Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Spolek Přátelé Vrbenska pořádá netradiční historickou Výstavu na ulici

Chystáte se do Jeseníků na dovolenou nebo jen tak na výlet a zajímáte se o sport a jeho historii? V tom případě vám doporučuji navštívit ve dnech od 26. května restauraci Andělku v areálu Ski Aréna ve Vrbně pod Pradědem.  Při občerstvení vám obsluha na požádání přinese několik alb s fotografiemi a dalšími dokumenty k prohlédnutí. Dozvíte se z nich spoustu zajímavostí a mimo jiné zjistíte, kdo z vrbenských občanů se stal mistrem Evropy i světa.

1_koipieAndělka však není jediné místo, kde spolek Přátelé Vrbenska pořádá u příležitosti 100. výročí založení Československa netradiční a vskutku originální Výstavu na ulici. Povídala jsem si o ní s Karlem Michalusem, předsedou spolku:

Zatímco v Andělce se zaměříme na sport, v penzionu U Hradilů se věnujeme gastronomii, v bývalé prodejně autodílů u pana Remeše ve Zlatohorské ulici představíme historii průmyslu a v kavárně U Nás proměny města Vrbna pod Pradědem. Před jednotlivými objekty postavíme poutače, které na netradiční výstavu upozorní. V interiérech umístíme na stěnách zvětšené fotografie a dokumenty v obrazových rámech, ostatní archiválie představíme v prohlídkových albech. I když jsme ve Spolku přátel Vrbenska pořádali již řadu výstav, v tak velkém rozsahu ji organizujeme poprvé.

Shromáždili jste 1400 exponátů. Jak se vám to vůbec podařilo?
S mým přítelem Františkem Langrem sbíráme řadu let pohlednice, staré fotografie i další dokumenty. Uvědomili jsme si, že spoustu z nich jsme zatím nikde nevystavovali. Tak proč to neudělat při tak významném výročí naší republiky? Kromě toho jsme vyzvali místní spolky, například hasiče, lyžaře, horolezce, cyklisty a další, aby se Výstavy na ulici také zúčastnili. Výzvu akceptovali a ze svých archivů nám zapůjčili spoustu zajímavých dokumentů.

Pomohla také muzea. V Bruntále jsme objevili obraz města Vrbna z roku 1792. Je malován zvláštní olejovou technikou a zaslouží si prezentaci na místě, kde je hodně světla. 

Někdy svou roli sehrála i náhoda. Dříve jsem pracoval jako vrchní mistr v Lisovnách nových hmot ve Vrbně, ke strojařině mám tedy blízko. Nedávno mi můj zeť donesl katalog společnosti Lessmann z Německa, která patří k největším výrobcům drátěných kartáčů v Evropě a má filiálky po celém světě. Z katalogu jsem se dozvěděl, že firma byla založena v roce 1926 ve Vrbně. Její majitelé byli po válce odsunuti do Německa, kde v roce 1948 vytvořili nový podnik a pokračovali v kartáčové produkci. Oslovil jsem stávající vedení Lessmannu, které nám poslalo zajímavé dokumenty o historii firmy i rodiny. 

Výstavu na ulici slavnostně zahájíte 26. května v 15 hodin ve Ski Aréně. Připravujete bohaté občerstvení i vystoupení cimbálové muziky Slanina. Na pozvánce uvádíte, že netradiční akce ke 100. výročí Československa potrvá do konce letošního srpna. A co s ní bude pak?
Přestěhujeme ji do vrbenské Střechy – střediska kultury a vzdělávání, kde ji budou moci zhlédnout ještě místní občané. A také třeba ti zájemci o historii, kteří chtějí mít všechny exponáty pohromadě na jednom místě.

Přátelé Vrbenska. Foto: www.pratelevrbenska.eu