčovny doporučují zájemcům, aby si raději předem zatelefonovali a sjednali rezervaci. (MTA)