Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Zámek plný kouzelných překvapeníi

Renesanční zámek v Linhartovech v sobě skrývá každý rok nejedno překvapení. Nové expozice a výstavy si návštěvníci mohou prohlédnout od 12. května 2018. Skutečnou lahůdku zapůjčilo letos do Linhartov Poštovní Muzeum v Praze.
Málokdo ví, že malíř, grafik a ilustrátor Adolf Born je autorem originálních návrhů na poštovní ceniny. Poštovní muzeum vlastní nejen poštovní známky, rytecké a tiskové desky, nýbrž i jeho originální návrhy z let 1992 až 2013. Máte jedinečnou příležitost obdivovat Bornovy návrhy, plné hravosti, fantazie a inteligentního humoru. Na putovní výstavě Adolf Born aneb Jak vzniká poštovní známka budete sledovat cestu, která vede od původního výtvarného návrhu ke konečnému výsledku – poštovní známce až do 30. října 2018.


V hlavní výstavní síni pod názvem Potkali se dva na Linhartovském zámku svá díla představují fotograf Jiří Sebera a výtvarnice Růžena Urbanová. V prvním patře na chodbách vystavují polští fotografové – Aneta Miskowiec, Anna Ksiežiak, Katarzyna Michalská, Marta Jaskola a Violleta Rekus. V přízemí jsou nainstalovány fotografie z výpravy týmu koloběžkářů pod názvem Dvojka na dvou kolech Giro d´Italia a obrazy výtvarníka z Města Albrechtice Lubomíra Stýskaly. Maluje a kreslí různými technikami, od akvarelu po olej. Rád svými obrazy provokuje. Umí vystihnout, co je v životě podstatné a co je podružné. Jeho práce zobrazují věci vážné i recesi. Umí ilustrovat knižní příběhy, stejně jako obrazem vyjádřit vtip. Část tvorby věnuje krajinám a zátiším, zvířatům. Jeho portréty zobrazují tváře usměvavé i vážné, z jejich očí můžeme vyčíst povahu či úmysly. Tyto výstavy uvidíte do 24. června 2018.

Kastelám zámku s jedním z exponátů náchodské firmy. Foto: Archiv zámek Linhartovy

Rodiče i prarodiče s dětmi určitě zaujme rozsáhlá kolekce autíček Petra Kocourka, retro hračky Otakara Zdvíhala, expozice ojedinělých plechových hraček z náchodské firmy Kovap – pobočka Semily. S výrobou hraček začal v roce 1946 předchůdce KOVAPu, firma Bratři Sedlákové – výroba mechanických hraček. Vyráběli hračky vlastní konstrukce, které byly velmi oblíbené pro svou odolnost a podobnost se skutečnými stroji.
Děvčátka a chlapci se mohou v expozici pravěku vyfotit na mamutovi, a pokud budou chtít zažít nějaké dobrodružství, mohou prolézt bájnou rybou v podmořském světě. K vidění je sbírka téměř dvou tisíc miniatur likérových lahviček z pozůstalosti Haralda Rosnera, porcelán ze sbírky Dušany Rosnerové, expozice karaf manželů Kostkových. K expozicím pod názvem Ten sbírá to a ten zas tohle, dohromady nasbíráme moc přibyla keramická sluníčka Pavly Knappové a Miluše Kaletové, andělíčci Jaroslava Hrubého, rozsáhlá sbírka modelů hradů a zámků od Petra Voráče, sovy Vladimíra Tichého a Pavly Křištofové, zvonečky Vlasty Linartové, keramika Vladimíra Vítečka, náprstky Zdeny Závodné a sloni Zdeny Kyselové. Návštěvníci budou moci obdivovat i dřevěné plastiky Karla Veličky. Turisté si mohou projít zámecký park a děti si hrát na novém hřišti.

Pohled do zámecké zahrady. Foto: Archiv zámek Linhartovy