Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Užijte si prvorepublikové Jeseníky

Ve znamení oslav stého výročí založení Československa žijí také Jeseníky. Zapojila se turistická informační centra, Státní okresní archiv v Jeseníku, Muzeum Bruntál, města a obce se svými muzei a organizacemi, ale také hotely, penziony, kavárny a prodejny, které nabízejí místní výrobky i potraviny. „Tematicky můžeme zaměření rozdělit do několika okruhů – dobová gastronomie a ubytování, architektura, osobnosti, životní styl, kultura, průmysl a další. Konají se výstavy, jarmarky, koncerty, ochutnávky jídel i ukázky řemesel,“ uvedl Michal Blaško, výkonný manažer destinační společnosti Euroregion Praděd.
Výstavu věnovanou konci 1. světové války a vzniku republiky připravilo například Muzeum Bruntál s názvem Mezi orlem a orlicí. Ukázán je mimo jiné docela běžný život během prvních dvaceti let mladého státu, od pádu rakousko-uherského mocnářství po zabrání Sudet nacistickým Německem. Setkáte se tak třeba s klasickým zařízením tehdejší kuchyně, kde nechybí dřevěný příborník, porcelánové nádobí, rovnoramenná váha, mlýnek na maso, ale vystaven je i dobový vysavač. Nechybí Jízdní řád nakladatelství W. Krommer z 15. května 1929, dámské boty firmy z konce 30. let 20. století, dámské kolo značky N.S.U. z roku 1929, nebo Motorové kolo značky Wanderer z roku 1935. Svými díly jsou to připomenuti místní umělci (R. Assman, P. Wann, E. Hürden) nebo spisovatelé (V Heeger, B. H. Wittek). Zastoupeny jsou i reklamy a krátké životopisy firem a jejich majitelů.

muzeum_motokolo

V expozici je i motorové kolo značky Wanderer z roku 1935. Foto: Archiv Muzeum Bruntál

Ve Flemmichově vile v Krnově je na podobně zaměřené výstavě k vidění kompletní stejnokroj legionáře z Ruska, alba nouzových papírových platidel z válečných let či soubor potravinových lístků přídělového systému. V krnovském muzeu letos také připomínají 80 let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků, architekta, urbanisty, designéra a pedagoga, Leopolda Bauera. V expozici ve Flemmichově vile se do konce roku seznámíte se zajímavostmi z jeho profesního i osobního života.
Ve Vrbně pod Pradědem zve Spolek přátel Vrbenska na Výstavu na ulici. Jednotlivé expozice uvidíte ve Zlatohorské a Žižkově ulici. V Penzionu U Hradilů, kde je výstava zaměřená na gastronomii, chtějí o víkendech připravovat tradiční jídla. „Vycházet budeme z kuchařky Tajemství slezské kuchyně, ale i vlastních zkušeností a znalostí. Tady se vždycky vařilo ze sezonních potravin. To znamená, když rostly houby, skládal se jídelníček z nich. Pokud dozrávalo ovoce, pak se hodně připravovalo maso na švestkách, hruškách nebo povidlech. Samozřejmostí byly borůvkové knedlíky, tedy v německém podání spíš jedna velká knedle,“ popisuje majitel penzionu Pavel Kosík. Chybět podle něj nebude ani bigos ze tří druhů mas nebo speciality ze zvěřiny.

Žižkova ulice před sto lety ve Vrbně pod Pradědem

Žižkova ulice před sto lety ve Vrbně pod Pradědem

Návrat do starých časů zažijete při jízdě vlakem po úzkorozchodné dráze z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy. „První republiku budeme prezentovat například v rámci akce FAJNÉ LETO, ale i během roku budeme vnášet do vlaku prvorepublikovou atmosféru,“ uvedl Pavel Schreier ze Slezských zemských drah, které tuto dráhu provozují.
Dobové ubytování od května do října najdete ve Ville Regenhart a Slunném Dvůře v Jeseníku, v hotelu Ovčárna či Hotelu Praděd Thamm ve Zlatých Horách. Na jídelních lístcích budou rovněž jídla připravená podle kuchařky Tajemství slezské kuchyně. Prvorepublikovou gastronomii nabídnou i další penziony a kavárny. V Ennea caffé & shop v Jeseníku a Vidnavě i Kavárně u Jana v Javorníku nebudou chybět zákusky podle tehdejších receptů. Krnovská synagoga chystá deset speciálních VIP prohlídek. Program zaměřený na příběhy židovských rodin a podnikatelů z 1. republiky bude spojený s ochutnávkou tradičních košer jídel a izraelských vín a moštů.

Historické foto krnovské synagogy. Foto: Archiv Synagoga Krnov

V období první republiky byly velmi populární závody automobilů, což se v regionu týkalo takzvaného Pradědského okruhu v okolí Vrbna pod Pradědem a Karlovy Studánky. Tuto tradici připomene 7. až 9. září jízda veteránů Trofeo Niké Jeseníky 2018. Na výstavu Prvorepublikový kinematograf spojenou s promítáním ukázek prvních filmů i dobových snímků se mohou milovníci pohyblivých obrázků těšit v září v Hotelu Praděd Thamm ve Zlatých Horách.
Také Euroregion Praděd společně se společností Turistické známky připravil od 1. června 2018 hru Brány Jeseníků 2018. Tentokrát na téma vzniku samostatného Československa a tehdejšího života v Jeseníkách. Pokud navštívíte vybrané cíle na Bruntálsku, Krnovsku, Rýmařovsku a Vrbensku, získáte zdarma turistickou známku s původní rozhlednou na Pradědu Habsburgwarte. A budete-li a mít štěstí, i některou z cen.

rozhledny

Původní rozhledna na Pradědu. Foto: Archiv EUR Praděd

Vložit z URL adresy