Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Poznejte Krásné časy monarchie

Téměř 70 let vlády císaře Františka Josefa I., který se do historie zapsal jako nejdéle vládnoucí panovník, bylo dobou překotných společenských proměn. Přesto lidé řešili podobné problémy jako my, jen byli oblečení podle jiné módy, užívali jinak tvarované a barevné nádobí. I o tom je výstava Krásné časy monarchie v Kulturním domě v Javorníku.
„Zapůjčilo nám ji muzeum v Náchodě, které ji připravilo k 100. výročí úmrtí Františka Josefa I. Další exponáty poskytlo Vlastivědné muzeum v Jeseníku. Chceme tak v roce vzniku Československa přiblížit, co předcházelo, jak se našim předkům vlastně žilo za Rakouska-Uherska,“ uvedla Monika Bukalová z javornického informačního centra.
František Josef I. vládl v letech 1848 až 1916. Na výstavě v Javorníku jsou mimo jiné představeny pamětní předměty s jeho vyobrazením i s vyobrazením císařovny Alžběty (Sisi). Nechybí císařova busta, výpravné publikace i upomínkové předměty věnované vladaři a jeho manželce nebo velký v tehdejší době oficiální portrét císaře.
Hlavní pozornost je však věnována každodennímu životu v monarchii a změnám ve společnosti, které během vlády císaře nastaly. Výstava zachycuje roli ženy a muže v tehdejší společnosti, kdy se muži často uplatnili jako vojáci či úředníci, soukromá sféra byla doménou žen. Ukázána je proto domácnost i móda, jejíž trendy od druhého rokoka určovaly francouzská císařovna Evženie a rakouská císařovna Alžběta. Nejstarší šaty z doby císařova panování jsou ze šedesátých let 19. století. Linie šatů se postupně proměňovala. Od krinolínových, které se rozšiřovaly vepředu i vzadu, přes takzvanou turnýru, kdy ženy využívaly vycpávky, česky zvané honzík, až po secesní šaty.
Nechybí šperky a doplňky či vývoj spodního dámského prádla od korzetu k podprsence. Pánské oblečení zastupuje například oblek se šňůrovým zapínáním zvaný čamara a mladší období pak žaket. Součástí jsou rovněž ukázky stolování a technického vývoje v mnoha odvětvích lidské činnosti, který se udál během druhé poloviny 19. století.
Zejména pánskou část návštěvníků zaujmou chladné zbraně – šavle a kordy. Vystaveny budou kordy důstojnický, pošťácký, úřednický. Ten býval součástí slavnostní uniformy státních úředníků. Specializované firmy v období monarchie nabízely i praktické skládací kordy, které měly reprezentovat úřad svých nositelů a zároveň je neomezovat v pohybu. Děti se dovědí, že jejich škola v Javorníku se jmenovala po císaři Františku Josefovi I. Dobová školní mapa zase dokumentuje rozsáhlost Rakouska-Uherska i to, že Slovensko na ní zcela chybí. Výstava potrvá do 30. září 2018.