Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Branami Jeseníků na Javornicko

Navštivte aspoň 4 nabízené atraktivity (placené nebo neplacené) a získejte za 12 korun turistickou nálepku vydanou ve speciální edici. Pokud svůj čas věnujete 8 vybraným cílům, můžete si za 35 korun koupit jedinečnou turistickou známku. Každá n-tá nálepka či známka navíc získává hodnotnou cenu, kterou, bude-li vám štěstí přát, dostanete v informačních centrech (IC) v Javorníku nebo ve Vidnavě.

Kam se na Javornicku vydat:

Muzeum Javorník – dokladem je vstupenka
Exponáty představují Javornicko od jeho nejstarších dějin po současnost. Zastoupeny jsou předměty různých spolků, cechů, podniků a obchodníků, hračky i historické zbraně, ševcovská dílna, unikátní původní historická javornická lékárna, sbírka minerálů z celého světa a výstava obrázků malovaných na skle. Připomenuta je osobnost skladatele Carla Ditterse z Dittersdorfu.

Zámek Jánský vrch – dokladem je vstupenka
Historické sídlo biskupů z Wroclawi, umělecké sbírky pocházejí od renesance až po biedermeier. Okruh Zámecká půda ukazuje autentické krovy z období gotiky i z 18. století, flankovací věž i místnost s hodinovým strojem. Nachází se zde jedna z největších tuzemských sbírek dýmek.

Ennea Caffé: Kavárna u Jana v Javorníku nebo Didier Caffé ve Vidnavě – dokladem je účtenka
Tentokrát si lze vybrat a při návštěvě zámku Jánský vrch zajít do Kavárny u Jana, která je na nádvoří, nebo při pobytu ve Vidnavě zamířít do Didier Caffé. Název je odvozen od bývalé vidnavské šamotárny Didier – Werke.  V obou mají vynikající kávu, domácí zákusky a mnoho dalšího.

Rozhledna Borůvková hora – dokladem je foto
Z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m, na niž vede 155 schodů, se nabízí nádherné výhledy na Otmuchovské a Nyské jezero v Polsku, Kralický Sněžník, Šerák, Praděd, Smrk.

Kavárna a IC Tančírna v Račím údolí – dokladem je účtenka
Tančírna a restaurace se sálem, postavená na začátku 20. století v secesním stylu, patřila k vyhlášeným výletním místům. Nyní kavárna nabízí drobné občerstvení, studené i horké nápoje, v informačním centru naleznete propagační materiály k regionu, suvenýry i tipy na výlet.

Muzeum Vidnava – dokladem je vstupenka
Expozice osidlování Vidnavska je rozdělena do několika částí: historie, geomorfologie, zoologie, ukázka černé středověké kuchyně a prezentace významných osobností. Nejcennějším exponátem je hliněná obilnice, která prokazatelně pochází z Vidnavy. Její stáří se odhaduje na 1 600 let.

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny – dokladem je foto
Rezervace se rozkládá na ploše 32 ha v nejnižším místě okresu Jeseník – 222 metrů nad mořem. Ve společenství bažinných olšin, vrbin, rákosin a ostřic rostou vzácné druhy vodních rostlin. Ornitologové zde zaznamenali 90 hnízdících a 60 tažných druhů ptáků.

Národní přírodní památka Venušiny misky – dokladem je foto
Největší ze skalních mís na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 1,5 m a hloubku přes jeden metr. Lidé útvary, vzniklé zvětráváním žuly, dlouho považovali za obětní mísy. Na skalách jsou další zajímavé tvary – skalní sedadla i křesla, výklenky, žlábkové škrapy a dutiny zvané tafoni.

Ceny v IC Javorník a IC Vidnava
Slezské zemské dráhy – Osoblažská úzkokolejka  – 1 jízdenka pro 2 rodiče a 2 děti
Krnovská synagoga – 1 vstupenka pro 2 osoby
Africké muzeum Holčovice – 1 vstupenka pro dospělé a děti
Zámek Linhartovy – 1 vstupenka pro 2 rodiče a 2 děti
Městské muzeum v Krnově – 1 vstupenka pro 2 osoby
Radniční věž v Krnově – 1 vstupenka pro 2 osoby
Pradědova galerie – 1 vstupenka pro 2 osoby
Návštěvnické centrum a manufaktura fructusterrae – 1 voucher na produkty manufaktury
Městské muzeum Rýmařov – 1 vstupenka
Kaple v Lipkách – 1 vstupenka
Expozice „Dějiny textilnictví na Rýmařovsku“ – 1 vstupenka
SD Resort Schaumannův Dvůr – voucher na 40 lahví speciální edice vody Schaumannovky
Sklárna Jakub – 1 voucher na exkluzivní zážitek
Město Vrbno pod Pradědem – 1 poukaz na zapůjčení elektrokola nebo čtyřkola
Expozice hudebních nástrojů Ostružná – 1 vstupenka
Muzeum Javorník – 1 vstupenka
Jeskyně Na Špičáku – 2 vstupenky pro 2 osoby
Pivovar Hasič Bruntál – 1 voucher na pivo Hasič
Domácí muffiny Bruntál – 1 voucher na domácí muffiny
Zámek Bruntál – 1 vstupenka

 

viola_s_tuzkou_100Bližší informace o hře a jejích pravidlech  získáte v Městském informačním centru v Javorníku v kulturním domě nebo v IC Vidnava.